Rok 2019 byl rokem rozsáhlých požárů, které ničily lesy od Sibiře po Austrálii. Masivní požáry měnily krajinu v Indonésii, Brazílii, v Kanadě či Izraeli. Kromě vypálených holin tu však je ještě jeden, skrytý faktor požárů, vznikajících mimo jiné i díky vlně veder. Je jím obrovské množství CO2, které tyto požáry vyprodukovaly.
Zanedbatelné? Při letošních požárech v Rusku shořelo 16 milionů hektarů lesa, což je skoro dvakrát rozloha Rakouska. Požáry vyprodukovaly asi 500 megatun CO2, což odpovídá roční produkci znečištění ze spalování fosilních paliv Saudské Arábie. Požáry v Brazílii vyprodukovaly 366 megatun CO2, což skoro odpovídá ročnímu znečištění, které vyprodukuje spalováním fosilních paliv Velká Británie. Požáry v Indonésii byly z pohledu vlivu na klima nejstrašlivější. Vyprodukovaly 708 megatun CO2. Nejde tu tedy o každoročně se opakující požáry menších rozměrů, které se v přírodě vždy vyskytovaly a ekosystémy se s nimi dokázaly vyrovnat.

Co takové množství oxidu uhličitého, které se uvolní do ovzduší, znamená pro naše klima? Zvýšení množství skleníkových plynů vede ke zvyšování teploty planety a k častějším obdobím sucha a veder, a tím opět k dalším požárům. Požáry produkují i tzv. “černý uhlík”, jehož částice se mohou větrem přenášet kamkoli. Mimo jiné i do oblastí kolem severního pólu. Kvůli požárům lesů na Sibiři se tak obrovské oblasti ledu pokryjí černým popílkem, který místo odrážení slunečních paprsků absorbuje teplo. A tím zrychluje tání sněhu i ledu. Podle vědců je černý uhlík druhým nebo třetím nejdůležitějším přispěvatelem ke klimatické krizi. A nakonec, při lesních požárech nejde jen o okamžité uvolňování CO2. Zničení lesních porostů znamená také méně zachyceného uhlíku z atmosféry, protože stromy, které ho zachytávaly, mizí na hodně dlouhou dobu.
Proto je třeba odmítnou přístup, že lesní požáry jsou “národní” věcí a že je to problém, který se netýká nikoho, kdo nežije v zemi, ve které se požáry vyskytují. Ochrana lesů je životně důležitá pro udržení zvýšení teploty planety pod 1,5 °C. Požáry nemají jen devastující dopad na místní komunity a domorodé obyvatele, kteří jsou na živobytí závislí na svých předcích, ale znečištěním klimatu ohrožují lidi po celém světě. Je třeba, aby se globální vůdci začali problematikou lesních požárů zabývat a pomohli ji státům řešit. Na planetě žijeme všichni a před globální změnou klimatu nikdo neuteče. A proto musíme spolupracovat.
