Před třemi lety strávilo 11 lidí tři dny na vrcholu chladicí věže uhelné elektrárny Chvaletice, aby upozornilo na to, že elektrárna prodlužuje svoji životnost, čímž bude znečišťovat životní prostředí a pokračovat v destrukci klimatu. Celý proces přitom podstupovala potají a bez toho, aby lidé dostali možnost se k tomu vyjádřit. I přes provedené stavební úpravy ale nebude elektrárna splňovat zákonné limity pro znečištění ovzduší, a proto si požádala o výjimku. Po usilovné snaze a tlaku lidí z regionu i z jiných koutů České republiky, usilovné expertní práce, oslovování politiků a zvyšování povědomí o této kauze se město Pardubice proti udělení výjimky postavilo. Jde o první důležitý úspěch na cestě k tomu, aby elektrárna jako největší znečišťovatel ovzduší v kraji výjimku nedostala.

Ve 14 hodin odpoledne se před vchodem do pardubické radnice řadí dva týmy hokejistů. Jedni mají na sobě dresy místního klubu Dynamo, druzí jsou v barvách společnosti Severní energetická. Chystá se ultimátní zápas, který rozhodne o tom, kdo dostane 2,7 tun rtuti. Přesně o tolik více této nebezpečné látky by totiž elektrárna vypustila do životního prostředí, kdyby výjimku dostala.  

Místní občanské sdružení uspořádalo happening v podobě hokejového zápasu mezi Pardubicemi a uhlobarony. Vítali tak zastupitele a zastupitelky přicházející na jednání.

V dresech Severní energetické alias Uhlobaronů nastupují hráči se jmény Astma, Daňový únik, Tykač, Dienstl, Zbouraný barák a Zaseklá průduška a pouští se do napínavého zápasu. Ten nakonec za skandování místních fanoušků a diváků skončil vítězstvím Pardubic. Tak vypadal kreativní happening, který před jednáním zastupitelstva uspořádali místní z občanského sdružení Zastavme elektrárnu Chvaletice, aby politikům přicházejícím na jednání sdělili, že vyměnit jejich zdraví a kvalitu ovzduší za sponzoring hokeje není dobrý nápad.

Znečištění ovzduší u nás ročně předčasně zabije přes deset tisíc lidí a způsobuje ekonomické škody v řádu 150 miliard korun ročně. Uhlí ale překvapivě obsahuje i rtuť, která je vysoce toxická a nebezpečná. Narušuje například rozvoj nervové soustavy a mozku u dětí a protože jde o tzv. perzistentní polutant, zůstává a škodí v přírodě po generace. I proto se přistoupilo k zákazu používání rtuťových teploměrů či rtuti v amalgámových výplních ve stomatologii. Česká energetika ovšem stále produkuje čtvrté největší množství jedovaté rtuti ze všech států EU. Elektrárna Chvaletice by jí chtěla vypouštět o celých 250 % více, než dovolují emisní limity.

Desítky lidí přišly osobně před pardubickou radnici, aby ukázali, že nesouhlasí s udělením výjimky pro elektrárnu Chvaletice.

Fanoušci, hokejisté i další občané, kteří dorazili na happening, se po skončení utkání přesunuli do útrob radnice sledovat skutečný politický zápas, který ovlivní kvalitu jejich života a ovzduší na další roky.
Hodinu a půl trvala diskuze, kde kromě politiků mluvili i lidé z regionu. Přijeli ale i lidé ze severních Čech, kteří žijí v okolí lomu ČSA. Právě uhlí z tohoto lomu se v elektrárně Chvaletice spaluje. Před třemi lety se podařilo zarazit snahy uhlobaronů, aby se prolomily limity, které brání rozšíření lomu, což by znamenalo konec města Horní Jiřetín. Kéž by mohl přijet třeba i někdo z obyvatel tichomořského státu Kiribati, který mizí v důsledku změn klimatu, které spalování uhlí v elektrárně Chvaletice způsobuje. Tváří v tvář každý den klimatické katastrofě nemají možnost vystoupit proti příčině jejich neštěstí, která je na opačné straně planety. My tuto možnost máme a můžeme ji využít. Pro nás i pro ně.

A protože těžko mohla na výzvu jednoho z místních obyvatel Pardubic „řekněte mi jakýkoliv argument, proč hlasovat pro horší ovzduší“ zaznít smysluplná odpověď, zastupitelé a zastupitelky nakonec odhlasovali, že Pardubice vystoupí proti udělení výjimky. A přispěly k tomu i stovky osobních e-mailů od lidí z celé republiky.

Po téměř dvouhodinové diskuzi město odhlasovalo, že se postaví proti udělení výjimky pro elektrárnu Chvaletice.

I když jsme tento zápas vyhráli, ještě není konec. Čekají nás minimálně další dvě důležitá utkání. Rozhodující bude to na Ministerstvu životního prostředí, a proto je důležité vytrvat. Budeme potřebovat vás všechny, abyste se zapojili a pomohli nám to dotáhnout do konce, pro lidi z Pardubic, ze Severních Čech, pro lidi z Kiribati i pro vás samotné. Minulý týden jasně ukázal, že lidé mohou uspět i proti uhlobaronům, pokud to nevzdají a nezaleknou se ani jejich nekalých praktik.