Dodavatelé palmového oleje pro firmu Mondelez zničili přes 25 tisíc hektarů pralesů, které dříve sloužily jako útočiště orangutanům, během pouhých dvou let. Vyplývá to z nové analýzy map, kterou dnes zveřejnila organizace Greenpeace.  Mondelez je jedním z největších spotřebitelů palmového oleje na světě, používá ho v mnoha svých slavných značkách jako jsou tyčinky Cadbury, sušenky Oreo či na českém trhu cukrovinky Miňonky a Kolonáda. [1]

Vyšetřování Greenpeace International odhalilo, že dohromady i s oblastmi bez výskytu orangutanů vykácelo 22 firem dodávajících palmový olej firmě Mondelez mezi lety 2015 a 2017 [2] přes 70 tisíc hektarů deštných lesů. Dodavatelé firmy Mondelez byli také obviněni z využívání dětské práce, porušování lidských práv dělníků, ilegálního kácení či zakládání požárů. Podstatnou část svého palmového oleje nakupuje Mondelez od firmy Wilmar, která kontroluje téměř polovinu celého trhu s palmovým olejem a která nedostatečně prověřuje své dodavatele.

“Je neskutečné, že přes sliby o vyčištění svého dodavatelského řetězce, Mondelez stále obchoduje se společnostmi, které ničí pralesy. Palmový olej může být produkován v současné míře bez dalšího ničení pralesů, kvůli kterému může hrozit orangutanům vyhynutí,” říká Kiki Taufik, vedoucí lesní kampaně v Greenpeace Jihovýchodní Asie.

Vědci varovali, že odlesňování kvůli palmovému oleji představuje vážnou hrozbu pro orangutany a další ohrožené druhy. Minulý rok přinesla jedna důkladná studie informaci, že počet orangutanů bornejských se za posledních 16 let snížil na polovinu. Další vědecké práce uvádějí, že rozloha habitatů, které obývají orangutani sumaterští a tapanulijští, se už mezi roky 1985 a 2007 zmenšila na polovinu. Všechny tři druhy orangutanů jsou zařazeny do seznamu kriticky ohrožených druhů společně s tygry a nosorožci sumaterskými.

Mondelez proto musí zajistit, že palmový olej, který nakupuje, nepochází od firem, které pokračují v destrukci pralesů a zneužívání lidských práv.

 

Poznámky pro editory:

[1] Vyplývá to z informací ze seznamů ingrediencí. Jako substituce se v různých regionech či v různých provozech také používá sojový či řepkový olej.

[2] Organizace Greenpeace International analyzovala chování 25 kontroverzních výrobců palmového oleje a porovnala je s informacemi o dodavatelích, které Mondelez a další značky zveřejňují.

Vzhledem ke specifické povaze trhu s palmovým olejem není jisté, že tyto firmy stále dodávají olej firmě Mondelez. Je však jisté, že jí palmový olej dodávaly mezi lety 2015 a 2017, kdy došlo k odlesňování.

Firma Mondelez se zavázala ke kontrole svého dodavatelského řetězce v roce 2010 a zveřejnila svou strategii v roce 2014.