28. Konference OSN o změně klimatu, která mnohdy připomínala jízdu na horské dráze, konečně skončila. 

Aktivisté z řad mládeže vedou aktivitu Spravedlivé ukončení využívání fosilních paliv (EFFPO) na konferenci smluvních stran (COP28) v Dubaji. © Marie Jacquemin / Greenpeace

Jaké byly výsledky?

COP28 vytvořil momentum pro  ukončení éry fosilních paliv. V prvních návrzích finálného textu se objevila myšlenka ukončení jejich využívání, odpovídající rostoucím výzvám k ukončení  využívání ropy, uhlí a plynu ve prospěch solární a větrné energie. Nicméně, závěreční kompromisní znění textu vyzýva k odchodu od fosilních paliv bez zmínky o jejich “ vyřazení“, což znamená, že znečišťovatelé opět uniknou odpovědnosti, zatímco planeta se blíží k limitům oteplování. Je to zárověn ale prvý raz za 30 let, kdy se ve finálním textu klimatické konference objevuje jasné pojmenování hlavní příčiny klimatické změny – fosilní paliva.

Mírová aktivita hnutí Power Up na konferenci COP 28. © Marie Jacquemin / Greenpeace

I navzdory tomu, co se v závěrečné dohodě klimatické konference COP28 v Dubaji (ne)objevilo, zmysluplné klimatické jednání bude urgentnější jako kdykoliv předtím.  

Tohto roční klimatické setkání se od samého začátku snažilo o historický průlom vytvořením Fondu pro pokrytí ztrát a škod, do kterého počas konference státy přispěli  700 milionmi dolarů, mnohé krajiny do něj ale ještě nepřispěli vůbec mezi nimi také Česko. . Tento konsenzus může být záchranou pro komunity již zasažené klimatickou krizí, ale podmínkou je, že nejbohatší země vezmou svou odpovědnost vážně a poskytnou dostatečné finanční prostředky, které naplní potřeby klimaticky nejzranitelnějších zemí.

Jednání, která trvala dva týdny, byla plná odporu proti zájmům zástupců fosilních korporací , který byly přítomny v rekordním počtu. Přestože účastníci doufali v včasný konec jednání, ta se táhla  až do úterní noci. Výsledkem byl rychle schválený finální  dokument ve středu dopoledne, čím  se oficiálně uzavřela letošní klimatická konference.

Aktivisté z řad mládeže vedou aktivitu Spravedlivé ukončení využívání fosilních paliv (EFFPO) na konferenci smluvních stran (COP28) v Dubaji. © Marie Jacquemin / Greenpeace

Co nás čeká v oblasti klimatu?

Budoucnost stále zůstává nejistá. 

Klimatická spravedlnost bude dosažena pouze když se odstraní  zdroje klimatické krize. Pro její dosažení je nutná nová podpora a financování pro klimaticky nejzranitelnější komunity, nejen v oblasti ztrát a škod, ale také v oblastech adaptace  a mitigace klimatické změny. Pro ty nejzranitelnější komunity to není jen otázka fosilních paliv ale především jde o jejich přežití. 

Mírová aktivita hnutí Power Up na konferenci COP 28. © Marie Jacquemin / Greenpeace

Budoucí COP29 se bude konat v Ázerbájdžánu, další zemi závislé na těžbě fosilních paliv, která bude muset zodpovědet na zásadní otázky. . 

Energie a odhodlání občanské společnosti v Dubaji, kteří prosazovali rychlou a ambiciózní klimatickou akci , se vrátí ještě silnější a hlasitější.

Doba slibů  skončila; nyní je čas na hmatatelnú a rozhodnú akci. Doufejme, že tá nepřijde  příliš pozdě.

Delegace Greenpeace na COP28. © Marie Jacquemin / Greenpeace