Dnes začíná soudní řízení, v němž se Greenpeace International brání u nizozemského soudu proti šikaně ze strany americké ropné společnost Energy Transfer. Jde o první, průlomový případ, který otestuje novou evropskou legislativu proti tzv. SLAPP žalobám – strategickým žalobám proti účasti veřejnosti, které mají za cíl šikanovat nevládní organizace či média a umlčovat kritiku. Fosilní korporace Energy Transfer podala na Greenpeace International a na Greenpeace v USA žalobu poté, co se tyto organizace solidárně připojily k pokojným protestům domorodých obyvatel proti výstavbě ropovodu Dakota Access Pipeline v roce 2016. Žaloba je stále v řízení, porota v Severní Dakotě nedávno přiznala ropnému gigantu náhradu škody ve výši přes 660 milionů amerických dolarů.

Aktivisté a aktivistky z Greenpeace International a jejich podporovatelé se shromáždili před soudní budovou v Amsterdamu před prvním jednání v této věci s velkým transparentem s nápisem „ENERGY TRANSFER, VÍTEJTE V EU – KDE JE SVOBODA SLOVA STÁLE REALITOU“.
Mads Flarup Christensen, výkonný ředitel Greenpeace International, řekl:
„Zneužívání SLAPP žalob je přímou hrozbou pro svobodu projevu a pro právo na pokojný protest. Společně však tuto nespravedlivou taktiku porazíme. Případ Greenpeace International proti Energy Transfer v Nizozemsku má potenciál obrátit list v historii zastrašovacích žalob a ukázat, že šikana ze strany korporací nefunguje. Energy Transfer se snaží umlčet skutečnou pravdu: vydělávají miliardy, zatímco znečišťují naši planetu ropou a plynem.“
Směrnice Evropské unie proti SLAPP žalobám byla přijata v dubnu 2024. Ačkoli členské státy EU mají na implementaci tohoto zákona na národní úrovni čas do května 2026, nizozemská vláda naznačila, že ochrana poskytovaná směrnicí již může být uplatňována v rámci stávajícího nizozemského právního rámce.
Směrnice má chránit novináře a novinářky, aktivisty a aktivistky, organizace občanské společnosti nebo kohokoli jiného, kdo se vyjadřuje k záležitostem veřejného zájmu, před neopodstatněnými zastrašovacími žalobami podanými mocnými korporacemi nebo bohatými jednotlivci, kteří se snaží potlačit veřejnou debatu. Vzhledem k tomu, že Greenpeace International je nadace se sídlem v Nizozemsku a škody způsobené žalobou Energy Transfers v USA se týkají Nizozemska, platí v této věci jak nizozemské, tak evropské právo.
Amy Jacobsen, hlavní právní poradkyně Greenpeace International, uvedla:
„Žaloby, které společnost Energy Transfer podala proti Greenpeace International, jsou dokonalým příkladem zneužívání soudních řízení, proti kterému má směrnice proti SLAPP chránit. Greenpeace International se odvolává na ochranu poskytovanou směrnicí EU proti SLAPP a odmítá, aby zastrašovací taktiky bohatých amerických korporací, jako je Energy Transfer, ohrožovaly naše základní právo na svobodu projevu. Tento případ otevírá cestu k zavedení podobné ochrany v celé Evropě i mimo ni.“