Rozhodnutí o tom, že těžba v uhelném velkolomu Bílina definitivně skončí výrazně dříve, než původně hrozilo, je na spadnutí. 

Protest proti dolu Bílina v Praze v roce 2023

Momentálně má rozhodnutí v rukou Český báňský úřad. Tomu už ale nic nebrání v tom, aby těžbu omezil rokem 2033 na základě žádosti, kterou mu zaslala společnost Severočeské doly. Původní těžební záměr Severočeských dolů přitom umožňoval pokračování těžby i po roce 2035. Organizace Greenpeace a především obyvatelé žijící v blízkosti lomu – například v Litvínově či Mariánských Radčicích – tak slaví velké vítězství. 

Příběh prodloužení těžby na velkolomu Bílina sahá daleko do minulosti a organizace Greenpeace dlouhodobě usilovala o to, aby zdejší těžba skončila ideálně už rokem 2030 spolu se současně platným povolením. Poslední dějství tohoto příběhu začalo v březnu 2023, kdy Obvodní báňský úřad v Mostě nepravomocně povolil prodloužení těžby do roku 2035

Organizace Greenpeace se proto proti rozhodnutí báňského úřadu v dubnu 2023 odvolala a zároveň požádala o přezkum stanoviska ministerstva.  Ekologická organizace poukázala na řadu pochybení. Mezi nejvážnější patřila absence navazujícího a smysluplného plánu na rekultivace území po těžbě či zcela chybějící posouzení negativních vlivů spálení bílinského uhlí na klima. Povolení také nemělo pevně daný konec – těžba byla omezena jen plochou, kde mohla probíhat. Pokud by firma postupovala pomalu, mohla trvat i mnoho let po roce 2035.

V září 2023 se Český báňský úřad obrátil na ministra životního prostředí s žádostí o přezkum závazného stanoviska z roku 2019. Organizace Greenpeace ministra Petra Hladíka předem vyzývala k tomu, aby využil své pravomoci a zabránil časově neohraničenému prodloužení těžby na Bílině. A zároveň naplnil závazek své vlády usilovat o odklon od uhlí do roku 2033. Fialova vláda bohužel rok 2033 jako nejpozdější termín odklonu od uhlí nedala do zákona, přestože s tím počítala v návrhu aktualizace Státní energetické koncepce. Tu vláda doposud neschválila a ze záměru odklon od uhlí nejpozději do roku 2033 legislativně upravit sešlo. Ale zpátky k Bílině – Greenpeace si rovněž nechalo zpracovat právní posudek, který dokládá, že ministr Hladík mohl do závazného stanoviska přidat konkrétní podmínky, například rok konce těžby. 

Velkolom Bílina © Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Rozkladová komise Ministerstva životního prostředí, která se přezkumem závazného stanoviska zabývala, však dospěla k závěru, že souhlasné stanovisko z roku 2019 je věcně správné a ze zákona neexistuje důvod k jeho změně. Ministr Hladík se rozhodl tímto závěrem řídit, přestože nemusel. Mohl se totiž vymezit proti svému předchůdci Richardu Brabcovi a rozhodnutí úřadu z jeho éry změnit. Po dlouhých a složitých jednáních se ale podařilo dosáhnout výsledku, kdy těžba na Bílině sice bude prodloužena, ovšem jen do roku 2033. 

Na jednu stranu je smutné, že Severočeské doly, které si požádaly o zkrácení povolení do roku 2033, se nakonec ukázaly jako zelenější než ministr životního prostředí, který formálně potvrdil souhlasné stanovisko z roku 2019 obsahující rok 2035. Na druhou stranu je však třeba říct, že celá věc dobře dopadla, a to, že můžeme slavit vítězství, je i zásluha ministra životního prostředí Petra Hladíka a jeho ministerstva, které v tom sehrálo důležitou roli. 

Nyní nezbývá než počkat na definitivní rozhodnutí Českého báňského úřadu. Co nejrychlejší odklon od uhlí je zásadní nejen pro klima, ale i pro lidi žijící v uhelných regionech, kteří potřebují jistotu. Pozitivní je, že už loni v létě skupina ČEZ oznámila, že Severočeské doly od letošního roku omezí noční provoz lomu Bílina v letech 2025 a 2026 v červenci a srpnu a v dalších letech  dokonce od května do září, což místním lidem významně uleví od hlukové zátěže. 

Teď, když se konečně blíží definitivní a snad již nezvratné rozhodnutí, že těžba na velkolomu Bílina skončí nejpozději do roku 2033, je na čase začít řešit konkrétní plán rekultivace a budoucnost území. Doposud schválený plán rekultivací počítal s tím, že se bude těžit déle a na větší ploše a rekultivovat se bude až v roce 2055. Severočeské doly nyní budou muset plán rekultivací aktualizovat, aby odpovídal rozhodnutí Českého báňského úřadu, které by mělo padnout nejpozději do dvou měsíců.