Ceny energií vyletěly nahoru, někteří nespolehliví dodavatelé krachují a lidé jsou nyní nuceni přecházet na smlouvy, které jsou pro ně nevýhodné a příliš drahé. Přestože část nákladů by za ty nejzranitelnější domácnosti mohl zaplatit stát, více než kdy jindy je potřeba zamyslet se nad tím, jakým způsobem se dá elektřinou či plynem šetřit. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad a vaše rodina ušetří měsíčně až třetinu výdajů za elektřinu. Ještě více můžete ušetřit za vytápění a ohřev vody, je ovšem třeba také více investovat. Nemusíte přitom nijak slevovat ze svého pohodlí – naopak, vaše domácnost bude v mnoha ohledech modernější než dříve.

VYTÁPĚNÍ A ENERGETICKÉ ÚSPORY

V českých domácnostech spotřebujeme u starších domů až 70 % energie na vytápění. Nejefektivnější opatření na úsporu energií, jako je zateplení, teď před zimou bohužel už nestihnete realizovat, ale i tak můžete ušetřit, když se budete řídit následujícími tipy: 

1. Netopte víc, než potřebujete

Snížení pokojové teploty o 1 °C ušetří až 6 % energie na vytápění. Ideální teplotu vnímáme každý jinak, ale průměrný Středoevropan by měl zvládnout v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni a v ložnici 17–18 °C a na chodbách 15 °C. Přesto mnoho domácností topí i na víc než 25 °C. Je mnohem levnější vzít si doma mikinu nebo svetr, než vytápět byt na “trenkovou” teplotu, na kterou jsme zvyklí v létě.

2. Pořiďte si termostat nebo termostatické ventily

Termostatický ventil
(c) Wikimedia Commons

Díky moderním prostorovým termostatům si můžete nastavit teplotu přesně podle vašeho přání: večer vyšší, přes den a v noci nižší. Po dobu své delší nepřítomnosti místnost jen temperujte. Pokud nemáte vlastní kotel ovládaný termostatem, pořiďte si termostatické regulační ventily, které vám umožní vytápět místnost na konstantní teplotu (je ale potřeba, aby výměna ventilů proběhla v celém bytě/domě). Moderní termostat či ventily můžete dnes ovládat i na dálku svým smartphonem.

3. Pozor na zakryté radiátory

Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má váš radiátor výhled na zbytek místnosti, tím lépe a levněji vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů.

4. Větrejte krátce a intenzivně

Při větrání je dobré okna krátkodobě otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud trvale větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte. Chcete-li ztráty spojené s větráním snížit až o 90 %, pořiďte si rekuperační jednotku – kromě výrazné úspory energie se zbavíte průvanu a nepříjemných výkyvů teplot spojených s větráním.

A co jsou ty větší zásahy, které vyžadují čas a nějakou investici?

5. Netopte elektřinou, ani plynem 

Vytápění elektřinou je nejen drahé, ale pokud nekupujete elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů nebo si ji nevyrábíte sami, také neekologické. Při výrobě, transformaci a přenosu elektřiny totiž dojde ke ztrátě okolo 75 % energie obsažené v palivu použitém k její výrobě. K výrobě stejného množství tepla tak spotřebujete téměř 4x více paliva (např. uhlí), než kdybyste ho využili k výrobě tepla přímo v kotli. A čím tedy topit, když elektřina a plyn zdražily? Zde je seznam jednotlivých zdrojů podle jejich dopadů na životní prostředí (od nejlepších k nejhorším): přitápění solárními teplovodními kolektory, kotel na dřevo nebo peletky, tepelné čerpadlo na elektřinu z obnovitelných zdrojů, kotel na zemní plyn, tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů, ústřední topení (teplárna spalující uhlí), kotel na uhlí, přímotop. Finančně nyní vychází nejlépe přechod na kotel na dřevo.

6. Dbejte na správnou volbu a optimální provoz kotle

Pro úsporné vytápění je důležitou podmínkou, aby byl kotel správně dimenzován, tedy aby jeho výkon odpovídal tepelné ztrátě domu. Necháme-li v zatepleném domě původní kotel s vysokým výkonem, přijdeme o část úspory, protože nebude možné jej provozovat v optimálním režimu. Důležité je také dbát na pravidelné seřizování a údržbu kotle i komína. Výměna starého kotle za nový může také uspořit hodně energie. Na určité změny kotlů lze získat kotlíkové dotace. 

7. Pořiďte si kvalitní okna

Stará okna s vydroleným tmelem, která jdou špatně zavírat, jsou místem velkých tepelných ztrát. V případě, že jsou dřevěné části okna „zdravé“, lze okna renovovat. Dražší, ale kvalitnější variantou je pořízení nových oken. Ovšem vyvarujte se oken z PVC. Kvalitní okno poznáte podle parametru označovaného písmenem U. Jeho hodnota by měla být 1,1 nebo nižší. V případě nových oken, která dobře těsní, je třeba v nezateplených domech dbát na pravidelné větrání. Na výměnu oken a dveří můžete také dost 

8. V zatepleném domě se žije dobře a levně

Nový dům si dnes můžete postavit v pasivním standardu, to znamená, že se obejde bez vytápěcího systému. Chce to jen dostatečnou izolaci bez nebezpečných látek, kvalitní okna a dveře a nucené větrání s rekuperací. Náklady na výstavbu pasivního domu nejsou o tolik vyšší než u domu běžného. Výdaje na vytápění jsou ovšem ve stejném porovnání pětinové. Pokud tedy plánujete v budoucnu stavbu nového domu, měl by pro vás být pasivní standard s ohledem na stoupající ceny energií jasnou volbou.

9. Kvalitně zateplit lze i staré domy

Nízká spotřeba energie na vytápění se nemusí týkat jen nových domů. Technicky se můžeme na pasivní standard dostat i při komplexní rekonstrukci rodinných i bytových domů. I v případech, kdy není takto dokonalá renovace možná nebo by byla příliš nákladná, se vyplatí nešetřit na tloušťce izolace. Kvalitním zateplením stěn a střech spojeným s výměnou oken se běžně dostáváme na třetinu původní spotřeby. Na zateplování navíc stát přispívá v rámci programu Nová zelená úsporám.

10. Vyhněte se klimatizaci

Není pravděpodobné, že elektřina bude extrémně drahá i přes léto, doufejme, že se cena opět sníží. Ale šetřit můžete i v létě. Například malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má spotřebu okolo 1000 wattů. Některé domácnosti tak utratí v letních měsících za klimatizaci více než za vytápění v zimě. Klimatizace má 16x větší spotřebu než velký stojanový ventilátor. V horkých letních dnech pomáhá změna režimu větrání (jen ráno a večer, když není horko) a zastínění oken.

ZDROJ ENERGIE

11. Vyrábějte si vlastní energii

Se současnými cenami elektřiny je jasné, že nejlepší dlouhodobé řešení je vyrábět si co největší část své spotřeby střešní fotovoltaikou. Na instalaci solárních panelů navíc stát přispívá dotacemi v rámci programu Nová zelená úsporám. Přebytky elektřiny je možné ukládat do baterií, které jsou též dotované, či prodávat do sítě. Vyrábět pomocí slunce se dá částečně i teplo díky solárnímu ohřevu užitkové vody. 

Solární panely na střeše. (c) Greenpeace – Lise Bockler

12. Používejte čistou elektřinu                       

Mnoho lidí dnes bude řešit, ke kterému dodavateli energií přestoupit. I v České republice si mohou domácnosti i podnikatelé vybrat dodavatele, který jim nabídne kvalitní zelený produkt. To znamená, že zajistí dodávku elektřiny, která byla vyrobena výhradně z obnovitelných zdrojů. Její cena pro spotřebitele je přitom obdobná (v některých případech i nižší) než v případě konkurenčních dodavatelů obchodujících s konvenční elektřinou. V nabídkách desítek obchodníků s elektřinou působících v České republice najdeme řadu zelených produktů. Vždy je ovšem třeba prověřit, zda jde opravdu o zajištění elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, nebo jen obchodní značku spojenou například s propagací čisté energetiky či greenwashing. Požadujte také jasné informace, jakým způsobem dodavatel energie hospodaří a jak si dopředu nakupuje energie. Ptejte se, zda je nabízený tarif založený jen na  tzv. zelených certifikátech, že firma nakupuje i zelenou energii, nebo na dlouhodobých kontraktech s konkrétními dodavateli. Takový systém je pak i odolnější vůči výkyvům trhu.

CHLAZENÍ A MRAZENÍ

13. Chladnička má být umístěna v chladu

Pokud je chladnička nebo mraznička umístěna vedle tepelného zdroje (radiátoru, sporáku, myčky nádobí či pračky), spotřebuje více elektřiny na chlazení. Je proto potřeba ji umístit daleko od tepelného zdroje, nebo mezi něj a chladničku dát izolaci. Každý stupeň Celsia v okolním prostředí navíc znamená zvýšení spotřeby zhruba o 4 %.

14. Zvolte ideální teplotu

Ideální teplota v chladničce je 7 °C – na to obvykle stačí nejslabší regulační stupeň (pokud nemůžete teplotu nastavit přímo). Sedmička je šťastné číslo a víme přece, že lahvové pivo je nejlepší ze sedmého schodu.

Nové ledničky se dají nastavit na přesnou teplotu. (c) Greenpeace – Jean Chung

15. Odmrazujte

Když se v mrazničce vytvoří vrstva ledu, začne prudce stoupat spotřeba elektřiny, a proto ji doporučujeme pravidelně odmrazovat. Rychle se tvořící led a námraza mohou být způsobeny špatným dovíráním dvířek, takže nezapomeňte jednou za čas zkontrolovat i těsnění.

16. Opravdu potřebujete mrazák?

Zamyslete se nad tím, jestli vám nestačí k běžnému provozu domácnosti pouze chladnička. Nemáte náhodou v mrazáku jen krabičku s předloňským rybízem? Jestli pravidelně nepracujete s větším množstvím potravin, které je potřeba dlouhodobě uchovávat, tak mrazák vynechte a ušetříte.

17. Vypínejte

Pokud odjíždíte z bytu na delší dobu, vypojte chladničku ze zásuvky, odmrazte mrazničku a zbylé potraviny si odvezte s sebou nebo je ještě předtím snězte. Alternativou je si při nákupu nového spotřebiče vybrat lednici se dvěma kompresory, kdy může být zapnutá vždy pouze ta část (chladnička nebo mrazák), kterou zrovna potřebujete.

OHŘEV VODY

18. Ohřívejte vodu sluníčkem

Nejvýznamnější úspory energie na přípravu teplé vody dosáhneme, pořídíme-li si solární kolektory – připadá v úvahu i pro bytové domy.  Ohřívat vodu je možné i elektřinou z fotovoltaického systému, ale v takovém případě je dobré se poradit s odborníky, zda je toto řešení pro vás vhodné.

19. Optimalizujte cirkulaci teplé vody v potrubí

Zejména v bytových domech může docházet k významným ztrátám energie v důsledku nedokonalého řešení úkolu zajistit dodávku teplé vody pokaždé, když uživatel otočí kohoutkem. V případě stálé cirkulace zajištěné trvalým provozem oběhového čerpadla dochází ke zbytečnému ochlazování vody. Zkušený topenář vám může optimalizací systému ušetřit až třetinu nákladů na teplou vodu.

OSVĚTLENÍ

20. Pořiďte si LED „žárovky“

LED „žárovky“ jsou ještě úspornější a ekologičtější než kompaktní zářivky, a navíc jim nijak nevadí časté zhasínání a vydrží násobně déle. V současnost je k dispozici nepřeberné množství LED žárovek a dají se koupit už od zhruba třiceti korun. Nyní jsou k dostání i ve variantě se žlutým světlem. Namontujte je i v místech, kde nesvítíte tak často. Tradičních vláknových žárovek (včetně halogenových) se úplně zbavte, protože extrémně plýtvají energií – až 90 % jí unikne ve formě tepla.

Šetrné LED světlo. (c) Greenpeace – Kate Davison

21. Zhasínejte světlo

Tuhle radu již určitě znáte; osvětlení spotřebuje až desetinu elektřiny v domácnosti, takže: poslední zhasíná. Na místech, kde se rozsvěcuje a zhasíná často (například na společné chodbě domu) použijte vypínače se senzorem pohybu – ušetří více energie, než spotřebují.

VAŘENÍ

22. Pozor na malé hrnce

Zkuste si někdy dát ruku vedle malého hrnce postaveného na velké plotýnce: spousta tepla utíká kolem bez užitku. Dávejte proto pozor, aby průměr hrnce vždy odpovídal velikosti použité plotýnky nebo hořáku.

23. Vaši spojenci – poklička a papiňák

Při vaření používejte pokličku. Mohlo by se zdát, že jde o drobnost, ale vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150–300 %. Navíc trvá podstatně déle. Tlakový hrnec se pak vyplácí zejména při přípravě omáček a polévek – opět dosahujeme úspory energie i kratší doby vaření.

24. Správné množství vody při vaření

Používejte jen nezbytně nutné množství vody, neboť čím více vody, tím delší doba vaření a větší spotřeba energie. Vaříte-li litr vody, když potřebujete čtvrt litru na čaj, zvýší se spotřeba energie až o 75 %. I při vaření obyčejných vajec můžete ušetřit: do hrnce stačí dát malé množství vody, vejce se uvaří ve vodní páře. Takto snadno uvaříte i brambory nebo brokolici.

25. Vařte na indukci

Plyn a elektřina zdražily. Pokud chcete ušetřit, pořiďte si sporák s indukční deskou – v porovnání s klasickými plotýnkami je mnohem úspornější. Při vaření na elektrických sporácích nebo vařičích je výhodné využít tepelné setrvačnosti rozehřátých plotýnek.

26. Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici

Vodu nejrychleji a s nejmenšími ztrátami ohřejete v rychlovarné konvici. Můžete tak ohřát nejen vodu na čaj, ale třeba i na špagety nebo brambory – až začne vařit, jednoduše ji přelijete do hrnce a pokračujete ve vaření na vařiči.

27. Pečte úsporně

Ačkoliv je v receptu doporučeno předehřát troubu, většinou je to zbytečné (výjimkou jsou speciální těsta – například na pizzu). Pokud vypnete troubu pár minut před dopečením, využijete zbytek tepla, aniž byste spotřebovávali energii. K významným ztrátám tepla dochází při častém otevírání dvířek během pečení. Vyplatí se proto vyčistit dvířka trouby a přípravu pokrmu sledovat přes sklo.

Kvůli rebarborovému koláči nemusíte předehřívat troubu. (c) Greenpeace – Emanuel Büchler

PRANÍ, SUŠENÍ A KOUPÁNÍ

28. Prádlo sušte na vzduchu

Sušičky prádla jsou zbytečnými žrouty energie. Prádlo je mnohem rozumnější pověsit na čerstvý vzduch nebo do sušárny. Víte, že sluníčko Vám prádlo vybělí a navoní i bez chemie?

29. Nevyvařujte a nepředpírejte

Většina bakterií se zničí už při 60 °C. Na rozdíl od režimu s vyvářkou při této teplotě ušetříte až 50 % elektřiny. Pro běžné praní přitom postačí jen 30–40 °C. Pokud není prádlo mimořádně znečištěné, můžeme s klidným svědomím vynechat i předpírku.

30. Vždy plnou pračku

Pračka naplněná jednou ponožkou spotřebuje téměř tolik energie jako pračka úplně plná. Některé pračky jsou sice vybaveny úsporným programem pro poloviční naplnění, který sníží spotřebu asi o třetinu, i tak je ale lepší počkat, až ji zcela naplníte.

31. Připojte pračku k teplé vodě z kolektorů

Instalujete-li solární systém na ohřev vody, využijte pro praní vodu předehřátou tímto systémem. Ušetříte část elektřiny, která je potřebná k ohřevu vody na praní.

32. Krátká sprcha místo koupele

Ohřev vody je velmi energeticky náročný – spotřebuje 20–30 % energie v domácnosti. Proto je lepší krátká sprcha než plná vana každý den. Používáním úsporných hlavic snížíte spotřebu vody (a tím i spotřebu energie) na polovinu. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte.

DOMÁCÍ SPOTŘEBIČE A ELEKTRONIKA

33. Kupujte úsporné spotřebiče

Pokud vám dosluhuje pračka, lednička či domácí elektronika, při nákupu nové je nepostradatelným rádcem energetický štítek. Od roku.2021 se změnil evropský systém štítků. Byly zrušeny hodnoty A s plusem (A+, A+++ atd.) a energetické štítky se vrátily zpět na škálu A-G. Například spotřebič, který měl štítek A++ může nyní být v kategorii B či C. Ideálně proto při koupi srovnávejte různé dostupné výrobky a vyberte ty energeticky nejšetrnější.

34. Nenechávejte elektroniku ve stand-by režimu

Váš hi-fi systém, televizor či set-top-box router spotřebují v tzv. pohotovostním režimu každoročně velké množství elektřiny. Když zapojíte několik spotřebičů do prodlužovacího kabelu s vypínačem, který budete vypínat, kdykoli je nebudete potřebovat, ušetříte peníze i životní prostředí. Vlastníte-li více spotřebičů, jako jsou tiskárny, kopírky, scannery a podobně, můžete proměřit jejich spotřebu v různých režimech jednoduchým wattmetrem. Obecně platí, že starší spotřebiče mají vyšší stand-by spotřebu, u modernějších (i díky platné EU regulaci) spotřeba značně klesla.

35. Vypínejte počítač

Ačkoliv na počítači zrovna nepracujete, stále spotřebovává až 70 % energie. Takže i během přestávky je lepší ho vypnout nebo převést do režimu spánku (ten se liší od tzv. úsporného režimu – v něm počítač dále spotřebovává elektřinu, i když méně než v běžném provozu).

36. Netopte si nabíječkou

I nabíječka, ke které není připojen telefon či notebook, obvykle dále spotřebovává elektřinu a přeměňuje ji na teplo (zkuste si na ni sáhnout). Promrháte tak až desetinásobek energie skutečně potřebné k nabíjení!

37. Vyhýbejte se spotřebičům na baterie

Telefony, elektrické holicí strojky a zubní kartáčky s přímým síťovým zapojením spotřebují podstatně méně energie než spotřebiče na jednorázové baterie. Pokud nemáte možnost a baterie potřebujete, zvolte si ty, které lze opakovaně dobíjet. Jejich správným používáním prodloužíte jejich životnost až o desítky procent.

38. Dejte přednost notebooku a vylaďte jeho spotřebu

Notebooky mají při stejném výkonu mnohem menší spotřebu než stolní počítače. Nezapomeňte si také podle uživatelské příručky nastavit svůj notebook (tablet i telefon) do úsporného režimu, který snižuje spotřebu energie a prodlužuje životnost baterie. Snižte jas obrazovky na minimální úroveň, která je pro Vás komfortní. Zastavte všechny programy, které zbytečně běží na pozadí. Vypněte wi-fi, Bluetooth a GPS, pokud je nepoužíváte. Odpojte všechny nepotřebné USB kabely a nastavte si automatické zhasínání displeje a vypínání harddisku.

39. Není obrazovka jako obrazovka

Spotřeba monitorů či televizních obrazovek se může také lišit. Logicky, čím větší monitor či televize, tím větší spotřeba elektřiny. Při výběru monitoru je také možné hledat mezinárodní značku Energy Star, která garantuje, že se jedná o energeticky úsporný produkt.

40. Pořiďte si chytré spotřebiče

Dnešní spotřebiče už umí řadu věcí, díky kterým můžete mimo jiné i ušetřit. Pokud máte na střeše solární panely, můžete si spotřebiče – například myčku či pračku – naprogramovat, aby se zapínaly v době, kdy máte dostatek své vlastní elektřiny. Ale i bez solárních panelů můžete využít různých vychytávek. Pokud pijete čaje, můžete si například pořídit chytrou rychlovarnou konvici, která vám ohřeje vodu přesně na teplotu, kterou potřebujete pro zalití svého oblíbeného nápoje – třeba na 70 stupňů Celsia pro zelený čaj.