Současná vážná situace s nákazou novým typem koronaviru zasáhla nás všechny. Abychom se jí společně postavili a ochránili sebe, svoje blízké i všechny další lidi, se kterými sdílíme tuto planetu, museli jsme všichni téměř okamžitě začít dělat spoustu věcí jinak, než jsme zvyklí. Trávíme maximum času doma, nepotkáváme se s dalšími lidmi, důkladně si myjeme a dezinfikujeme ruce, nosíme ochranné roušky, nechodíme na žádné akce a pečujeme o svoji imunitu. I když se zdá, že jsme tím paralyzovaní a nemůžeme nic dělat, opak je pravdou. Právě nyní se potřebujeme navzájem nejvíc. Když si budeme pomáhat, společně to zvládneme.
A co tedy můžeš udělat právě ty?
- Pečuj o sebe, své blízké a okolí. Povídejte si, řešte věci v klidu, smějte se spolu, hrajte hry, starej se o společnou pohodu a o váš dobrý psychický stav, ale nebojte se být i sami, pokud to potřebujete. Pomáhej lidem v okolí, hlavně těm, kteří nejvíce potřebují pomoc jako jsou například lidé ve starším věku. Ti jsou koronavirem ohrožení nejvíce. Dojdi jim na nákup, nebo zařídit nějakou nezbytnou pochůzku, aby nemuseli zbytečně vyrážet ven. Kde se dozvíš kdo pomoc potřebuje?
- Hledám/nabízím pomoc v časech korony
- Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem
- Spolu proti koronaviru
- Sousedská pomoc
- Dobro.cz
- Pomoc do domu
- Pomáháme Praze
- Pomoc v Brně
- Pomoc v Českých Budějovicích
- Pomoc v Plzni
- Vyrob si letáky s vlastní nabídkou pomoci a vyvěs je v domě nebo na ulici. Řada starších lidí nemusí mít totiž k internetu přístup.
- Zapoj se do výroby roušek. Mnoho lidí v první linii boje s koronarovou infekcí teď nemá ani základní ochranné pomůcky. Lidé ve zdravotnictví, sociálních službách, prodavači a prodavačky, ti všichni jsou denně vystaveni riziku nákazy. Proto se tisíce lidí sami organizují a doma šijí a distribuují bavlněné roušky. Ať už šít umíš, nebo se to chceš teprve naučit, tohle je teď nejvíc potřeba. Jak na to a kde se dozvědět víc?
- Vzdělávej se. Pusť se do čtení knížek, třeba těch o ochraně klimatu a přírody. Připravili jsme pro tebe seznam nejlepších knih, které jsme četli v roce 2019. Podívej se na dokument či jiný vzdělávací film. Zajímavé snímky on-line nabízí třeba festival Jeden svět, který byl kvůli epidemii koronaviru zrušen. Pročti si články na internetu, projdi si zajímavé zdroje informací. Tady jsme ti sepsali, odkud můžeš čerpat. A také si můžeš zlepšovat svoji angličtinu, aby se ti lépe četly články v cizím jazyce. O své vědomosti se pak můžeš podělit s kamarády třeba tím, že uspořádáš online webinář přes některou telekonferenční službu.
- Vyrob si něco užitečného ze starých věcí. Provětrej věci, které máš doma, a dej jim nový účel tak, že z nich sobě nebo ostatním něco pěkného vyrobíš. Opravuj, upcykluj, nebo třeba vytřiď věci, které už nepotřebuješ, a připrav je na další cestu za někým, komu se ještě budou hodit. Až zdravotní krize skončí, určitě se najde někdo, kdo tvé věci uvítá či potřebuje.
- Zpracuj jídlo, které ti doma brzy projde a kterému hrozí, že se zkazí. Možná patříš mezi lidi, kteří pro jistotu nakoupili až příliš mnoho jídla, nebo možná by to chtělo udělat čistku starých věcí, které se už dlouho válejí v mrazáku a ve spíži. V každém případě se ti hodí tyto tipy od Zachraň jídlo. Dobrou chuť.
- Připrav zahrádku na jaro. Ať už chceš zkrášlit svoje okolí, vypěstovat si chutné lokální potraviny nebo tě to prostě jen baví zahradničení, teď je ta správná chvíle připravit svoji zahrádku, balkón nebo květináče za oknem na sezónu. Můžeš zkusit i hospodařit podle přístupu přívětivému k přírodě – tzv. permakultury – nebo vyrobit domeček pro včely samotářky. Potřeby pro pěstování a zahrádkaření jsou stále otevřené.
- Objevuj nové bezmasé a veganské recepty. Intenzivní průmyslová živočišná výroba vyčerpává životní prostředí, je náročná na energii, na vodu, na zemědělskou půdu, kácí se kvůli ní tropické pralesy a produkuje velké množství emisí. Není tedy od věci svou spotřebu živočišných produktů snížit. Pár tipů k tomu, jak můžeš začít a kde získat informace, jsme pro tebe shrnuli zde.
- Připrav svoje kolo na jaro. Zase budeš moci vyjet ven na projížďku, užívat si přírody, větru ve vlasech a ušetřit při tom množství skleníkových plynů a dalšího znečištění. Podívej se, jak dát kolo do kupy.
- Vyraž do přírody. Pokud jsi někde na samotě a nehrozí, že se venku nakazíš, můžeš vyrazit i ven. Ve dne objevuj své okolí a vezmi si s sebou pytel na odpadky, které se válí v přírodě. V noci pozoruj hvězdy, které jsou teď lépe vidět.
- Pokračuj v aktivismu on-line. I když nemůžeš ven na přednášku, demonstraci, schůzku dobrovolníků nebo jinou akci, pořád jsou možnosti jak se do ochrany přírody zapojit i online. Podepiš naši petici za záchranu klimatu, sdílej informace z našeho webu, plň úkoly v akčním centru kampaně Máš na míň, přečti si od nás staré maily, které už dlouho odkládáš na později nebo se přidej jako náš dobrovolník.
A hlavně se drž!
Máš nějaké další nápady na to, co v této chvíli dělat? Nebo zkoušíš už něco z těchto tipů? Poděl se s ostatními, pošli fotku, video nebo napiš komentář. Inspirujme se a motivujme navzájem!
Diskuse
protect mother earth @all costs
Super článek, napadlo, co takhle udělat akci v tématu zásad strom, za každou oběť coronaviru ve světě. Možná by to byl velmi důstojný způsob ucty a pokory ke všemu živému na světě.
Zdravím Vás všechny. Mnohé aktivity Vám přenechám, mnohé jsou samozřejmostí v našem životě, na to nemusím být organisován, to musí být v krvi. Mnohé z těch bodů výše plníme stále, za života jsem vysázel tisíce stromů, které dnes musím díky špatné vládě kácet. Tisíce letadel na obloze nám zasírá zemi. Zahrada, lesy, polnosti, lidé tím trpí ač po tom svinstvu ,,touží". Přicházíme o krev života - vodu!! Papír který snese vše by nestačil na zpověď již staršího pána. Mám na starost spolek/organizaci a jsem dost aktivní ve veřejném životě i jako OA, přesto Vás rád když mohu podpořím. Břeněk Henke ČsOL Č.Lípa
Dobrý den, souhlasím s Vámi. ,Děkuji za tipy. Více jak 50% z nich vykonávám pravidelně. Mnoho zdraví a držte se! Josef Krotký
Moc krásný článek. Věřím že se najde i čas na přemýšlení o dalších projektech (např MŽP vyhlásilo dotace na fotovoltaiky i pro školy, neziskovky, instituce atd) , a rozjíždění nových věci. Co se týče pomoci bližším- hodně se mluví o seniorech, ale hodně se zapomíná na maminky samoživitelky. Mnoho z nich je na děti samo, )( na malé i ty větší) a mnohé nemají dostatek peněz, hrozí jim třeba i vystěhování protože jim chybí peníze na nájem, případně jsou zadlužené a díky karanténě všech už ani není jak prosit o pomoc když nikdo nikam nemůže. Bohužel je jich víc, než se zdá, odhadem desítky tisíc. I oni potřebují pomoc - pohlídat, nebo nějak finančně podpořit (jídlo, věci pro dítě). Otázka je co budu za pár měsíců, jestli situace potrvá. Zkuste se poohlédnout ve svém okolí.
U nás ve Slivenci běhá kluk, který si udělal roušku z mikiny: oblékl si ji zády dopředu, kapucu nasadil jen na nos a vzadu zavázal. Moc se mi to líbí.
Dobu v karanténě si můžete zpříjemnit sledováním z okna přírody každý.Poslechem zpěvu ptactva,pozorováním jak se vše probouzí k životu.Hlavně by se mělo probudit lidstvo a začít si ty PŘÍRODY více všímat a chránit jí.