Jednou z nejúčinnějších možností, kterou kdokoliv z nás může teď hned přispět ke zmírnění změny klimatu, je jíst méně masa a mléčných výrobků. Pustit se do rostlinného stravování – ať už zkusíte veganské jídlo sem tam nebo nastálo – je mnohem jednodušší, když máte dostatek informací. Přinášíme 10 tipů, jak zvýšit podíl rostlinných potravin.

V amazonských i dalších jihoamerických pralesech stále zuří požáry, které mají vážné dopady na domorodé obyvatelstvo i na celosvětové klima.

Hlavním viníkem je velkovýroba masa. Velkozemědělci kácejí a vypalují pralesy, aby získali prostor pro dobytek a půdu k pěstování krmiva pro miliardy zvířat ve velkochovech – včetně těch, které se objevují na talíři i nám v Evropě.

Uvažujete o tom, že kvůli klimatu zařadíte do stravování vyšší podíl veganských nebo vegetariánských jídel? To je skvělá zpráva! Právě teď je ideální chvíle začít s převážně rostlinnou stravou.

V obchodech i restauracích se nabízí čím dál širší veganský sortiment. Na internetu najdete řadu receptů, neustále se objevují nové produkty i dokumenty o příznivých zdravotních účincích nižší konzumace výrobků živočišného původu.

Stále více lidí volí rostlinné stravování kvůli zdraví, životnímu prostředí, úsporám nebo z etických důvodů. Těchto 10 tipů vám pomůže, pokud to chcete také vyzkoušet.

1. Zpátky k základům – většina jídla je rostlinného původu!

Některé velmi výživné – a často i velice levné – rostlinné potraviny už nejspíš znáte a zřejmě je i máte ve spíži.

Luštěniny jako cizrna, fazole a čočka jsou plné bílkovin. Podobně jako všemožné ovoce a zelenina jsou často k dostání i mražené nebo konzervované. Dále tu máme obiloviny v podobě těstovin, rýže, kuskusu, nudlí a pečiva. A nezapomínejme na různé druhy ořechů a semen, burákové máslo nebo veganské potraviny jako tofu.

Chuť jídlu dodá koření, bylinky, oleje, bujony a další ochucovadla. Mnoho lahodných omáček a přísad, například pesto, je už k dostání i ve veganské verzi.

2. Orientujte se v živinách – a hledejte veganské alternativy

Možná se bojíte, že vám budou chybět syté bílkoviny, chuťové zážitky jako umami nebo textura jídel, na kterou jste zvyklí u masa a mléčných výrobků? Nabízí se spousta řešení.

Víte, že seitan, který si můžete připravit i doma z pšeničné mouky – je na bílkoviny stejně bohatý jako maso?

Nemusíte si ani zvykat na margarín – k dostání už jsou i kostky veganského másla, které si můžete namazat na pečivo nebo použít při pečení.

Pokud jde o texturu, existuje hodně veganských sýrů, které se rozpouštějí hezky jako ty živočišné. Z tofu se dá připravit výborná náhrada míchaných vajíček a chlebovník (jackfruit) připomíná trhané pečené maso.

Pokud jde o živiny, jediným vitaminem, který se ve veganské stravě nachází málo, je vitamín B12, je tedy potřeba ho doplňovat pomocí tablet nebo potravin, do kterých je přidáván. Není na tom ale nic divného. Podobně ale už všichni konzumujeme například jód, který je pro naše zdraví tak důležitý, že se přidává do kuchyňské soli. Stejně tak bychom měli v zimě doplňovat vitamín D, který naše tělo získává díky působení slunečních paprsků.

3. Najděte si oblíbené rostlinné „nemléko“

Pokud máte v oblibě latté nebo cappuccino, prozkoumejte, které rostlinné mléko vám v těchto nápojích zachutná nejvíc – jen musíte najít to, které vám vyhovuje. K oblíbeným patří ovesné mléko – oproti sójovému se v horké kávě nesrazí a spotřebuje se na něj méně vody než například na mandlové.

Pokud si troufnete na domácí přípravu, můžete ušetřit peníze i obaly. Z kešu se dá vyrobit kromě náhrady mléka či smetany i krémový sýr – jde to i bez kravínů!

4. Zapojte rodinu

Vaříte pro masožravou domácnost? Ukažte jim, jak lahodná můžou být bezmasá jídla. Vyzkoušejte spoustu výborných rostlinných náhrad za maso nebo sýry a vyhledávejte veganské verze klasických oblíbených receptů.

Pokud chcete ušetřit a současně se vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám, zkuste například v receptech vyměnit mleté maso za čočku. Jídlo pro rodinu tak pořídíte mnohem levněji a nepochybně i zdravěji.

5. Plánujte si jídelníček, zkoušejte snadné recepty a připravujte oblíbená jídla do zásoby

Když se vrátíte unavení a hladoví z práce, hodinu kreativně vymýšlet a připravovat jídlo je to poslední, na co máte náladu.

Stačí si naplánovat několik jednoduchých rostlinných jídel, která vykouzlíte během chvilky. Přijdou vám vhod i v pernějším období. Můžete si také vařit do zásoby a jídlo dát zmrazit.

6. Připravte si svačinky

Nakupte si ořechy, sušené ovoce nebo cereální a proteinové tyčinky – online je můžete pořídit ve větším množství za výhodné ceny.

Zabalit si svačinky pomůže, když jste na cestách, dojíždíte do práce nebo když bydlíte či pracujete v místě, kde chybí dostatek dobrých možností veganského občerstvení. Navíc uděláte radost lidem okolo sebe, když máte po ruce něco chutného k zakousnutí a rozdělíte se.

7. Propojujte se s dalšími vegany

Pokud znáte nové a nadšené vyznavače či vyznavačky veganství, určitě víte, že rádi sdílejí rady. Konzultujte s příbuznými a známými, piště o vašich zkušenostech na sociální sítě. Můžete si i domluvit schůzku s někým, kdo se věnuje profesionálnímu výživovému poradenství a nechat si doporučit konkrétní tipy a recepty.

8. Důležitý je pokrok, ne dokonalost

Stanovte si realistické cíle a nebuďte sami na sebe moc přísní, pokud je nesplníte úplně perfektně. I když pro začátek zkusíte jen jeden rostlinný den týdně nebo jedno nové veganské jídlo, už tím snižujete zátěž pro životní prostředí i vlastní tělo. Radujte se z každého jídla bez živočišných výrobků – každá snaha se počítá!

Pokud přechod na veganství zkoušíte poprvé, můžete si jednou týdně dopřát volnější den. kdy si dáte i jídlo živočišného původu. Vyberte si kvalitní suroviny, nejlépe z místního zemědělství. Myslete na to, abyste přechodem k převážně rostlinné stravě podporovali i drobné zemědělství šetrné k životnímu prostředí.

9. Zaměřte se na výhody

Pestré pokrmy dobře ochucené zeleniny, luštěnin a obilovin jsou výborné a výživné. O něco méně výživné a zdravé, ale také lákavé je veganské rychlé občerstvení, kterého je v nabídce čím dál víc. Když si dáte seitanový burger nebo sójový řízek, určitě se budete cítit líp než po jejich masových variantách.

Také nezapomínejte na to, že šetříte spoustu peněz a děláte to i pro lepší pocit – postupně uvidíte, jak se tyto přínosy projevují.

10. Lákání místo poučování

Tohle pravidlo by mělo být samozřejmé: buďte k ostatním ohleduplní, když jim nadšeně vyprávíte o svém novém stravování. Poučování lidí, co by měli jíst, nikdy nefunguje. Skeptiky raději přesvědčte tím, že se podělíte o vynikající rostlinné jídlo nebo recept.

Mějte na paměti i to, že jídlo je do velké míry osobní záležitost a každý má svůj názor. Nemusíte se ospravedlňovat, proč něco jíte nebo nejíte. Pokud se vás ale někdo zeptá, můžete té příležitosti využít a vysvětlit, proč jste se takto rozhodli a čím je to pro vás přínosné.

Pralesy v Amazonii i na dalších místech jsou káceny a vypalovány, aby se místo nich mohly zakládat chovy dobytka a plantáže sóji určené na krmivo. Tento brutální systém urychluje změnu klimatu, ubližuje domorodému obyvatelstvu, ničí naši přírodu a zvyšuje riziko budoucích pandemií.

Spoluviníky jsou i některé řetězce supermarketů a rychlého občerstvení: Tesco, Burger King, McDonald’s a KFC ve velkém používají maso z velkochovů, které jsou příčinou odlesňování.

Pokud přijdeme o pralesy, prohráváme bitvu proti změně klimatu. Připojte se a podpořte kampaň za záchranu Amazonie.

Stravuj se šetrně a eticky

Jak můžeš snížit svou spotřebu živočišných produktů? Projdi si tipy pro začátečníky.

Jdu do toho