Na návrh poslanců frakce EPP se dnes v evropském parlamentu znovu otevřelo Nařízení proti odlesňování (EUDR) a hlasy EPP a pravicových a krajně pravicových stran byly přijaty pozměňovací návrhy, které zásadně poškozují původní smysl nařízení – zastavit podíl EU na globálním odlesňování. Podle přijatých pozměňovacích návrhů tak země jako například Rusko, Čína nebo Vietnam nebudou nařízení podléhat.
Greenpeace proto vyzývá Evropskou komisi, aby návrh ve znění pozměňovacích návrhů poslanců Evropského parlamentu stáhla a pokračovala podle původního časového harmonogramu pro uplatňování EUDR od 30. prosince 2024.
EUDR ukládá prodejcům produktů, jako je hovězí maso, sója, káva, čokoláda, palmový olej a dřevo, aby prokázali, že jejich výrobky nejsou spojeny s odlesňováním. Evropská komise navrhla, aby se účinnost Nařízení odložila o rok, protože nestihla připravit potřebné IT systémy a další zpřesňující předpisy nutné pro implementaci. Původně se mělo hlasovat pouze o návrhu na odložení účinnosti nařízení o jeden rok, které již dříve schválily členské státy. Přestože předesdkyně Evropské komise Ursula Von der Leyen ujišťovala, že posunutí účinnosti v žádném případě neznamená jeho oslabení, europoslanci z frakce EPP navrhli řadu pozměňovacích návrhů, které funkčnost nařízení podkopává.
Europoslanci tak prosadili změny v několik let projednávané a již schválené legislativě, což je postup, který prakticky nemá v historii obdoby a zásadně nabourává důvěryhodnost evropských institucí. Proti odložení a narychlo přijímaným změnám se zvedla masivní vlna kritiky, a to i z řad dotčených průmyslových sektorů, protože se dlouho připravovali na to, že EUDR začne platit letos v prosinci v dohodnutém znění a jakékoli změny znehodnocují jejich investice.
Jan Freidinger z Greenpeace říká: “Dnešní hlasování je krutou lekcí politické cynismu EPP a dalších pravicových stran. Jejich politici poslali státům, které se snaží zastavit odlesňování, ale i odpovědným firmám, které se na novinky připravovali, jasný vzkaz. Neveřte nám – co jsme říkali včera, dnes to neplatí a zítra může být vše opět jinak. Skvělá cesta jak vybudovat respekt a důvěru u voličů i obchodních partnerů!”
Frakce EPP stáhla některé pozměňovací návrhy, ale ponechala ty, které zavádějí tzv. kategorii zemí bez rizik, jichž se nebudou týkat kontroly v rámci EUDR. Nařízení přitom již předtím obsahovalo kategorii „nízkého rizika“, která zahrnuje země s rizikem odlesňování pouze ve „výjimečných“ případech. Kategorie „bez rizika“ naopak umožní, aby velká část obchodu s rizikovými komoditami prošla bez povšimnutí, zruší základní požadavky na sledovatelnost a transparentnost, zbaví společnosti posuzování rizik a učiní je prakticky imunní vůči kontrolám. Pouze 0,1 % společností dovážejících zboží „bez rizika“ bude podléhat kontrole. Hlavním kritériem, jak určit zemi bez rizika je, že rozloha lesů se v těchto zemích nesnížila od roku 1990, bez ohledu na to, zda zde byla vykácena například část deštného pralesa a nahrazena plantážemi monokultur, které jsou považovány za les, tudíž celkový součet plochy lesa je stejný.
Pokud by změny, které dnes schválil europarlament, schválily i členské státy, vneslo by to do podle Greenpeace do situace velký chaos. Vzhledem k tomu, že některé země by byly kvůli nové kategorii „bez rizika“ z kontrol EUDR vyňaty, „rovné podmínky“ mezi zeměmi, které byly pečlivě vytvořeny při jednáních vedoucích k dohodě o EUDR v roce 2022 by byly totálně podkopány a tím i kredibilita EU jako obchodního partnera.
Pozměňovací návrhy předložené německou poslankyní Evropské lidové strany Christine Schneiderovou (CDU) jsou v rozporu s jasným sdělením Komise při oznámení návrhu na odklad EUDR, že nechce zpochybňovat cíle ani podstatu zákona, na kterém se loni dohodly Evropská komise, Evropský parlament a vlády členských států EU v rámci tzv. trialogu.
EPP v minulosti vedla jednání o EUDR a zasazovala se o něj až do letošního roku, kdy strana náhle změnila názor a začala zákon, který v minulosti spoluvytvářela, podporovala svými hlasy a oslavovala ho, označovat za „byrokratické monstrum“.
Čeští europoslanci a europoslankyně v EPP Danuše Nerudová, Luděk Niedermayer, Jan Farský, Ondřej Kolář měli k postupu své vlastní frakce výhrady a pozměňovací návrhy nepodpořili, nicméně se pouze zdrželi. Naopak Tomáš Zdechovský hlasoval pro.
Pokud Komise svůj návrh nestáhne, budou muset poslanci Evropského parlamentu jednat s národními vládami EU, které již daly souhlas s ročním odkladem uplatňování EUDR. ale na toto jednání je jen velmi málo času, protože původní termín účinnosti EUDR je 30. prosince 2024.