Důl Turów © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Už 30. dubna skončilo platné povolení k těžbě na dole Turów na česko-polsko-německých hranicích. Na dole, který krade lidem na české straně hranice vodu, se ale těží dál. Jak je to možné? Polské úřady obešly námitky místních odpůrců dolu i české vlády, porušily evropskou legislativu a vydaly kontroverzní povolení k další těžbě na 6 let. A nikdo neví, co do povolení napsaly, protože není veřejné.

Turów již ve své současné podobě ohrožuje nejen lidi ve svém blízkém okolí, ale doslova po celé Evropě. Uhlí v něm vytěžené se spaluje v nedaleké elektrárně stejného jména a zplodiny z ní přispívají ke klimatické změně, o jejímž katastrofálním vlivu dnes už není sporu. V nejbližším okolí zase místní nejsilněji pociťují negativní důsledky samotné těžby. Hluk a znečištění přitom nejsou to nejhorší. Těžba má vliv také na podzemní ložiska pitné vody a její rozšíření a zahloubení by mohlo vést k fatální ztrátě, kterou ve svých studnách pocítí především čeští občané na Hrádecku a Frýdlantsku.

Plánem na rozšíření dolu Turów se dlouhodobě zabýváme. Na jaře loňského roku jsme spolupořádali lidský řetěz na Trojmezí a od té doby se toho stalo mnoho. Společným tlakem s Libereckým krajem, právníky z organizace Frank Bold a dotčenými obcemi na Hrádecku a Frýdlantsku se nám postupně podařilo prosadit, že se z dolu Turów stalo velké téma a že se Česká republika oficiálně proti rozšíření dolu postavila. Bohužel ani negativní vyjádření k rozšíření dolu české vlády nepřesvědčilo polské úřady, které vydaly v procesu EIA kladné stanovisko a zároveň přestaly s Českou republiku o Turówu komunikovat. Spolu s Libereckým krajem a místními obcemi jsme proto zorganizovali petici k Evropskému parlamentu. Problém dolu Turów je totiž podle nás natolik závažný, že do jeho řešení musí  vstoupit i evropské instituce.

Petice aktivovala občanskou společnost v Libereckém kraji a podepsalo ji přes 13 tisíc lidí. Lokální skupinu dobrovolníků Greenpeace Liberec, která se postavila proti nebezpečným praktikám vlastníka dolu PGE, tvoří pestrý kolektiv. Zastoupeny jsou snad všechny věkové kategorie, ženy i muži a nejrůznější povolání od stavebního dělníka až po vysokoškolskou pedagožku. Společné mají to, že jím není lhostejný osud jejich krajiny i klimatické situace planety. Chtějí dát najevo, že i lidem mimo velká centra není jedno, co se kolem nich s přírodou děje, a že nebudou mlčet k tak skandálnímu chování, jaké předváděla a bohužel stále předvádí společnost PGE. Petiční výbor Evropského parlamentu se peticí začal zabývat ve zrychleném režimu, bohužel přerušeném koronavirovou krizí. Další projednávání by mělo být na začátku července.

Veřejné projednávání EIA ohledně rozšíření dolu Turów v polské Bogatynii.
© Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Bohužel Polsko v době koronavirové krize a karantény vydalo povolení k těžbě na dalších 6 let. Toto rozhodnutí považujeme za nezákonné, protože se řízení nemohla účastnit ani veřejnost a nebyla o něm informovaná ani česká vláda. Díky tomu nikdo nezná plán na dalších 6 let těžby. I v procesu EIA ale podle nás došlo k porušení evropských směrnic a proto bylo podáno k Evropské komisi několik stížností. Na prošetření kauzy vyjádřil vysoký zájem i současný komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius. Vyšetřování Evropské komise však může trvat i víc jak rok a těžba postupuje každým dnem. Proto Greenpeace s Libereckým krajem a místními občany požaduje, aby česká vláda žalovala Polsko u Evropského soudního dvora. Nyní se čeká na analýzu Ministerstva zahraničí k podání žaloby, zda žaloba možná je, podle analýz, které jsou nám dostupné, je však na naší straně i právo. Nepřijatelný postup PGE hodláme v zájmu místních obyvatel i klimatu celé planety rozporovat všemi možnými prostředky. Zavazuje nás k tomu nejen naše přesvědčení, ale i aktivita místních, ukazující jak vážný problém rozšiřování dolu Turów je.

Všechny články z aktuálního vydání