Před několika dny (18. 1. 2020)  jsme změnili úvodní fotografii na našem facebookovém profilu a ptali se našich fanoušků, co že je to za fotografii. Nyní tedy několik vysvětlujících slov.

Kdo na naši otázku odpovídal v tom smyslu, že se jedná o vizualizaci změny průměrné teploty měl pravdu. Celá věc ovšem není tak jednoduchá, jak by se mohla zdát a proto si dovolíme rozsáhlejší vysvětlení. 

Autorem grafu je klimatolog Ed Hawking. Jak sám píše, vytvořil vizuální znázornění změny teploty pro každou zemi světa za posledních zhruba 100 let. Graf většiny zemí začíná v roce 1901 a končí rokem 2018. To platí i pro Českou republiku, jejíž vizualizaci jsme si vložili na sociální média a kterou můžete najít i v úvodu článku. Data, ze kterých Ed Hawking vychází jsou z datového souboru teplot Berkeley Earth. Jako hranice mezi modrou a červenou je pro každou zemi stanovena průměrná teplota v letech 1971-2000. Barevné škálování je založeno na  +/- 2,6 standardních odchylek průměrných ročních teplot. Grafy můžete porovnávat mezi sebou. My doporučujeme ke shlédnutí graf Austrálie, kde právě hoří a klimatická změna mění normální požáry v  katastrofy. Růst průměrných teplot je zřejmý. 

Změna teplot v Austrálii 1901 – 2018

Až budete s grafy pracovat, nebo je někomu ukazovat, je třeba mít na paměti několik důležitých věcí. Zaprvé, ačkoli je trend pro všechny grafy stejný (dochází k oteplení), je třeba si uvědomit, že  vypovídají o průměrných teplotách v daném státě. Jen graf globální průměrné teploty ukazuje celkové oteplování. Vizuální zpracování pro jednotlivé země se tedy od sebe mohou velmi lišit. Zadruhé, jedná se o relativně krátký časový úsek, i když se zcela jasným a zřejmým poselstvím – otepluje se. Naštěstí Ed Hawking připravil ještě jeden graf – globální průměrné teploty za posledních 2019 let. A zde je trend oteplování ještě zřetelnější. 

Hranice mezi modrou a červenou je v tomto grafu průměrná teplota v letech 1901-2000. Graf vychází z dat PAGES2k.Více o grafu případně zde

Klimatická změna je složité téma. Takové, skoro až umělecké zpracování vědeckých dat, přináší nečekané překvapení, skoro až radost. Nám tyto vizualizace úplně uhranuly. Pokud i vám, máme velkou radost, že jsme je mohli objevovat společně. Pokud chcete procházet vizualizace dalších států, stáhnout si českou verzi v lepším rozlišení, nebo se dozvědět ještě víc, vše najdete na stránce https://showyourstripes.info/

A pokud jste zde poprvé, připojte se k naší výzvě, aby naše vláda udělal maximum proto, aby se v podobných vizualizacích začal objevovat zase jen světle modrý a světle červený průměr. Děkujeme! Váš první krok k ochraně klimatu začíná zde: