Každý den používáme v České republice fosilní paliva dovezená z Ruska – plyn a ropu. Hoří v našich plynových kotlích, v teplárnách či spalovacích motorech. A za ně posíláme Rusku peníze, které i navzdory sankcím financují válečnou mašinérii. Je tedy načase se zamyslet, jak může každý z nás snížit spotřebu těchto problematických komodit.

Plynová teplárna (c) Greenpeace – Paul Langrock

Ztlumte topení

Možná už jste narazili na výzvy, abyste – pokud topíte plynem – doma snížili teplotu, na kterou svůj byt či dům vytápíte, o jeden stupeň Celsia. Nebo dokonce o tři. A nebo ať si vezmete svetr a ztlumíte topení. Úspory ve vytápění dávají velký smysl. Snížením teploty o 1 stupeň můžeme ušetřit až 6 procent nákladů na vytápění a spotřeby plynu. Ovšem ten jeden stupeň je spíše symbolický a nelze ho doporučovat jako univerzální řešení. Jsou domácnosti, kde lidé topí i v zimě na “trenýrkovou” teplotu nad 25 stupňů, a ty mohou klidně snížit topení o mnohem více stupňů. Naopak domácnostem, ve kterých mají už dnes nastavený termostat na 17 stupňů, nemá příliš smysl navrhovat další snižování teploty.

Topte chytře

Pokud nemáte termostat či termostatické ventily, pořiďte si je a pak si budete moci teplotu v bytě či domě nastavit podle svých představ – ve dne třeba o něco vyšší a v noci nižší. A netopte pánu Bohu do oken. Větrejte krátce a intenzivně. Snažte se nezakrývat radiátory. A pořiďte si kvalitní okna, nebo si je nechte seřídit – velká část tepla uniká právě přes ně. A pokud vám svítí v těchto dnech do oken slunce, roztáhněte závěsy a vytáhněte žaluzie a nechte si v místnostech přitopit slunečními paprsky.

Nevařte na plynu

Dalším velkým žroutem plynu je vaření na plynových sporácích a v troubách. Pokud si tedy třeba ohříváte vodu na vaření, použijte raději rychlovarnou konvici. A zvažte, zda nechcete svůj starý sporák a troubou na plyn vyměnit za elektrickou troubu a indukci. 

Šetřete plyn i v koupelně

Plyn často ohřívá i vodu, kterou používáte k umývání. Ohřev vody je energeticky velmi náročný a může tvořit 20-30 % energie spotřebované v domácnosti. Místo vany napuštěné po okraj si proto raději dopřejte rychlou sprchu. Úsporná hlavice vám může ušetřit další peníze i spotřebu. Trochu extrém je začít se otužovat a dávat si studené sprchy. Ale zas na druhou stranu, mnoho lidí na Ukrajině si dnes o teplé sprše může nechat jenom zdát a solidaritě se meze nekladou.

Nechte auto odpočívat

Omezit můžete i svou spotřebu pohonných hmot. Pokud je to možné, dejte místo auta přednost hromadné dopravě, choďte pěšky a vyndejte kolo, už v těchto dnech se na něm dá začít jezdit. Se současnými vysokými cenami benzinu a nafty se jezdit autem ani nevyplatí. 

Pořádně zateplete

Nízká spotřeba energie na vytápění se nemusí týkat jen nových domů. Technicky se můžeme na pasivní nebo alespoň nízkoenergetický standard dostat i při komplexní rekonstrukci rodinných i bytových domů. I v případech, kdy není takto dokonalá renovace možná nebo by byla příliš nákladná, se vyplatí nešetřit na tloušťce izolace. Kvalitním zateplením stěn a střech spojeným s výměnou oken se běžně dostanete na třetinu původní spotřeby. Na zateplování navíc stát přispívá v rámci programu Nová zelená úsporám a je pravděpodobné, že stát na zateplování kvůli válce na Ukrajině vyhradí i další peníze. My v Greenpeace o to budeme rozhodně usilovat. 

Přejděte na biomasu či tepelné čerpadlo

Potřeba snižovat spotřebu plynu a zároveň šetřit peníze za drahé energie tu s námi zůstane dlouhodobě. Dává tedy smysl opustit vytápění na plyn a investovat do nového kotle na biomasu či do tepelného čerpadla. I na tento krok je možné získat od státu dotaci.  

Vyrábějte si vlastní elektřinu

I k výrobě elektřiny se používá plyn, a proto se kvůli jeho zdražení zvyšuje i cena silové elektřiny. Pokud chcete ušetřit, je jasné, že nejlepší dlouhodobé řešení je vyrábět si co největší část své spotřeby elektřiny střešní fotovoltaikou. Na instalaci solárních panelů navíc stát přispívá dotacemi v rámci programu Nová zelená úsporám. Přebytky elektřiny je možné ukládat do baterií, které jsou též dotované, či prodávat do sítě. Vyrábět pomocí slunce se dá částečně i teplo díky solárnímu ohřevu užitkové vody. Vlastní fotovoltaika či solární systém na ohřev vody vytlačuje plyn z energetického mixu v zimních měsících jen málo, ale i v zimě je občas slunečný den, který snižuje vaši spotřebu elektřiny a plynu. 

Připojte se k výzvě za omezení plynu a ropy z Ruska

Individuální kroky mají smysl, ale v tuto chvíli to chce i systémová řešení na úrovni celého státu či celé Evropské unie. Připravili jsme proto desatero požadavků na českou vládu.

Chceme konec dovozu plynu, ropy a jaderného paliva z Ruska. Chceme, aby stát podpořil vlnu masivního zateplování a energetických úspor a rozvoj obnovitelných zdrojů. Chceme, aby stát zřídil agenturu, která bude pomáhat lidem se zateplováním, úsporami a instalací solárních střech. Chceme, aby stát zajistil možnost pořídit si obnovitelné zdroje pro obce, komunity, energetická družstva či malé a střední podniky. Chceme, aby stát pomáhal lidem ohroženým energetickou chudobou a vysokými cenami energií. Chceme, aby české teplárenství nepřecházelo na plyn, aby stát přestal podporovat nové plynové kotle a aby se změnil způsob rozpočítání plateb za vytápění v bytových domech, protože současný systém motivuje ke zbytečnému plýtvání. Přidejte se k nám.