A Greenpeace Magyarország megvizsgálta a váci szennyvíztisztítóból a Dunába folyó víz károsanyag tartalmát, mivel ide kerül többek között a gödi Samsung akkumulátorgyár szennyvizének egy része is. Az üzem jelentős mennyiségben használ és bocsát ki a levegőbe magzatkárosítónak tartott NMP-t (N-metil-2-pirrolidon), pedig az uniós szinten korlátozott anyaggal a lakosságnak nem szabadna érintkeznie. Ennek ellenére a Greenpeace még 2024. elején jelentős, 200 mikrogramm/literes NMP-koncentrációt mutatott ki a Samsung-üzem mellett a termőföldre kifolyó kommunális szennyvízben. A jelen, szeptemberi mérés során a Greenpeace nem talált határérték felett szennyező anyagokat, viszont egyes akkumulátorgyártáshoz használt fémek, mint a lítium, vagy a mangán jelen voltak a kifolyó szennyvízben.

A gödi akkumulátorgyár vízszennyezését vizsgálta a Greenpeace
© Járdány Bence / Greenpeace

A Greenpeace munkatársai a Duna alacsony vízállását kihasználva 2024. szeptember 9-én három mintát vettek Vácon, a szennyvíztisztító dunai kifolyás felett; közvetlenül a szennyvízcső kifolyásánál a Dunában; valamint a csőből kiszivárgó vízből. A mintákat még aznap azz Eurofins akkreditált laboratóriumába szállították, ahol az NMP- és a toxikus fém tartalmukat vizsgáltatták. 

A Greenpeace ismeretei szerint a Samsung SDI gödi üzeme a váci, illetve a Dunakeszin található szennyvíztisztítóba vezeti a szennyvizét. Bár az eredmények most megnyugtatóak voltak és nem mutattak határérték feletti szennyezést, fontos megjegyezni, hogy ez egy egyszeri mérés volt. Ez azt jelenti, hogy bár most nem találtunk jelentős szennyezést, nem garantált, hogy hosszabb távon, vagy más időszakokban ne kerülhetne a Dunába a gödi akkumulátorüzemből származó szennyezés. A teljes kép feltárásához további, rendszeresen és több helyszínen végzett vizsgálatra lenne szükség. Fontos hangsúlyozni, hogy több akkumulátorgyártáshoz használt fém, mint a lítium és a mangán mennyisége sokkal jelentősebb volt a szennyvíz befolyásánál, mint a befolyás felett mért Duna-vízben.

A Greenpeace továbbra is azt követeli, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatal, azaz a környezetvédelmi hatóság hónapok után tisztázza végre, hogy miként kerülhetett NMP mind a lakosok kútjaiba, mind a termőföldre kiömlött szennyvízbe Gödön. A zöldszervezet arra is várja a választ, hogy miképp működhet a Samsung gödi akkumulátorgyára a felfüggesztett környezetvédelmi használati engedély hiányában. 

Az akkreditált vizsgálati jegyzőkönyv itt elérhető.