Ministerstvo životního prostředí zrušilo výjimku z emisních limitů ochrany ovzduší, kterou elektrárně Chvaletice vydal letos v létě Krajský úřad Pardubického kraje. Hned v pěti bodech dalo za pravdu ekologickým organizacím a dotčeným obcím, které se proti výjimce odvolaly. Ministerstvo věc vrátilo krajskému úřadu, který bude muset o žádosti o výjimku nově rozhodnout, přičemž bude vázán právním názorem ministerstva. 

Ministerstvo zrušilo výjimku z pěti důvodů:

  1. úředníci krajského úřadu významně pochybili v celém procesu
  2. při udělení výjimky byl stanoven nezákonný limit pro NOx
  3. příliš vysoký limit pro Hg není vůbec odůvodněný
  4. délka udělené výjimky byla nedostatečně a špatně zvážená
  5. úřad přijal nesprávně zpracované ekonomické hodnocení od provozovatele

Ekologické organizace postup ministerských úředníků přivítaly a doufají, že žádost o výjimku bude v novém řízení zamítnuta.

Elektrárna Chvaletice © Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Laura Haiselová, právnička Frank Bold, řekla:
“Ministerstvo dalo za pravdu obcím i spolkům, které se proti výjimce odvolaly. Ukázalo se, že krajský úřad o výjimce rozhodl v rozporu se zákonem, a tak úředníky čeká druhý pokus. Při dodržení všech zákonných požadavků nevidím jinou možnost, než že krajský úřad žádost o výjimku tentokrát zamítne.”

Jan Rovenský z Greenpeace ČR, řekl:
“Provozovatelé elektrárny Chvaletice se snaží výjimku z nových emisních limitů protlačit silou, aniž by ve své žádosti vůbec řešili základní předpoklad, že by měli emise jedovatých a nebezpečných látek snižovat. U krajského úřadu jim tato strategie vyšla, protože tamní úředníci se již dlouho chovají jako továrna na razítka. Ministerstvo naopak splnilo excelentně svojí roli nezávislého odvolacího orgánu: jeho rozhodnutí má 59 stran, na kterých obsáhle rozebírá pochybení krajských úředníků a dává za pravdu našim námitkám.” 

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, řekl:
“Ministerstvo udělalo správný a hlavně logický krok. Žádost elektrárny Chvaletice o výjimku z limitů chránících zdraví lidí před znečištěním je vskutku nehorázná, když místo snížení chtce u některých školiv povolení ke zvyšování.”