Expertní skupina Frank Bold a ekologická organizace Hnutí DUHA jako účastníci řízení o výjimce úspěšně prosadily snížení výjimkového limitu pro rtuť (z 22 na 17 ug/m3) a také zkrácení výjimky pouze do konce června 2026 místo původně provozovatelem požadovaného termínu do konce příštího roku. Díky tomu elektrárna do ovzduší vypustí o 156 kg méně rtuti – toxické látky, která ohrožuje zejména vývoj mozku a nervové soustavy dětí. Pro lepší představu se jedná o obdobné množství rtuti, jaké by vzniklo rozbitím 252 500 rtuťových teploměrů.

Elektrárna Ledvice © Wikimedia Commons – Patrik Paprika

O udělení další emisní výjimky z limitu na vypouštění rtuti z uhelné elektrárny Ledvice (blok 6) ze skupiny ČEZ nyní rozhodnul Krajský úřad Ústeckého kraje. Nový blok elektrárny Ledvice je přitom nejmladší v Česku – funguje  od roku 2017. Přesto provozovatel stále nezvládá plnit emisní limit schválený v EU v témže roce, který začal platit o čtyři roky později – v roce 2021.

Firma ČEZ požádala o výjimku v době, kdy se blíží konec původní výjimky (30. června 2025). Tu firma dostala na základě slibu, že sníží emise rtuti na zákon stanovený limit 7 mikrogramů na metr krychlový spalin. To se jí však dosud splnit nepodařilo. Původní žádost navrhovala prodloužení výjimky do konce roku 2026 a limit 22 mikrogramů. Odborné připomínky vypracované experty a expertkami Frank Bold, ústní jednání a další kroky účastníků v rámci správního řízení však vedly k omezení nové výjimky na rok (místo roku a půl) a snížení limitu na 17 mikrogramů. To je z hlediska životního prostředí a zdraví daleko příznivější než například rozsáhlé a dlouhé výjimky u elektráren Počerady a Chvaletice.

Vzhledem k dosaženým úpravám výjimky a krátké době jejího trvání nevyužijí Hnutí DUHA a Frank Bold svého práva na odvolání. Prodloužení výjimky tak začne platit za několik dnů. 

Václav Prais, který se ve Frank Bold případu věnuje, říká: Krajský úřad má v řízení povinnost zajistit vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Proto jsme úřadu navrhli zpřísnění emisního limitu. Pozitivní také je, že provozovatel elektrárny nyní bude muset dodržet závazný harmonogram realizace nových technologií. Případ dokazuje, že účast ekologických organizací ve správních řízeních je stále nezbytná, umí být konstruktivní a přispívá ke kvalitnějším rozhodnutím.“

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:
Příklad nové uhelné elektrárny Ledvice, která byla spuštěna do provozu v roce 2017 a přesto stále není schopna plnit emisní limit na rtuť, ukazuje že spalování uhlí jednoduše nevyhovuje aktuálním standardům pro ochranu zdraví lidí. Nebýt expertů a expertek nevládních organizací, tak by škodila ještě více. Na druhou stranu by nebylo vhodné ji vypnout hned, odstavování uhelných elektráren by mělo začít u nejplýtvavějších a nejškodlivějších zdrojů jako jsou Počerady a Chvaletice, které pro pokrytí dodávek elektřiny nepotřebujeme.“ 

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
Provozovatel elektrárny Ledvice požádal o delší čas, aby mohl splnit emisní limity pro rtuť. A nyní dostal ještě jeden rok, aby to dokázal. Pokud emise nesníží a požádá si o další výjimku, může počítat s tím, že ekologické organizace nebudou tak shovívavé a proti dalšímu prodlužování výjimky se postaví tak, jak to dělají u snahy prodlužovat výjimku o mnoho let u elektrárny Počerady.“