James Murdoch, syn tiskového magnáta Ruperta Murdocha, veřejně kritizoval média vlastněná jeho rodinou, za “pokračující popírání” vztahu klimatické změny na požáry, které už třetí měsíc zuří v Austrálii. Murdoch starší vlastní v Austrálii zhruba 70 % všech místních médií.

Mediální magnát Rupert Murdoch se označuje za klimaskeptika, odmítá však, že by vědomě zaměstnával popírače klimatické změny. Murdochem vlastněná média však udržují velkou skepsi k vlivu člověka na klimatickou změnu a informace o možných dopadech označují často za zveličené. V jeho médiích také opakovaně vyšlo několik hoaxů o tom, že za požáry v Austrálii nemůže klimatická krize, ale žháři, případně ekologové, kteří v minulosti bránili preventivnímu vypalování.

James Murdoch se narozdíl od otce věnuje dopadům klimatických změn. (c) Esther Dyson – Wikimedia Commons

Seriózní média existenci vědomých žhářů nepopírají, ale uvádějí, že jich bylo letos jen 24 a že spolu s lidmi, kteří nedodrželi bezpečnostní pravidla, či odhodili na zem nedopalek cigarety, mohou pouze za 1 % požárů. Vliv zákazu vypalování na velikost australských požárů zase vyvrátili australští požární specialisté jako velmi starou konspirační teorii.

Murdochův syn: Jasně se distancuji!

James Murdoch se klimatickou změnou zabývá profesně, spolu s manželkou Kathryn pracují pro klimatickou sekci Clintonovy nadace. Jejich mluvčí řekl časopisu Daily Beast, že oba cítili oba frustraci z toho, jak o tomto tématu informují Murdochova média, která v Austrálii tvoří téměř tři třetiny celého trhu. „Jsou obzvláště zklamáni pokračujícím popíráním změn klimatu médii v Austrálii, navzdory zřejmým důkazům o opaku,“ píše v prohlášení.

James Murdoch už v dubnu 2019 prohlásil, že hodlá investovat aspoň jednu miliardu dolarů do nových, liberálních médií. Zdroj Financial Times k tomu řekl, že se James chce “jasně distancovat od konzervativních médií, které jeho otec ovládal desetiletí.

Konzervativní média a PR agentury útočí na ekology i u nás

Murdochova média v Austrálii však určitě nejsou jediná, která považují dopady klimatické změny za nadsazené. V českém kontextu se o ekolozích jako o “zelených bolševicích” vyjadřují například někteří autoři na serveru Echo24.cz či serveru info.cz, který vlastní uhlobaron Daniel Křetínský. Jiný uhlobaron, vlastník hnědouhelné elektrárny Chvaletice, dolu Vršany a budoucí vlastník nejšpinavější české elektrárny Počerady Pavel Tykač si platí přímo PR agentury, jejichž praktiky kritizovala i velká česká média. Díky nedávné dočasné chybě Facebooku navíc vyšlo najevo, že správce facebookového profilu elektrárny Chvaletice přispívá také na profil Greenpiss, který kromě útoků na ekology zveřejňoval také protiuprchlické statusy a dezinformace.