Z České republiky se v roce 2019 vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Ukazuje to aktuálně zveřejněná Zpráva o provozu elektrizační soustavy Energetického regulačního úřadu. Přebytek přitom odpovídá třetině výroby uhelných elektráren a je ještě o 3 TWh vyšší, než vyrobí zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice dohromady (10 TWh).

Hnutí DUHA, Greenpeace a Limity jsme my prosazují, aby zastaralé uhelné elektrárny vyrábějící na vývoz byly odstaveny co nejdříve. Odstavení Počerad požaduje také 60 osobností politiky, vědy či kultury a téměř 11 tisíc lidí podepsaných pod výzvou www.smradzpocerad.cz.

Wind Turbines and Electric Wires. © Greenpeace / Daniel Beltrá
Elektrické vedení (ilustrační foto) © Greenpeace / Daniel Beltrá

Česká republika se dlouhodobě drží mezi deseti největšími vývozci elektřiny na světě – v absolutních objemech.

Všechny uhelné elektrárny je možné odstavit postupně do roku 2030, pokud stát podpoří rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů. Podrobné modelování elektrizační soustavy simulující chod v 15-minutových intervalech ukázalo, že by za takových podmínek soustava fungovala a nedošlo by k ohrožení dodávek elektřiny.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického a klimatického programu Hnutí DUHA a zástupce ekologických organizací Zeleného kruhu v Uhelné komisi, řekl: 
“Česká republika stále trhá rekordy ve vývozu elektřiny a kvůli němu zcela zbytečně plýtvá uhlím a poškozuje naše zdraví i globální klima. Minimálním krokem pro nápravu je odstavení zastaralých a extrémně plýtvavých elektráren, jako jsou Počerady či Chvaletice. Ale do roku 2030 jde postupně odpojit všechny, pokud spolu s redukcí vývozu rozhýbeme rozvoj domácích čistých obnovitelných zdrojů.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl:
“Politici slibovali, že uhelné elektrárny se budou zavírat už v 90. letech kvůli znečištění ovzduší, potom se měly zavírat kvůli přebytku elektřiny po dostavbě Temelína a ještě později chtěl dvě plýtvavé elektrárny Chvaletice a Počerady, které nevyrábějí téměř žádné teplo, odstavit jejich bývalý vlastník – polostátní firma ČEZ. Nic z toho se ale nestalo a výsledkem je, že již desítky let vyváží Česko levnou elektřinu za hranice, zatímco na negativní dopady spojené s těžbou a spalováním uhlí doplácejí stát, firmy a občané. To musí skončit a Uhelná komise musí zařídit, že staré a plýtvavé elektrárny budou konečně – s dvacetiletým zpožděním – uzavřeny.”

Petra Jelínková z hnutí Limity jsme my řekla:
“Spalování uhlí patří k hlavním příčinám současné klimatické krize, a proto nesmíme s uzavřením uhelných elektráren zbytečně otálet. Vyrábět ze špinavého hnědého uhlí elektřinu, kterou ani nepotřebujeme, je smutným příkladem nespravedlnosti a nezodpovědnosti fosilního kapitálu: zisky jdou uhlobaronům, my ostatní na to doplácíme vlastním zdravím, zbytečnými náklady a zničenou přírodou. Pokud stát chce plnit svou funkci a chránit naše životy a práva, musí trvat na rychlém a spravedlivém odklonu od uhlí a přechodu na obnovitelné zdroje.”