Žijeme ve světě plastů, které jsou určeny k téměř okamžitému vyhození. Plasty ale jen tak nezmizí. Jednorázové plasty plní oceány a moře a zabíjejí v něm veškerý život. Ptáci, ryby i velryby umírají kvůli plastovým brčkům, pytlíkům a dalším obalům, které si pletou s potravou. Plastové částečky se dokonce nacházejí v pitné vodě po celém světě, a tudíž je polykáme i my.

Voda jako životně důležitý zdroj spojuje lidi a společnosti napříč světem, skrze oceány, řeky i pouhé vodovodní kohoutky. Každý člověk má právo na čistou vodu bez nebezpečných plastových částic.

Velké korporace viní nás
Společnosti jako Coca-Cola, Pepsi, Nestlé, Unilever, Procter & Gamble, Starbucks a McDonald’s neustále navyšují produkci jednorázových plastů bez ohledu na ničené oceány a moře. Tvrdí, že lidé musí více třídit. Až 90 % všech plastů ale nebylo dosud zrecyklováno a neustále se produkují další a další.

Nejenže jsou plasty samy o sobě škodlivé, zároveň se k jejich výrobě používají fosilní paliva. To zvyšuje poptávku po těchto surovinách, a škodí to ekosystémům i komunitám lidí v místech, kde k těžbě dochází.

Příliš dlouho nás velké společnosti přesvědčovaly, že odpovědnost za plastový odpad neseme výhradně my – konzumenti, zákazníci, spotřebitelé. Recyklovat ale nestačí. Řešit se musí samotná příčina plastového znečišťování. Odpovědné korporace musí samy začít produkci plastů snižovat a nadobro ji omezit.

Lidé se nedají

Začít však můžeme sami u sebe. Spousta lidí, kteří mají neudržitelného systému dost, přidává na sociální sítě fotografie se zbytečnými plastovými výrobky. Tím dávají velkým společnostem, maloobchodům a supermarketům najevo, že je čas na změnu směrem k udržitelné budoucnosti.

Přes milion lidí z celého světa již podepsalo petici a účastní se dalších akcí, které upozorňují korporace, že je načase začít se podílet na budoucnosti bez plastů. Snaha upozorňovat na tento problém se bude stále zvyšovat, aby lidé pomohli motivovat i další ze svého okolí se od plastů jednou provždy oprostit.

I ty se můžeš stát součástí hnutí. Podepiš petici ještě dnes. A těšit se můžeš na mnohem víc. Pojďme se v letošním roce plastů zbavit nadobro.

Nejnovější články

Komentovat

Zanech zprávu

Pro zapojení do diskuse je nutné přečíst a odsouhlasit pravidla ochrany osobních údajů.
Abychom mohli sledovat komentáře na tomto webu, shromažďuje tento formulář vaše jméno, e-mail a obsah sdělení. Více informací se dovíte v sekci Ochrana osobních údajů.

Diskuse

Close