Máte doma ledničku? Tak téměř určitě, pokud to není stařičký přístroj, který ještě pamatuje limonádu Ovona či mléko v pytlíku, používáte ekologickou ledničku se systémem Greenfreeze. V Evropě s ní výrobci nahradili freony, které rozežíraly ozonovou vrstvu.

Když se v 80. letech 20. století řešila ozonová díra, prokázalo se, že za její vznik mohou chlor-fluorované uhlovodíky (CFC), neboli freony. Montrealský protokol jejich používání v roce 1987 zakázal a výrobci ledniček řekli, že nemají jinou možnost než přejít na HFC – chemicky velmi podobné plyny, které se dají klidně označit jako „freony 2.0“. Proti tomu se tehdy aktivně postavila organizace Greenpeace, protože šlo o klasické vytloukání klínu klínem. Nová chladicí média sice již nezabraňovala v atmosféře vzniku ozónu, ale zato výrazně přispívala k zesílení skleníkového efektu a oteplování planety.

Produkce prvních chladniček bez freonů s technologií Greenfreeze v Německu (c) Greenpeace – Ali Paczensky

Jediným smysluplným krokem se jevilo přinést důkaz, že existují i jiné, ekologicky šetrné způsoby chlazení, namísto těch, které preferovali výrobci ledniček a klimatizací. Způsoby, z nichž některé se již v minulosti používaly, nebo se s nimi alespoň experimentovalo, ale nikdy nebyly masově zaváděny do výroby.

Mladík Wolfgang Lohbeck z organizace Greenpeace proto v Německu odstartoval kampaň, která změnila tvář celého chladírenského průmyslu. Nejdříve se spojil s vědci v Dortmundu, s nimiž dal dohromady plán na technické řešení, které nebude potřebovat plyny HFC. Pak našel starou továrnu na ledničky, která byla před krachem, a přesvědčil její vedení, aby začalo s výrobou testovacích prototypů nové a neodzkoušené technologie. Na rozjezd projektu pak začal vybírat příspěvky od dárců Greenpeace. Někteří se mu v této fázi smáli, někteří ho považovali za blázna.

I přes pochyby a výsměch průmyslových „expertů“ ale řešení německých akademiků fungovalo, a to i v masové průmyslové výrobě. Různé způsoby chlazení sdružené pod názvem Greenfreeze pak organizace Greenpeace nabídla zdarma všem, bez nároku na patentovou ochranu. A výsledek? Technologie se začala rychle šířit a zaplavila především evropský trh. Podle údajů z roku 2013 obsahovala chladicí systémy Greenfreeze téměř polovina všech vyráběných ledniček, mezi lidmi jich sloužilo přes 700 milionů a technologii používali všichni velcí výrobci.

Výroba chladniček Greenfreeze v Číně. (c) Greenpeace – Alan Hindle

V rozvojových zemích či v USA ale lidé dodnes chladí i pomocí částečně fluorovaných uhlovodíků (HFC), které jsou skleníkovými superplyny až desetitisíckrát silnějšími než oxid uhličitý. V říjnu 2016 se proto ve Rwandě rozhodlo, že budou tyto problematické plyny zakázány a nahrazeny. K přelomové dohodě se přidalo přes 150 zemí světa. Logickým pokračováním tohoto závazku je co nejrychleji sáhnout po osvědčené technologii Greenfreeze, i když se to chemickému průmyslu nelíbí.

Jdu do toho