Krajský úřad Ústeckého kraje dnes se sedmiletým zpožděním uzavřel s firmou I. H. Farm smluvní ochranu unikátních lesů okolo Horního Jiřetína a zámku Jezeří spadajících pod evropsky významnou lokalitu Východní Krušnohoří. Organizace Greenpeace považuje podmínky uzavřené smlouvy za naprosto nedostatečné k ochraně tak významného přírodního území, které je poškozeno dlouholetým rozsáhlým kácením.
Nikol Krejčová z Greenpeace říká:
“Dotčená lokalita bučin v Krušných horách je roky holosečně kácena, jsou zde vysazovány nepůvodní druhy dřevin, a dochází tak k degradaci tohoto unikátního lesa s výskytem mnoha vzácných druhů. Přesto se Krajský úřad Ústeckého kraje a Ministerstvo životního prostředí nezasadily o účinnou ochranu v následujících letech. Na lokalitě je mnoho holin, na jejichž okrajích usychají další stromy, a byly zde vysázeny nepůvodní druhy, například douglaska. Úřady naprosto selhaly, když raději uzavřely smluvní ochranu pro čtvrtinu území, než by vyhlásily chráněné území na celé lokalitě. V lesích se tak bude moci dále kácet a je otázka, jestli nám ještě za několik desítek let nějaké zbydou. Je absurdní, že ministerstvo na jednu stranu podporuje výsadbu nových stromů, zatímco v Krušných horách nedokáže ochránit původní bukové lesy před kácením.”
Smlouva o ochraně bučin podle písemného vyjádření I. H. Farm stanovuje území ponechaná od 1. ledna 2022 přírodnímu vývoji zcela bez zásahů člověka na ploše 200 hektarů. Na zbytku území by se pak mělo hospodařit podrostním a výběrným způsobem, což umožňuje další kácení.
Vzhledem k tomu, že ochrana bučin dlouhodobě nesplňovala požadavek zákona o evropsky významné lokalitě a že úřady byly nečinné, podalo město Horní Jiřetín stížnost k Evropské komisi. Pokud Komise rozpozná významné ničení lokality, hrozí České republice vysoké finanční sankce.
Pod petici Greenpeace za vyhlášení ochrany a bezzásahovosti území se podepsalo 12 tisíc lidí. Petice byla předána Ministerstvu životního prostředí i Ústeckému kraji.