
Česko je uhelný skanzen, který pálí uhlí v elektrrárnách i domácích topeništích. Proto nemůže být ovzduší čisté.
Analýza, kterou zpracovali odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu ukazuje, že snížení emisí znečišťujících látek na potřebnou úroveň je proveditelné [3]. Podle Greenpeace a Hnutí DUHA to však znamená, že se rozhodně neobejdeme bez pokračování výměny starých (zejména uhelných) kotlů a kamen, útlumu uhelných elektráren i omezování spalování nafty a benzínu v dopravě. Tyto změny jsou navíc nutné kvůli snižování emisí skleníkových plynů a českému příspěvku ke globálnímu snažení o zastavení změny klimatu na relativně bezpečné úrovni.
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu jasně potvrzuje, že by Česko mělo dělat víc v oblasti znečištění ovzduší. Pokud se chce ministerstvo životního prostředí polepšit, znamená to, že by nemělo ustupovat velkým znečišťovatelům a povolovat jim výjimky z emisních limitů. Díky tomu může snížit nejen množství prachu v ovzduší, ale také třeba omezit nebezpečnou rtuť, u níž je Česko jedním z největších znečišťovatelů v Evropě. Ministerstvo by mělo také dohlédnout na výměnu starých kotlů na uhlí a na dřevo v domácnostech a začít řešit i emise z dopravy.”
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Nejvyšší kontrolní úřad ČR asi nikdo nepodezírá ze zaujatosti pro ochranu životního prostředí. Jeho nezávislý verdikt však došel k tomu stejnému, co opakovaně říkají ekologické organizace. Stát nedělá pro čisté ovzduší a tedy pro naše zdraví dost. To se však může rychle změnit. Pokud Ministerstvo životního prostředí přestane přešlapovat kolem nutných řešení, jako je například zvýšení energetické daně z uhlí a návazný komplexní program pro čisté lokální vytápění. Mělo by také rezolutně odmítnout udělování výjimek z nových limitů pro uhelné elektrárny a tlačit na obce, aby rychleji řešily znečištění ovzduší z dopravy.”
Kontakty:
Lukáš Hrábek, Greenpeace, 603 443 140, [email protected]
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, [email protected]
Poznámky pro editory:
[1] https://www.ceskenoviny.cz/
[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/
[3] Dle projekce shrnuté v tabulce 33 a v obr. 25 možné snížit emise na úrovně, které odpovídají cílům pro rok 2030 https://www.mzp.cz/