Vedro a horké slunce není zrovna ideální pro rodiče s malými dětmi. Teplé počasí může svádět k dlouhým procházkám s kočárkem a trávení chvilek na dětském hřišti, proto je třeba dbát na ochranu našich ratolestí, které mohou být na vedro citlivější. Pozor je třeba dávat zejména slunce, protože dětská pokožka je velmi senzitivní. Projděte si 5 tipů pro maminky a jejich děti.

  1. Děti do 6 měsíců by v ideálním případě neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření. Jejich kůže je příliš jemná. Když jsou venku, zakryjte jim ruce a nohy oblečením. Na okna auta používejte zatemňovací sítě.
  2. Malé děti berte ven na procházky pouze před 10:00 a po 16:00, kdy slunce není tak intenzivní. Ujistěte se, že nosí klobouky se širokou krempou, když jsou venku, a zvažte investici do slunečníku nebo speciálního krytu na kočárek.
  3. Používejte širokospektrální opalovací krém, který chrání před UVA i UVB paprsky. UVA paprsky mohou způsobit předčasné stárnutí a UVB paprsky mohou spálit pokožku. 
  4. Odborníci doporučují dětem SPF (ochranný sluneční faktor) minimálně 30, ale čím vyšší SPF, tím lépe. Většina opalovacích krémů proti slunci pro děti má SPF 50. Opalovací krémy jsou obecně lepší než mléka nebo pleťové vody.
  5. Aplikujte opalovací krém 20 minut před odchodem ven. Vyplatí se provést náplastový test, abyste zjistili, zda je vaše dítě alergické na konkrétní krém.

A co je nejdůležitější? Dlouhodobé řešení!

Výše uvedené body nám pomůžou vedro zvládnout – adaptovat se na něj. Adaptace ale nestačí, hlavní příčinou stále extrémnějších veder je klimatická změna. Věda hovoří jasně:

Vlna veder, která by se v předindustriálním klimatu vyskytla jednou za 50 let, se nyní objeví 4,8krát za 50 let a bude o 1,2 °C teplejší. Při 2 °C globálního oteplení nastane 13,9krát a bude o 2,7 °C teplejší.“ (Viz Fakta o klimatu)

Z posledních osm let byly hned čtyři nejteplejší za celou dobu měření. Není to náhodou. Lidská činnost se podílí na zvyšování průměrné globální teploty, především spalováním fosilních paliv. Klimatické modely předpovídají další a extrémnější vlny veder.

Kolik tropických dnů bude v ČR v budoucnosti podle různý klimatických scénářů?
Průměrný počet tropických dnů v ČR v závislosti na různých emisních scénářích. Zdroj. www.klimatickazmena.cz

Nemusí to tak ale být. Máme možnosti jak zabránit nejhorším dopadům růstu globální teploty. Máme prostředky udržet maximální růst pod úrovní 1,5 °C. Musíme ale začít jednat. Nejen každý osobně, musíme k akci dotlačit i naše politické představitele. Řešení je ve své podstatě relativně jednoduché – potřebujeme začít nahrazovat uhlí, ropu a plyn energií z větru a slunce.

Přidej se k výzvě naší vládě, aby udělala maximum pro naši transformaci, abychom nezažívali taková šílená vedra!