Greenpeace Polsko  nedávno podalo u Krajského soudu v Lodži žalobu proti PGE GiEK, dceřiné společnosti státní firmy PGE – Polska Grupa Energetyczna. Greenpeace požaduje, aby společnost PGE GiEK zastavila další investice do fosilních paliv a dosáhla u svých stávajících uhelných elektráren nejpozději do roku 2030 nulových emisí skleníkových plynů

Ředitel polské pobočky Greenpeace Paweł Szypulski řekl: „Tři ze čtyř Poláků souhlasí, že naše hospodářství musí v příštím desetiletí opustit uhlí.  Přesně to podle vědců musíme udělat, abychom omezili nejhorší dopady změny klimatu. Greenpeace PL žaluje PGE GiEK jménem životního prostředí a veřejnosti. Usilujeme o stanovení pevné lhůty pro postupné vyřazení uhlí a dekarbonizaci země do roku 2030. Předseda vlády Mateusz Morawiecki tento závazek nesplnil, a proto dáváme největší zdroj emisí uhlíku v naší zemi k soudu, abychom toho dosáhli.”

Action at Belchatow Coal Power Plant in Poland. © Konrad Konstantynowicz / Greenpeace
Pod společnost PGE spadá i největší zdroj emisí v Polsku – elektrárna Belchatów. © Konrad Konstantynowicz / Greenpeace

Firma PGE GiEK provozuje mimo jiné i elektrárnu Turów, kvůli které se má rozšiřovat stejnojmenný důl u českých hranic. Důl Turów již v současnosti krade dolu z českého území. V budoucnosti hrozí ztráta vody až 30 000 lidem v Libereckém kraji.

Paweł Szypulski už dříve zdůraznil, že podporuje investice společnosti PGE do větrných farem – na pevnině i na moři. Změna energetického mixu z energie založené na konvenčních zdrojích na energii založenou na obnovitelných zdrojích by podle něj měla být mnohem rychlejší. 

„Postupné odstavování  uhlí spojené s dynamickým růstem obnovitelných zdrojů energie je pro PGE GiEK a celý energetický sektor v Polsku jedinou cestou vpřed. Rychlé uzavření uhelných elektráren ukončí ničení našeho životního prostředí, zatímco obnovitelná energie může poskytnout řešení klimatické krize, které čelíme. “

PGE je největší energetická společnost v Polsku. Přibližně 90 % energie vyrobené PGE pochází ze spalování uhlí. PGE GiEK těží a spaluje mezi 85 až 90 % hnědého uhlí v zemi a je zároveň největším výrobcem energie, který během několika měsíců pokrývá až 36 % potřeby elektřiny v zemi. Jen v roce 2018 dosáhly emise uhlíku vytvořené PGE GiEK, přibližně 57 milionů tun CO2. Od té doby společnost přidává další bloky v uhelných elektrárnách v Opole a Turówě. V průměru generuje PGE GiEK zhruba 20 % celkových ročních emisí uhlíku v Polsku.