Zemní plyn je v posledních měsících extrémně drahý a vytáhl do závratných výšin i ceny silové elektřiny. Zdražení se v letošním roce dotkne téměř každého z nás a dostane do problémů především lidi v důchodu a samoživitele a samoživitelky. Podle studie společnosti PAQ Research sociologa Dana Prokopa se zvednou výdaje na energie u průměrné české domácnosti o 943 korun měsíčně, a výdaje na bydlení tak budou tvořit v průměru 33 % příjmů, zatímco před energetickou krizí to bylo 29 %. U nízkopříjmových domácností se ovšem mohou vyšplhat až na 60 % jejich rozpočtu.

Současná vláda Petra Fialy chce, aby pomoc byla adresná a aby ji dostali ti, kteří ji opravdu potřebují, a proto – pokud se vám zvednou náklady na energie na neúnosnou mez – musíte se o příspěvek od státu sami přihlásit.

Elektroměr (c) Wikimedia Commons

Na výběr jsou dva státní příspěvky – jeden jednorázový a jeden dlouhodobý. O oba se žádá na úřadu práce. V případě, že vám přijde vyúčtování, na které nemáte, nebo se ocitnete v režimu dodavatele poslední instance, můžete si zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, případně o doplatek na bydlení.

Pokud máte problém platit za energie dlouhodobě, protože máte příliš vysoké zálohy, které si nemůžete dovolit, můžete zažádat o příspěvek na bydlení. Zde musíte splnit tři podmínky:

  • Bydlíte v bytě na základě nájemní smlouvy, podnájemní smlouvy, služebnosti (věcného břemene) nebo jste vlastníkem bytu nebo domu, popř. jste členem bytového družstva.
  • Na úhradu nákladů na bydlení potřebujete více než 30 % vašich příjmů (v Praze 35 %).
  • 30 % vašich příjmů (v Praze 35 %) je nižších než tzv. normativní náklady na bydlení.

Můžete si také zkusit vyplnit orientační kalkulačku, abyste zjistili, zda na příspěvek na bydlení dosáhnete. Bohužel žádost o příspěvek na bydlení je v tuto chvíli zbytečně složitá. Jak si zažádat o příspěvek, si můžete prohlédnout v tomto videu:

Podle dat Úřadu práce si o příspěvek na bydlení zažádalo zhruba 20 tisíc nových domácností. To je ovšem poměrně málo, když uvážíme, že do režimu dodavatele poslední instance spadlo po krachu mnohých alternativních dodavatelů energií, včetně toho největšího – Bohemia Energy – zhruba milion odběrných míst a odhaduje se, že polovina z toho jsou domácnosti. Nezbývá doufat, že lidí, ke kterým se dostane potřebná pomoc, bude přibývat s tím, jak budou lidem v průběhu roku chodit vyúčtování za energie. Je také více než žádoucí, aby úřady práce či Česká správa sociálního zabezpečení aktivně oslovovaly lidi, u kterých je šance, že příspěvek na energie potřebují.