Az idei autómentes napnak különleges aktualitást ad az életünk minden területére begyűrűző energiaválság. Ugyan mindannyian láthatjuk, hogy ezt a válságot csak úgy lehet megoldani, ha gyorsan és nagymértékben csökkentjük az energiafogyasztást, Magyarországon mégis harmadával növekedett 2022-ben az előző évhez képest a közlekedésben felhasznált üzemanyag mennyisége. Ahhoz, hogy ez a tendencia megforduljon, radikális energiatakarékosságra van szükség az állam és a magánszemélyek részéről is. Bejegyzésünkben ahhoz szeretnénk tippeket adni, hogy ez hogyan valósítható meg a hétköznapokon is, nem csak a maihoz hasonló különleges alkalmakon.
Az autómentes nap alkalmából a Technológiai és Ipari Minisztérium államtitkára egy új akciót jelentett be: „ha egy utas csütörtökre bármilyen távra szóló helyközi MÁV-Start-, Volánbusz-, GYSEV-, MÁV-HÉV-jegyet vált, azzal egész nap, bármilyen hosszú távon, tetszőleges számban lehet utazni Magyarország területén a nap végéig”. Szép kezdeményezés, de az év többi napján sajnos kevés törekvést látunk arra, hogy a közösségi közlekedést mindenki számára megfizethetővé és elérhetővé tegyék.
A közösségi közlekedés a kulcs ahhoz, hogy mindenki fenntartható módon elégíthesse ki a napi közlekedési igényeit, akár a munkába jutást, akár egy orvos felkeresését, akár a nagybevásárlás lebonyolítását. Azért, hogy ez valóban mindenki számára elérhető legyen, a Greenpeace európai szinten sürgeti a klímajegyek bevezetését a vasútra és más tömegközlekedési eszközökre. A cél nem lehet kevesebb, mint hogy senki ne szoruljon autó- vagy repülőgép használatra pusztán azért, mert az megfizethetőbb vagy könnyebben elérhető.
Ahogy arra a hét eleji akciónkban is felhívtuk a figyelmet, a közlekedés reformjával és szigorúbb sebességkorlátozással is nagy mértékben, uniós szinten 13 százalékkal lehetne csökkenteni az energiaigényt. Az autósok számára a leglátványosabb eredmény az autópályákon mutatkozna meg, a sebességnek 130-ról 100 km/órára való csökkentése ugyanis kb. 23%-kal alacsonyabb fogyasztást eredményez. Az olajra éhes közlekedési rendszerünk egyszerre növeli a klíma- és az energiaválságot, miközben hozzájárul az ukrajnai háború finanszírozásához is. Mikor változtassunk ezen, és kezdjük el radikálisan csökkenteni az energiaigényünket, ha nem most?
Az autómentességet az otthoni munkavégzés támogatásával lehetne az egyik legkézenfekvőbb módon támogatni. Uniós szinten 27 és 47 százalék közé tehető a vizsgált országokban az aránya annak, amit naponta az összes megtett távolságból a munkába történő eljutás tesz ki. Ennek egy részét mindenképpen meg lehetne spórolni azzal, ha a kormányok folytatnák, vagy pedig újra bevezetnék azokat a szabályokat az otthoni munkavégzésre, amiket a koronavírus-járvány miatt egyszer már úgyis meghoztak. Ha pedig mindenképpen autóba kell ülni, akkor lehetne javítani az autók kihasználtságán is: jelenleg uniós szinten 1,45 utas használ átlagosan egy autót. Az autómegosztást olyan ösztönzők bevezetésével lehetne támogatni, mint az olcsóbb parkolás, vagy a buszsávok használatának engedélyezése olyan autók számára, amelyek tele vannak utasokkal.
Ha pedig a városi közlekedésről van szó, értelemszerűen a kibocsátásmentes közlekedési megoldásokat kellene ösztönözni, legyen az kerékpár, gyaloglás, vagy bármilyen más mikromobilitási lehetőség (görkorcsolya, roller, e-robogó, segway stb.). Ezekkel nem csak az energiafelhasználást csökkenthetjük, hanem városaink levegőjének tisztasága is sokat javulna.
Az árucikkek szállítása is egy olyan terület, amely szinte teljesen az olajfelhasználásra támaszkodik. Vannak már pozitív példák arra, hogy hogyan lehet elmozdulni a vasúti szállítás irányába. Ausztria például betiltotta a szemétszállítást 100 kilométernél hosszabb távon azokon az utakon, ahol a vasúti szállítás valódi alternatívát jelent. A cégeket adókedvezményekkel lehetne ösztönözni arra, hogy az utak helyett a vasutakat válasszak a szállításkor. Persze ahhoz, hogy ez itthon is reális megoldás legyen, természetesen jóval több forrást kellene fordítani a vasúti közlekedés fejlesztésére, mint jelenleg.
Az autómentes nap csak egy napra szól, az autómentességnek viszont egész évben a szemünk előtt kell lebegnie. Csak ez jelenthet megoldást az energia- és a klímaválság leküzdésére, csak így érthető el, hogy elnyomó diktatúrák kevesebb profitra tegyenek szert az olajból. Zöld energiát, tiszta levegőt, élhető városokat!