Organizace Greenpeace vítá rozhodnutí Generální prokuratury o propuštění 12 aktivistů a aktivistek z vazby v Ilavě. Aktivisté a aktivistky Greenpeace zůstávají obvinění.

“Jsme velmi rádi, že generální prokurátor uznal nesmyslnost zadržování aktivistů. Rovněž oceňujeme, že konal tak rychle a po sedmi dnech za mřížemi mohou být lidé konečně na svobodě. Zdá se, že stále jsme zemí, v které se za ochranu životního prostředí a zdraví lidí, nebude nakládat s lidmi jako se zločinci,” uvedla Ivana Kohútková, ředitelka Greenpeace Slovensko.

Zároveň upozornila, že celá kauza ještě neskončila. Aktivisté stále zůstávají obvinění z přečinu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což jim hrozí jeden až pět let vězení.

“První náprava celé této kauzy je tu a my jsme samozřejmě velmi rádi. Myslíme však i na to, že jim stále hrozí vězení. Věříme, že v dalším kroku budou aktivisté zproštěni obvinění v plném rozsahu, protože nenásilný protest proti drahému a škodlivému uhlí je oprávněný. Žádáme slovenskou vládu, aby se začala věnovat řešení tohoto problému, který na rozdíl od Greenpeace ohrožuje lidí,” dodala Kohútková.

Podle rozhodnutí Generální prokurátury budou aktivisté Greenpeace propuštěni z vyšetřovací vazby v Ilavě ještě dnes. Informoval o tom Generální prokurátor SR Jaromír Čižnár na dnešní tiskové konferenci v Bratislavě.

Aktivisté Greenpeace vyvěsili 28. listopadu transparent s nápisem „Skončite dobu uhoľnú“ na těžební věž firmy Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. Chtěli tak poukázat na dlouholeté neřešení znečišťování životního prostředí a ohrožování zdraví lidí těžbou a spalováním uhlí. Po zadržení policií byli ve vazbě sedm dní. Greenpeace požaduje co nejrychlejší zastavení využívání uhlí a transformaci regionu na čistou energetiku.

 

Kontakty: