V červnu tohoto roku nás čekají volby do Evropského parlamentu. Koho vlastně volíme a jak mohou volby změnit směřování Evropské unie?

Téměř 70 % legislativy v České republice pochází ze zákonů přijatých v Evropských institucích.  Jde například o zrušení roamingových poplatků, zavedení jednotných nabíječek, zaručení náhrady škody v případě zrušení nebo zmeškání letu, ale také zajištění lepších životních podmínek pro zvířata, a mnoho dalších. V oblasti ochrany klimatu a přírody pochází dokonce až 80 % české legislativy z EU. 

Není to ale žádné o nás bez nás! Na tvorbě a schvalování těchto zákonů se podílí trojice evropských institucí: Evropská komise, Rada EU a Evropský parlament. Ve všech zmíněných institucích máme české zástupce a zástupkyně, kteří by měli prosazovat naše zájmy a hodnoty v Bruselu. Do Evropského parlamentu, jako do jediné z evropských institucí jsou zástupci voleni přímo občany. Tuto příležitost budeme mít již 7. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 8. Června 2024. 

Proč je důležité jít k volbám 

V době narůstajících klimatických výzev stojíme před kritickým rozhodnutím, které může definovat budoucí směřování našeho kontinentu i planety. Evropské volby jsou klíčovým momentem, v němž můžeme ovlivnit, jak Evropa bude čelit globálnímu oteplování a jak vážně myslí ochranu klimatu a životního prostředí. K těmto volbám bychom proto měli přistupovat s maximální vážností.

EU se dlouhodobě hlásí mezi vedoucí globální síly v ochraně klimatu, ať už se jedná o ambiciózní cíle snižování emisí nebo o investice do obnovitelných zdrojů energie a podporu udržitelného zemědělství. Ostatní globální mocnosti ale nejsou o mnoho pozadu. Spojené státy americké mají svůj Inflation Reduction Act a Čína mohutně investuje do rozvoje obnovitelných zdrojů a elektromobility. Je tedy otázka, zda má Evropa šanci zůstat mezi světovými lídry v ochraně klimatu a udržet si konkurenceschopnost v novém geopolitickém prostředí. Bude to záležet hlavně na její schopnosti dostatečně reagovat na výzvy spojené s klimatickou krizí, ať už jde o přechod na obnovitelné zdroje energie, cirkulární ekonomiku, nebo obnovu půdy a lesů.

Zůstane Zelená dohoda dostatečně ambiciózní? 

Každý hlas v těchto volbách přímo ovliví, kdo bude formovat zákony a regulace ovlivňující úsilí o zastavení růstu průměrné globální teploty či obnovy přírodních ekosystémů. Zvláště v kontextu Zelené dohody pro Evropu, strategického plánu pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050, je zřejmé, že volby rozhodnou o tom, zda bude EU schopna dosáhnout svých cílů a zda se nestane Zelená dohoda jen plánem bez reálných opatření pro jejich dosažení. 

Transformace Evropy spojená se snižováním emisí skleníkových plynů není jen plán na papíře, je spojena i s velkým objemem finančních prostředků, které mají transformaci pomoci. Česko na klimatická opatření obdrží z fondů EU bezprecedentní objem financí ve výši téměř bilion korun. Na co budou tyto finance použity a jestli se jejich objem navýší závisí částečně také na výsledcích voleb. Podpora kandidátů a stran, které prioritizují zelenou infrastrukturu, čistou energii a inovace v oblasti udržitelnosti, může znamenat zefektivnění a zvýšení investic do projektů, které nejen chrání klima, ale také posilují naši ekonomiku a zdraví. Transformace není totiž ve své podstatě problém technologický, ale sociální a společenský. Ačkoli část klimatických financí budou jistě potřebovat firmy a nejrůznější evropské podniky, zásadní je podpora lidí, kteří potřebují jistoty a stabilitu, aby transformaci zvládli. 

Evropské volby jsou příležitostí, jak aktivně formovat budoucnost, v níž bude ochrana klimatu prioritou. Informujte se proto o postojích kandidátů k otázkám ochrany klimatu, diskutujte o těchto tématech ve svém okolí a především jděte volit. Účast v evropských volbách je dlouhodobě velmi nízká a proto je potřebné, aby co nejvíce progresivních a environmentálně smýšlejících voličů nezůstalo doma a šlo volit. Nyní, více než kdy jindy, je čas ukázat, že klimatická změna je pro nás prioritou. Výsledky Evropských voleb mají dalekosáhlý vliv, který přesahuje hranice členských států a generací. Nejde jen o politický akt, ale o projev naší společné odpovědnosti za planetu, kterou sdílíme.