Přebíráme Facebookový komentář Stanislava Bilera, v němž komentoval článek deníku Právo, který shrnuje postoj našeho premiéra k dostavbě nového bloku JE Dukovany. Článek vyšel 13. 11. 2019.

Mladá fronta a její chyby o rozvoji jádra v ČR.
Co všechno je na tvrzeních našeho premiéra o dostavbě jaderné elektrárny špatně a proč?

Tohle je taková blbost, která nikoho nezajímá, že o ní napíšu status, ať mám ze sekce vzpomínek za pár let co vytahovat. 

V tom textu je několik zajímavostí:

  • rok, kdy jaderný blok nebude určitě spuštěn 
  • cena, kterou to rozhodně stát nebude

To nejdůležitější je pak na konci, to se naopak určitě stane a je to nejzajímavější část. Až dojdou ČEZu prachy, hodí celou stavbu na stát.  Překvapivě se totiž ukáže, že to stojí víc a trvá to dýl, což na začátku nikdo nevěděl a z britských ani finských zkušeností se nešlo poučit. Ve Finsku mají aktuálně skluz 10 let a rozpočet překročili 3x. Nicméně nemá smysl zabývat se problémy země, ve které je 3. nejnižší korupce na světě, to se nás vůbec netýká…

Dnes se v Česku řeší, kde vzít pár miliard na platy učitelů a podobně. Až se bude stavět tahle věc, budou se ty peníze hledat po desítkách a stovkách miliard. Vůbec nevíme, jak na tom v té době budeme. 
Bude ekonomika růst? 
Nebudeme třeba v recesi? 
Kolik v té době bude stát elektřina?
Bude se zadlužovat celý stát, aby se nalily peníze do železa a betonu? 
Bude mít stavba tohoto pomníku přednost před financováním zdravotnictví, důchodů, železnic nebo školství?

Můj tip je, že se ten blok nikdy nespustí a jeho „dostavby“ se nedožije nikdo z těch, kdo o to dnes usilují.  Utopí se v něm cca „bambilión“, protože bude všem líto stavbu zastavit, když už se do ní nalilo tolik peněz. 

Proto by bylo dobré si dopředu stanovit, při jaké částce se na to vykašleme a stavbu zastavíme. Což je věc, která se ovšem nestane. 
Říká se, že obnovitelné zdroje jsou nespolehlivé. Když však utratíte 100 miliard třeba za park větrných elektráren, máte zdroj energie v ekvivalentu utracené částky. Když utratíte 100 miliard za stavbu jaderného bloku, máte 100 miliard uložených v betonu, který negeneruje žádnou elektrickou energii. V tom je to zcela spolehlivé, předvídatelné a bezpečné.

A na závěr hezký citát z roku 2003:
„S ohledem na poptávku, která bude v České republice za 15 let, buď budeme mít nový jaderný zdroj nebo nebudeme svítit,“ zdůvodnil Pecina České televizi svůj návrh. Autor? Náměstek ministra průmyslu a člen dozorčí rady ČEZ Martin Pecina
Za 15 let, to bylo minulý rok…