Již tuto středu budou jednat zástupci členských států EU o dalším osudu Zákona (nařízení) proti odlesňování EUDR. Evropský parlament minulý týden zneužil žádosti Evropské komise o odložení účinnosti nařízení a schválil změny, které nařízení podle organizace Greenpeace zásadně oslabují. Změny musí ještě projednat členské státy, a proto Greenpeace vyzývá českého ministra zemědělství Marka Výborného, aby odmítl vykostit nařízení proti globálnímu odlesňování a aby za Česko podpořil původní, řádně projednaný a schválený text.

Jan Freidinger z Greenpeace říká: “Chaos, který přináší změny Nařízení proti odlesňování přijaté europarlamentem, musí Česko a další členské státy zastavit a trvat na původním, řádně schváleném znění. Osud nařízení je teď v rukou ministra Výborného, který by měl potvrdit dosavadní českou pozici a odmítnout vykostění Zákona proti odlesňování.”  

Evropský parlament do nařízení přidal novou kategorii zemí “bez rizik”, jichž se nebudou týkat kontroly v rámci EUDR. Nařízení přitom již předtím obsahovalo kategorii „nízkého rizika“, která zahrnuje země s rizikem odlesňování pouze ve „výjimečných“ případech. Kategorie „bez rizika“ naopak umožní, aby velká část obchodu s rizikovými komoditami prošla bez povšimnutí, zruší základní požadavky na sledovatelnost a transparentnost, zbaví společnosti posuzování rizik a učiní je prakticky imunní vůči kontrolám. Pouze 0,1 % společností dovážejících zboží „bez rizika“ bude podléhat kontrole a do této kategorie spadají i země jako Čína nebo Rusko.  

Proti změnám i samotnému odložení se zvedla obrovská vlna kritiky, jak z řady ochránců přírody, kteří argumentují zprávou Evropské komise, že samotné roční odložení povede k odlesnění 250 000 hektarů lesů. Masivní kritika na vzniklý chaos padá i ze stran firem a celých sektorů, které se na EUDR připravily a samotné odložení zmaří veškeré jejich úsilí a investice. Firmy jako Nestlé, Mars, Wrigley, Ferero nebo Michelin před samotným hlasováním vysvětlovaly europoslancům, že  již investovaly miliony do nových systémů, aby byly schopny splnit zákon do konce roku 2024, a nabídly svým dodavatelům zvláštní smlouvy s příplatky a vyvolaný chaos povede ke zvýšení nejistoty a ohrožení významných investic, které firmy zaplatily aby byly v souladu s EUDR.

Kritika se ozývá i z řad investorů, například Mads Steinmüller z Danske Bank konstatoval, že vytvoření „no risk“ kategorie vytváří další nejistotu jak pro podniky, tak investory na příští rok. Zavedení kategorie země “bez rizik” se nelíbí i řadě států, včetně Brazílie, které ho vnímají jako diskriminační a protekcionistické a argumentují i porušením pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Zda členské státy podpoří změny, bude jasné už tuto středu, kdy se sejde Výbor stálých zástupců členských států EU COREPER, který o nich bude jednat. Již ve čtvrtek, ať už státy schválí změny kvalifikovanou většinou, nebo je odmítnou, bude zahájen trialog mezi Komisí, Radou a Evropským parlamentem. Tento proces musí skončit do půlky prosince, protože výsledky trialogu musí ještě schválit Evropský parlament, který zasedá od 16. do 19. prosince a Rada zemědělských ministrů, která zasedá 17. prosince.