Stav přírody a její pestrost se zhoršuje nejrychlejším tempem v lidských dějinách. I v Česku máme co dohánět. Podle aktuální Zprávy o stavu životního prostředí za rok 2023 intenzivní využívání krajiny způsobuje úbytek biodiverzity a půda je ohrožena degradací. Pokračuje pokles početnost ptačích populací, snižuje se rozloha zemědělské půdy a zvyšuje se rozloha zastavěných ploch.

Bučiny v Krušných horách © (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Celá Evropa se dohodla, že důležité je přírodu nejen chránit, ale i obnovovat zničené ekosystémy. Dokonce vznikl zákon, podle kterého státy musí vytvořit plány na obnovu zničených ekosystémů a následně je realizovat. V reakci na protesty zemědělců a příklon řady politi ků k populistické rétorice se situace se schvalováním zákona zvrtla a hrozilo, že jej neschválí ani Europoslanci ani členské státy. Nás může těšit, že se podařilo přimět české europoslance i z konzervati vních stran, kteří obvykle nejsou fanoušci ekologie, aby zákon podpořili, a český ministr životního prostředí sehrál velmi poziti vní roli ve finální fázi schvalování zákona vládami EU. Málokdy chválíme politiky, ale v tomto konkrétním případě musíme udělat výjimku.

Greenpeace spolu s dalšími organizacemi dlouho před schválením zákona volalo po tom, aby příprava Plánů obnovy přírody byla přístupná i nevládním organizacím a nezávislým expertům, a tak se skutečně stalo. Česko jako první země EU ustanovila řadu pracovních skupina s pestrým zastoupením a začala připravovat plány, jak do roku 2030 obnovit zničenou přírodou. Zcela vyhráno
samozřejmě není. Stejně jako se při evropských volbách stala ochrana přírody a Green Deal hlavním terčem, to samé můžeme očekávat i během českých parlamentních voleb v roce 2025 a řada věcí může nabrat opačný kurz.