Chcete udělat víc?
#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu Vyzvěte české politiky, aby odpovědně řešili klimatickou krizi!

Připoj se a společně doveďme politiky k tomu, aby odpovědně řešili klimatickou krizi. Je třeba, aby se následná vláda postavila k řešení klimatické krize čelem…

Jdu do toho ×

Klimatická krize, planeta bouřící se proti svému nejagresivnějšímu živočišnému druhu i osudy tohoto druhu ve změněných podmínkách byly předmětem zájmu filmařů už od sedmdesátých let minulého století. Zájem o klimatická témata nenastartoval Al Gore svým slavným scénářem ke snímku Nepříjemná pravda ani Leonardo DiCaprio svým zaujetím, se kterým uvedl snímek Před potopou. Umělci na možnost změny klimatických poměrů upozorňovali s minimálně stejným předstihem jako klimatičtí vědci. Vybrali jsme pro vás 9 podle nás nejzajímavějších filmů, které byste měli vidět, pokud vás toto téma zajímá.

Hrané filmy

Interstellar (Christopher Nolan, 2014)

V oficiálním textu distributora filmu je zmíněno: „Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, je skupina výzkumníků pověřena nejdůležitějším posláním v lidských dějinách: cestou za hranice naší galaxie, při které má za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov.“

Ačkoli je film vědecky velmi přesný, například jako první film ukázal jak opravdu vypadá černá díra, v jedné zásadní věci je na omylu. Prostředky pro hledání nové planety, tak jak je to popsáno ve filmu, nemáme.

Poslední vlna (Peter Weir, 1977)

Nejekologičtější film nejznámějšího australského režiséra Petera Weira začíná jako právnické drama, ve kterém hlavní hrdina přijímá obhajobu pěti Aboriginců obviněných z vraždy. Jak s případem souvisí stavba monumentální přehrady a proč začne mít právník v podání herecké hvězdy sedmdesátých let Richarda Chamberlaina tajemné vize? Potrestá nás příroda za její znásilňování “poslední vlnou”, která smete civilizaci? Mysteriozní snímek nenechá nikoho na pochybách, že zásahy do přirozených planetárních procesů vnímali problematicky umělci už v minulém století.

Vodní svět (Kevin Reynolds, 1995) 

Co se stane až se vylijí oceány? S takovouto kulisou pracuje akční snímek Kevin Reynoldse, dvorního režiséra známého hollywoodského herce Kevina Costnera. Costner byl u tohoto snímku i producentem a snímek v devadesátých letech v kinech katastrofálně propadl. Nezaslouženě. Máte-li chuť na oddechovku na nedělní odpoledne, na kterou můžete kouknout i se svými odrostlejšími dětmi, je Vodní svět dobrou volbou. Ekologická katastrofa, kvůli níž vyhřeznou sociální a další problémy, pro vás nabere reálnějších rozměrů.

Ledová archa (Pon Džun-Ho/Snowpiercer, 2013)

Akční film o klimatické změně? Film Ledová archa ceněného jihokorejského režiséra Pon Džun-Hoa je podobenství o světě, který postihla druhá doba ledová. Na zemském povrchu tak nejde žít a celá civilizace se smrskla na pár tisíc lidí jedoucích na nekonečné cestě vlakem okolo světa. Ani tyto podmínky však nesmažou sociální rozdíly a z částí vlaků určených pro chudé se lidé snaží probít do vagonů, kde je víc jídla, tepla i naděje.

Dokumentární filmy

Čas hlupáků (Franny Armstrong, 2009)

Představte si rok 2055. Archivář na Antarktidě vás provází záznamy o posledním stádiu lidské civilizace a vy zpětně vidíte, kolik jasně varujících informací lidé dostali a přesto dál pokračovali ve zničujícím životním stylu, který vedl k finální katastrofě, která změnila nejen jejich život, ale i svět jak ho znali. Přesně takhle přistupuje režisérka Franny Armstrong ke svému dokumentu, takto ho vysvětluje jeho divákům. Doufejme ovšem, že tohle rámování, zůstane pro výjimečný dokument jen fikcí.

Prezident mizejících ostrovů (Jon Shenk, 2011)

Portrét prvního demokraticky zvoleného prezidenta nejníže položeného státu na světě Malediv sleduje jeho boj proti klimatické změně, který vedl od svého zvolení v roce 2008. Maledivy jsou totiž klimatickou změnou ohroženy doslova existenčně, stoupající voda totiž pomalu umazává pevninu, na které žijí jejich obyvatelé. Film sleduje mimo jiné jeho cestu na klimatický kongres v Kodani v roce 2009, kde se marně domáhá dohody o snížení emisí, ale také osudy vesničanů, kterým oceán zaplavuje jejich pole. Film stojí za to vidět i kvůli hudbě od skupiny Radiohead.

Hrabiví, prolhaní bastardi (Craig Rosebraugh, 2012)

I když se většina vědců na světě shodne na tom, že klimatická krize je problém, který může nenávratně změnit život na naší planetě, existuje i pár jejich kolegů, kteří tento konsensus zpochybňují. Tento dokument ukazuje, že tito “popírači” jsou jen figurky, placené ropným průmyslem, ochotní lhát kdykoli o ně média projeví zájem. Ropné firmy vědělyi o katastrofálních vlivech jejich byznysu na životní prostředí již minimálně od začátku osmdesátých let minulého století. Místo investicí do čistších technologií však svoje finance investovaly do nejrozsáhlejší dezinformační kampaně v historii lidstva, s jejímiž důsledky se potýkáme dodnes. 

Chasing Coral (Jeff Orlowski, 2017)

Úchvatný a přesto depresivní dokument známého režiséra sleduje změny životních podmínek v oceánech, které vedou ke katastrofálnímu úbytku korálových útesů. Film je plný informací od vědeckých kapacit, které se tímto problémem zabývají, kromě toho je však také úchvatným obrazovým kusem, který diváka vezme pod vodní hladinu, aby mu ukázal, co všechno ovlivňuje lidská činnost. Z dílny Jeffa Orlowského lze doporučit i jeho starší snímek Chasing Ice (2012), ve kterém časosběrným způsobem sleduje mizení ledovců.

Antropocén: Epocha člověka (Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier, 2019)    

V českých kinech můžeme v těchto dnech vidět úchvatný film režisérské trojky, který kombinuje vědecké poznatky o katastrofálním vlivu lidského konání na životní podmínky na zemi s ohromujícími, estetickými záběry. Vliv člověka na geologické procesy je totiž mnohem dramatičtější, než bychom si mohli myslet.         

Máte nějaké další filmy o klimatické změně? Napište je ostatním do komentářů. Děkujeme.