Praha, 20. února 2025: Na Malostranském náměstí dnes ráno proběhl happening Greenpeace ČR, který upozornil na mezery v novele zákonů zvané Lex Plyn. Novelu předložila skupina poslanců v čele s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem a schválila ji vláda. O návrhu ve čtvrtek jednal sněmovní Hospodářský výbor v nedaleké Poslanecké sněmovně.
Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká: „Poslanci
a poslankyně mají na stole novelu, jejíž uhelná část otevírá možnost dotovat provoz uhelných elektráren a posílat peníze spotřebitelů uhlobaronům. Naším happeningem jsme vyzvali členy a členky sněmovního Hospodářského výboru, který ve čtvrtek projednal pozměňovací návrhy novely, aby z ní doporučil vyjmout celou uhelnou část nebo ji upravit. Případný provoz uhelných elektráren v krizové situaci musí být co nejlevnější a nesmí se stát černou dírou na peníze. Je tristní, že místo stanovení konkrétního roku v zákoně, kdy nejpozději všechny uhelné elektrárny skončí, vládní poslanci přišli s návrhem, který může vést k dalšímu lukrativnímu byznysu pro uhlobarony, jako je Pavel Tykač.“

Happening zobrazil uhlobarona Pavla Tykače, jak sedí na honosné židli s doutníkem a sklenkou šampaňského v ruce. Jednou nohou přitom šlape po planetě Zemi a kolem něj se kupí uhlí. Vedle něj stojící Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu a jeden z předkladatelů návrhu Lex Plyn, mu na podnose servíruje hromadu peněz – symbol miliardových dotací, které může zákon zajistit fosilnímu byznysu.
Uhelná část novely Lex plyn má být pojistkou pro krizové situace v energetice. Ve skutečnosti ale hází záchranné lano uhelnému byznysu a umožňuje uhlobaronům jako je Pavel Tykač inkasovat dotace z kapes spotřebitelů. Dle návrhu lze v krizové situaci nařídit dotovaný provoz uhelným elektrárnám bez férového výběru nejlevnějšího dodavatele, což dává prostor stávajícím majitelům takové „krizové situace“ uměle vytvářet a následně na jejich „řešení“ vydělávat. V praxi může například skupina Sev.en miliardáře Pavla Tykače prodávat draze uhlí z vlastního velkolomu Vršany do svých elektráren Chvaletice a Počerady, simulovat ztrátový provoz a čerpat dotace. Navíc by vláda podle návrhu z peněz spotřebitelů nedotovala pouze ztráty, ale i „přiměřený zisk“ uhlobaronům.
Návrh zákona také postrádá jasné časové omezení pro dotace a termín, kdy by měly uhelné elektrárny definitivně skončit. Znamená to, že Česko může místo odchodu od uhlí donekonečna podporovat provoz zastaralých a neefektivních uhelných elektráren. Nejasná jsou i pravidla ukončování licencí nepotřebným elektrárnám. Pokud uhelná elektrárna oznámí konec provozu, stát jí licenci nemusí odebrat – provozovatelé tak mohou taktizovat s odstavením jen proto, aby získali další veřejné peníze.Greenpeace ČR vyzývá poslance a poslankyně, aby problematická ustanovení opravili nebo celou uhelnou část Lex Plyn odmítli. Podpora fosilního byznysu na úkor spotřebitelůa klimatických závazků nemá v moderní energetice místo a odvádí prostředky od potřebné transformace energetiky.