V nouzové situaci související s rozšířením koronaviru v Česku se musíme všichni podílet na ochraně zdravotního systému a zdraví nás všech. Pro zaměstnance a zaměstnankyně, dobrovolníky a dobrovolnice i příznivce a příznivkyně Greenpeace by takový pocit osobní zodpovědnosti neměl být ničím novým. Vždyť kolikrát předtím jsme si říkali, že společně můžeme být aktivní a měnit zažité věci? Říkáme to zas a znovu a není to jen řečnická fráze. Situace, která na nás teď dopadla, nás drží doma, nutí nás mít obavy o naše blízké a o budoucnost, ale zároveň nám ukazuje, že naše skutky a naše myšlení jsou mnohem důležitější, než by se nám za normálních okolností mohlo zdát.

Vidíme teď každý den, že když jdeme stejným směrem a táhneme za jeden provaz, dokážeme velké věci. Například hnutí lidí, kteří začali doma šít roušky, aby jimi vybavili zaměstnance nemocnic, policie či pošty, je dechberoucí a neuvěřitelně inspirativní. Obrovský vděk patří i lidem, kteří jsou odhodlaní tvrdě pracovat a bojovat s infekcí v první linii bez ohledu na to, že sami riskují nákazu. 

Za ruce se asi jen tak nechytneme, ale můžeme být spolu i jinak. © Giorgos Moutafis / MSF / Greenpeace

Jakoukoli krizi – ať už tu současnou, nebo třeba humanitární či klimatickou – dokážeme zvládnout jen v případě, že budeme spolupracovat, budeme empatičtí a budeme s ostatními cítit solidaritu a sounáležitost. I když to v těchto dnech paradoxně může znamenat, že si budeme důsledně zakrývat tvář a ostatním lidem na ulici se budeme vyhýbat obloukem. 

Současná situace také ukazuje, že jen my sami rozhodujeme, co je normální, přijatelné a žádané. Každý z nás si musel zvyknout na nelehká omezení našich životů, která jsme si ještě nedávno nedokázali ani představit. A pro každého z nás to určitě bylo těžké a divné. Ale byli jsme to opět my všichni, kdo jsme společně rozhodli, že v jednu chvíli přestal člověk jdoucí po ulici v roušce vypadat pro většinovou společnost jako mimoň, ale začal být cool. Společně totiž máme schopnost měnit postoje celé společnosti.

Na naší planetě Zemi by podle nás neměli být žádní černí pasažéři, ale dokonce ani obyčejní cestující. Všichni jsme totiž posádka a měli bychom rozhodovat, jak se bude plout. Všichni jsme na jedné lodi.

Pokud jde o nás v Greenpeace, ptali jsme se sami sebe: jak se v dnešní době nejlépe zapojit do toho, co se děje?

  • Dosah našich sociálních sítí nyní využijeme k tomu, abychom rozšířili povědomí o zajímavých projektech a možnostech zapojení se do nich. Posílejte nám prosím své tipy, nebo je pište do komentářů.
  • Budeme přinášet informace, které lidem pomohou nelehkou situaci zvládnout. Zpracovali jsme například 10 tipů, jak společně čelit koronaviru.  
  • Z našich předchozích aktivit vybereme takové, které by mohly zabavit či ukrátit čas během dnů strávených doma – budeme znovu přinášet například některé úkoly z kampaně Máš na míň.
  • Neztrácíme optimismus a i nadále intenzivně pracujeme na projektech a kampaních, převážně z domova a v improvizovaných podmínkách. I když bude na čas nutné některé aktivity odložit (například projekt Ekovýzva), děláme vše pro to, abychom se po odeznění nenadálých komplikací mohli co nejdříve opět společně pustit do ochrany přírody, klimatu a životního prostředí nás všech.

Doufáme, že se díky našemu společnému úsilí a disciplinovanosti podaří šíření nové nákazy rychle zlomit a zastavit, abychom si mohli co nejdříve oddechnout. Čím více budeme dodržovat základní opatření, omezovat osobní kontakt, používat roušku a nevystavovat zbytečnému riziku jak sebe, tak okolí, tím dříve to bude za námi. A pak z toho vyjdeme silnější a odhodlanější než kdy předtím.