Praha/Amsterdam, 22. července 2025: Výroba plastů představuje vážné zdravotní riziko pro miliony lidí po celém světě. Nová zpráva Greenpeace International ukazuje, že více než 50 milionů lidí v 11 zkoumaných zemích žije v dosahu toxického znečištění ze závodů, které vyrábějí suroviny pro plast. Problém se ale netýká jen těchto zemí. Podobné provozy existují i jinde, včetně České republiky a s nimi i riziko pro zdraví lidí, kteří žijí v jejich okolí.

Zpráva „Every breath you take“ (v překladu: Každý dech který vdechnete) se zaměřuje na na část výroby plastů, která probíhá v petrochemických závodech vyrábějících suroviny pro plast. Tyto provozy vypouštějí do ovzduší nebezpečné látky jako těkavé organické sloučeniny (VOC), oxidy dusíku a síry nebo pevné částice, které jsou spojeny se zvýšeným výskytem rakoviny, onemocnění dýchacích cest a předčasnými úmrtími.
Ve všech zkoumaných zemích, včetně USA, Německa, Švýcarska, Nizozemska nebo Malajsie, žijí lidé v těsné blízkosti těchto zařízení. Nejpostiženější je USA s 13 miliony lidí v rizikové zóně, v Nizozemsku jde dokonce o čtvrtinu celé populace. Znečištění navíc často překračuje hranice států a zasahuje i sousední země, například Rakousko, Polsko, Belgii nebo Francii.
Podobné závody přitom fungují i v Česku, například v Litvínově, kde se nachází i etylenová jednotka v průmyslové části Záluží, která je součástí areálu společnosti ORLEN Unipetrol, nebo v Kralupech nad Vltavou. I zde se lidé dlouhodobě potýkají se znečištěným ovzduším a jeho dopady na zdraví.
Greenpeace varuje, že pokud se výroba plastů razantně neomezí, přibude takových zón, kde lidé platí svým zdravím za expanzi plastového průmyslu. Plány firem počítají s růstem produkce až do roku 2050.
„Tato zpráva ukazuje, že plast není jen problém odpadu – je to naléhavý problém veřejného zdraví. Aby mohly fosilní a petrochemické firmy dál vyrábět zbytečný plast, jsou lidé vystavováni toxickému znečištění. Pokud Globální plastová úmluva neomezí samotnou výrobu, plastová krize se bude dál zhoršovat,“ říká Graham Forbes, vedoucí globální kampaně za omezení plastů z Greenpeace USA.

Organizace proto vyzývá k přijetí ambiciózní Globální plastové úmluvy, která by stanovila jasný cíl: snížit celosvětovou produkci plastů o alespoň 75 % do roku 2040. Právě na tom by se měly dohodnout státy na dalším kole vyjednávání, které proběhne 5.–14. srpna v Ženevě. Jednání se účastní i Česká republika.