Praha, 11. 7. 2025: Český báňský úřad oficiálně rozhodl o konci těžby na posledním hnědouhelném dole v Česku. Důl Bílina, který provozuje společnost Severočeské doly ze skupiny ČEZ, ukončí činnost nejpozději v roce 2033. Ačkoliv Ministerstvo životního prostředí formálně potvrdilo starší souhlasné stanovisko EIA z roku 2019, které umožňovalo těžbu až do roku 2035, v praxi došlo ke zkrácení povolení. Severočeské doly samy požádaly o konec těžby nejpozději k roku 2033 oproti původní žádosti, což Český báňský úřad přijal.
Český báňský úřad tak změnil původní nepravomocné rozhodnutí o prodloužení těžby na Bílině Obvodního báňského úřadu v Mostě a to hned v několika bodech. Nejdůležitější je, že platnost rozhodnutí omezil do 31. prosince 2033. Původně totiž hrozilo, že těžba bude pokračovat i po roce 2035. Do rozhodnutí bylo také doplněno, že sanační práce po ukončení těžby budou probíhat postupně. Mají se řídit stanoveným časovým harmonogramem a nesmí docházet ke zbytečným odkladům, pokud nejsou prokazatelně odůvodněné zájmy ochrany přírody, krajiny nebo jiným převažujícím veřejným zájmem. Zásadní je i to, že konkrétní návrhy dílčích rekultivací mají být vypracovány ve spolupráci s příslušnými specialisty na hodnocení krajinného rázu, biology a také v úzké spolupráci s obcemi a místními iniciativami.
Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká: „Po letech nejistoty máme jasno: těžba uhlí v Česku skončí nejpozději v roce 2033, jak nyní svým rozhodnutím potvrdil Český báňský úřad. Je smutné, že konec uhlí si nakonec vyžádal těžař, ne stát. Přitom to mohlo být na popud ministra životního prostředí Petra Hladíka. Mohl rozhodnout jinak a přidat do závazného stanoviska EIA z roku 2019 podmínku ukončit těžbu na dole Bílina nejpozději v roce 2033. Ministr se však řídil doporučením Rozkladové komise ministerstva. I přesto je nutné ocenit, že ministr Hladík a jeho úřad sehráli při hledání řešení důležitou roli, takže nakonec těžba na Bílině skončí dříve, než Severočeské doly původně usilovaly.”
Organizace Greenpeace rozhodnutí Českého báňského úřadu vítá jako důležitý krok směrem k naplnění klimatických závazků Česka a programového prohlášení vlády, které počítá s koncem uhlí nejpozději v roce 2033. Jde o důležitý milník, k jehož dosažení přispěl i tlak občanské společnosti. Jasný konec uhlí dává také jistotu lidem v regionu i celé společnosti. Ekologická organizace rovněž doufá, že se v souladu s aktuálním rozhodnutím Českého báňského úřadu podaří dořešit následné sanace a rekultivace území po těžbě a že zde nebude docházet k žádným odkladům a zpožděním a budou do nich zapojené také místní obce a iniciativy.