A Greenpeace üdvözli, hogy a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal a zöld szervezet sokszori kérésével összhangban végre jelentősen lecsökkentette a komáromi SK akkumulátorgyárak egészségkárosító NMP-kibocsátási határértékeit. A határértéket a korábban – a Greenpeace szerint szabálytalanul – engedélyezett 150 mg/m³ helyett nem csupán a zöldek által követelt 2 mg/m³-es szintben állapították meg, hanem ennek a felére, 1 mg/m³-re módosították. Ez az új kibocsátási határérték összhangban van a 2027-28-tól életbe lépő új szabályozással.

A Greenpeace tájékoztatást kapott a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól, hogy a koreai SK Innovation céghez tartozó komáromi SK ON Hungary és SK Battery Manufacturing Kft.-k akkumulátorgyárainak jelentősen lecsökkentette a hatóság a károsanyag kibocsátásuk engedélyezett szintjét. Az új előírás szerint az NMP-t is tartalmazó teljes illékony oldószer (VOC) kibocsátást 150-ről maximum 1 mg/m³-os határértékre csökkentette [3].
A zöld szervezet még 2024 nyarán hivatalos levélben követelte [1] a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól, hogy módosítsa az SK cégcsoporthoz tartozó akkugyár és a mellette lévő NMP feldolgozó üzem környezethasználati engedélyét. Azok ugyanis NMP-oldószerre (N-metil-2-pirrolidon) 150 mg/m³-es kibocsátási határértéket engedélyeztek. Az NMP besorolása szerint szaporodási képességeket károsító anyag, azaz károsíthatja a születendő gyermeket. A zöldszervezet szerint a vonatkozó hazai és uniós szabályozás [2] egyértelmű: a rákkeltő, mutagén és szaporodási képességeket károsító anyagokra 2 mg/m³ kibocsátási határértéket szabadna csupán engedélyezni. A Greenpeace álláspontja szerint a Komáromban korábban engedélyezett magas NMP-kibocsátási határérték szabálytalan volt és veszélyeztette az egészséget és a környezetet.
A botrányt követően, mikor kiderült, hogy a gödi Samsung SDI-ből 2021-ben 81 tonna NMP oldószer kerülhetett a levegőbe, a hatóságok az NMP és NMC (a nikkel, a mangán és a kobalt vegyületek – a katód anyaga) kibocsátás esetén 2024 nyarán szigorúbb határértékeket szabtak meg. Eszerint az új beruházóknak azonnal, a már Magyarországon működő üzemek számára 2028 januárjáig, azon beruházóknak pedig, akiknek már folyamatban van az engedélyezési eljárása, 2027-től 1 mg/m³ NMP határértéket határoztak meg. Ezt megelőzően a 2023 decemberében kiadott új gödi Samsung engedély már szigorúbb, 2 mg/m³-es NMP határérték betartását írta elő. A Debrecenbe tervezett CATL akkumulátorgyár módosított engedélyében is immár alacsonyabb, 1 és 2 mg/m³ közötti NMP-kibocsátás szerepel.
A Greenpeace üdvözli a komáromi üzemeknél történt szigorítást és sajnálatát fejezi ki, hogy az akkumulátorüzemek melletti JWH Kft. NMP feldolgozójára nem vonatkoznak a hatóság szerint ezek a szigorú előírások A zöld szervezet továbbra is figyelemmel kíséri az akkumulátorgyárak működését és kibocsátásait. Elkeserítő továbbá, hogy a jogszabályok – a Greenpeace szerint – nem megfelelő értelmezése miatt egyes vállalatok korábban nagyobb mértékű szennyezést folytathattak, miközben a helyi lakosok és a dolgozók egészsége veszélybe kerülhetett.
A Greenpeace követelései a kormánytól:
- A hatóságok szigorú és hatékony fellépéssel garantálják a hazánkban működő akkumulátoripari létesítmények szennyezésmentes működését. Felháborító, hogy a Greenpeace lassan egy éve nem kap választ arra, hogy miként kerülhetett a gödi kommunális szennyvízbe jelentős mennyiségű NMP-oldószer, ami a termőföldre is kijutott.
- Készüljön stratégiai környezeti vizsgálat, ami megmutatja az akkumulátor-iparági üzemek környezetre gyakorolt hatásait.
- Amíg ezek a feltételek nem teljesülnek, addig ne engedélyezzenek hazánkban újabb akkumulátoripari létesítményeket és ne bővítsék a jelenlegieket.
[1] A Greenpeace Magyarország által beadott kérelem a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatalhoz az SK Battery Manufacturing Kft. egységes környezethasználati engedélyének módosítása ügyében: https://www.greenpeace.org/static/planet4-hungary-stateless/2024/07/a0fc6eea-greenpeace_komarom_sk-battery_modositasi-kerelem_gdpr.pdf
A Greenpeace Magyarország által beadott kérelem a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatalhoz a JWH Kft. egységes környezethasználati engedélyének módosítása ügyében:
https://www.greenpeace.org/static/planet4-hungary-stateless/2024/07/ea902461-greenpeace_komarom_jwh_modositasi-kerelem_gdpr.pdf
[2] A 26/2014. (III. 25.) VM rendelet 150 mg/m³ kibocsátási határértéket állapít meg általánosságban az illékony szerves vegyületekre (VOC). Viszont ugyanezen jogszabály szerint a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciós toxicitású anyagok esetén (ha a VOC tömegáramának összege eléri vagy meghaladja a 10 g/h-t), a VOC véggáz kibocsátási határérték csupán 2 mg/m³ lehet. Az NMP ez utóbbi kategóriába tartozik, mivel az uniós besorolása szerint ‘károsíthatja a születendő gyermeket’ (H360D).
[3] A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal tájékoztató levele