Praha, 17. 7. 2025: Fosilní korporace ničí klima a inkasují miliardy, zatímco náklady nesou lidé. Jen v uplynulých týdnech zasáhla Evropu smrtící vlna veder, která si podle vědců vyžádala přes 2300 životů – dvě třetiny z nich přímo v důsledku klimatické změny. Extrémní počasí ničí úrodu, zdraví i domovy lidí a stává se novým normálem. Greenpeace Česká republika se proto připojuje k celosvětové výzvě Polluters Pay Pact (česká výzva Znečišťovatel platí), kterou již podpořily desítky poboček Greenpeace a více než 150 tisíc lidí po celém světě. Cílem je přimět fosilní korporace, aby nesly spravedlivý podíl odpovědnosti za škody, které způsobují. V Česku Greenpeace ČR vyzývá vládní představitele i politiky a političky, kteří se ucházejí o zvolení v nadcházejících volbách, aby jasně řekli, zda jsou ochotni zavést spravedlivý systém financování dopadů klimatické krize a novou daň či poplatek pro fosilní firmy po skončení tzv. windfall tax. Peníze z toho by měly jít na zvládání dopadů klimatické krize.

Greenpeace Česká republika zároveň přímo oslovila politiky a političky, kteří kandidují v říjnových volbách, a položila jim konkrétní otázky týkající se jejich postoje k zavedení nové daně či poplatku navazujícího na končící daň z mimořádných zisků. Ptali jsme se jich, zda podporují vytvoření trvalého mechanismu, který by zajistil dostatek financí pro klimatická opatření a pomohl zranitelným domácnostem vypořádat se s dopady klimatické krize, a zda by se v případě zvolení zasazovali o jeho prosazení v Poslanecké sněmovně.

Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, říká: „V České republice letos končí daň z mimořádných zisků, takzvaná windfall tax, která měla dočasně přesměrovat část neočekávaných příjmů energetických firem na kompenzace lidem zasaženým vysokými cenami energií. Přestože měla své chyby a některým firmám se ji podařilo obejít přesunem zisků do zahraničí, pro stát bude její konec znamenat výpadek desítek miliard korun z jeho rozpočtu. Přijdeme tak o peníze, které lidé nutně potřebují – třeba na transformaci energetiky nebo na zvládání dopadů klimatické krize. A zároveň tím stát vysílá jasný signál, že zájmy korporací jsou důležitější než ochrana zdraví a bezpečí obyvatel.“ 

Česko není vůči dopadům klimatické krize imunní. V posledních letech jsme zažili ničivé záplavy, krupobití i dlouhá sucha, která poškodila úrodu, domy, infrastrukturu i zdraví lidí. Změny klimatu mají také zásadní sociální dopady. Statisíce domácností v Česku čelí energetické chudobě. V roce 2023 jich bylo podle oficiálních dat přes 1,3 milionu. Lidé omezují topení nebo výdaje za jídlo, zatímco fosilní firmy dál vydělávají.

Fosilní korporace přitom už desítky let vědí, že právě jejich činnost způsobuje klimatickou krizi. Místo toho, aby nesly odpovědnost, své zisky přesouvají do daňových rájů nebo je rozdělují akcionářům. Analýza Carbon Majors ukazuje, že přibližně polovina globálních emisí CO₂ pochází od pouhých 36 firem. Mezi nimi jsou i společnosti působící v Česku, například EPH Daniela Křetínského nebo Sev.en Pavla Tykače, které v období energetické krize inkasovaly desítky miliard korun.

Greenpeace vyzývá politiky a političky, aby se ještě před volbami jasně postavili za spravedlivé řešení. Kdo chce mluvit o bezpečné budoucnosti, musí být připraven chránit lidi, ne zisky fosilních korporací a zajistit, že náklady klimatické krize konečně ponesou ti, kdo ji způsobili.