Jednání o Globální plastové úmluvě, která má za cíl omezit znečištění planety plasty, skončilo opět bez konkrétní dohody. Páté zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru OSN v jihokorejském Busanu sice přineslo příslib dalšího kola jednání v roce 2025, ale naděje na ambiciózní dohodu byla tentokrát zmařena vlivem zemí, jako jsou Rusko, Saúdská Arábie nebo Kuvajt, které hájí zájmy ropného průmyslu.
Přidej se a podepiš výzvu „Plast je past“. Pomoz nám prosadit Globalní plastovou úmluvu!
Podepsat výzvuCo jednání zatím brzdí?
Přestože většina států světa podporuje silnou úmluvu, tlak fosilního průmyslu a na něj navázaných zemí, jako jsou producenti ropy a zemního plynu, opakovaně blokuje pokrok. Ropný průmysl sleduje především své ekonomické zájmy a brání opatřením, která by omezila výrobu plastů. Bez omezení výroby ale plastový odpad nevyřešíme, protože každý plastový výrobek se dříve nebo později stane odpadem.
Státy jako Rusko a Saúdská Arábie na jednáních hájí zájmy fosilního sektoru, čímž blokují účinná řešení. Tyto země sice říkají, že podporují omezení plastového odpadu, ale odmítají opatření na omezení samotné produkce plastů. Kromě toho zůstává nejistý postoj klíčových hráčů, jako jsou Spojené státy a Čína. I proto je teď zásadní ukázat, že celý svět včetně České republiky stojí na straně naší planety.
Proč musíme jednat rychle?
Každý den zpoždění znamená další miliony tun plastů, které končí v oceánech, na skládkách nebo v přírodě. Plastový odpad narůstá alarmující rychlostí a jeho dopady na životní prostředí a lidské zdraví jsou stále závažnější.
Naprostá většina zemí, která usiluje o omezení plastového znečištění, musí prolomit vliv fosilního průmyslu a zajistit, že další jednání povedou k silné a závazné dohodě.
Přidejte se k boji za silnou úmluvu
Naše planeta potřebuje ochranu a váš hlas může pomoci. Podepište výzvu „Plast je past“ a podpořte snahy o přijetí dohody, která omezí plastové znečištění a zajistí lepší budoucnost pro nás všechny. Společně dokážeme prolomit vliv fosilního průmyslu a prosadit dohodu, která ochrání přírodu, klima i lidské zdraví.
Plastová úmluva v kostce
Každý rok je do životního prostředí vypuštěno obrovské množství plastů, které zde zůstávají stovky let. Plasty devastují přírodu, ničí ekosystémy a ohrožují zdraví lidí nebezpečnými chemikáliemi, které se během jejich výroby a rozpadu uvolňují. Bez omezení produkce plastů není možné omezit plastový odpad. Plasty se dříve nebo později vždy stanou odpadem, což z nich dělá nekonečnou zátěž pro naši planetu.
Vyjednávání o plastové úmluvě, které probíhá už téměř tři roky, by mohlo přinést zásadní změny. Úmluva by totiž měla…
- Zavést závazné globální cíle na snížení produkce plastů.
- Zakázat jednorázové plasty a nebezpečné chemikálie.
- Podpořit opakované používání a recyklaci plastových materiálů.
- Zajistit spravedlivé financování opatření na ochranu před plastovým znečištěním.