Vlády zemí EU dnes odmítly soubor pozměňovacích návrhů, které minulý týden odhlasoval Evropský parlament k Zákonu (nařízení) proti odlesňování (EUDR). Tyto návrhy měli oslabit EUDR a jejich schválení v parlamentu způsobilo chaos i mezi firmami a investory.

Protest against Forest Destruction for Paper in the Harbour of Luebeck. © Florian Manz / Greenpeace
© Florian Manz / Greenpeace

Jan Freidinger z Greenpeace říká: “Naprostá většina unijníích vlád odmítla chaos a oslabení snah skoncovat s odlesňováním, které jsou důsledkem návrhů konzervativních a krajně pravicová europoslanců a europoslankyň. Greenpeace nyní vyzývá vlády včetně ministra Marka Výborného, aby se při nadcházejících jednáních s europoslanci pevně držely dnešního postoje.”

Konec odlesňování je spolu s omezením emisí jednou z podmínek úspěšného boje s klimatickou změnou. Lesy jsou káceny a ničeny alarmujícím tempem, zejména v tropických oblastech.Rozšiřování zemědělské půdy je odpovědné za téměř 90% úbytek lesů, podle studie Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Ta mimo jiné uvádí, že v roce 2023 svět ztratí přibližně 37 000 km2 tropických lesů, což je plocha téměř odpovídající rozloze Švýcarska. Už samotné odložení nařízení o rok bude mít za následek odlesnění 250 000 hektarů lesů.

Jednání mezi zástupci Evropského parlamentu a členskými státy má začít v nejbližších dnech. O výsledku jednání bude europarlament hlasovat na plenárním zasedání v půlce prosince a bude ho schvalovat i Rada pro zemědělství, která je naplánována na 17. prosince. Pokud jednání zkrachují, existuje stále možnost, že by nařízení EUDR začalo platit již od 30. prosince 2024.