Už 21. května Soudní dvůr Evropské unie předběžným rozhodnutím zastavil těžbu na dole Turów, a zastal se tak místních lidí, kteří kvůli těžbě ztrácejí vodu. Bohužel důl těží dál a česká vláda chce s Polskem uzavřít velmi rychle slabou dohodu a stáhnout žalobu výměnou za peníze. Mezinárodní smlouvu chce přitom upéct neskutečně rychle. Je reálné, že již v pondělí bude vláda o smlouvě s Polskem diskutovat, nebo dokonce rozhodovat. Chceme dát proto najevo, že vláda nemá na slabou dohodu přistupovat a žalobu na důl stahovat. 

Kde: Klárov, stanice metra Malostranská, Praha, u pomníku letcům
Kdy: pondělí 7. června ve 13:00 hodin, začátek jednání vlády je naplánován na 14 hodin
GPS: 50,090859, 14,410340

Důl Turów (c) Greenpeace

V oficiálním programu vláda bod o dole Turów nemá. Ministr životního prostředí Richard Brabec ovšem podle svých předchozích tvrzení chce bod zařadit již na příští jednání a podle našich informací to udělá. Zajímavé také je, že po zveřejnění plánů naší demonstrace se místo jednání vlády přesunulo z Úřadu vlády do vzdálenějšího Hrzánského paláce. Náhoda? Nebo si je vláda vědomá, že v tomto případě připravuje něco, co se veřejnosti nebude líbit a chce se vyhnout konfrontaci? Těžko říct. Pro nás to ale znamená jen to, že se trochu projdeme historickým centrem Prahy.

Podle médií má být hlavním obsahem česko-polské smlouvy finanční kompenzace, konkrétně částka 45 milionů eur, což je něco málo přes miliardu korun. To je podle nás zcela nepřijatelné. Těžba na dole Turów má obrovské negativní dopady, a neměla by proto pokračovat. Přesto se důl každým dnem blíží české hranici. Vláda by proto měla požadovat, aby Polsko respektovalo rozhodnutí soudu, a měla by okamžitě požádat soud o vyměření pokut za nedodržení soudního rozhodnutí.

Polsko vždy odmítalo s Českem o Turówu jednat. Není ale možné ignorovat ničení životního prostředí. Peníze se nedají pít. Uhelné doly prohlubují klimatickou krizi, musí skončit co nejrychleji a v uhelných regionech musí být provedena spravedlivá transformace, která bude rozvíjet obnovitelné zdroje energie a nová pracovní místa.