חשמל ״משלנו״: כך נפחית את יוקר המחייה

הגיע העת למהפכת האנרגיה המתחדשת ברשויות המקומיות

על רקע עלייה נוספת במחירי החשמל (השלישית במהלך השנתיים האחרונות), המלחמה והבחירות המקומיות אנו מפרסמים היום, בשיתוף עם גל שופרוני, כלכלן ומייסד חברת Jiya consulting, לשעבר ראש תחום אנרגיות מתחדשות ברשות החשמל וסמנכ"ל בחברת טראלייט, את הפרויקט ״משלנו״ – האנרגיה עוברת לידיים של הרשויות המקומיות. מדובר במודל כלכלי ייחודי המציג כיצד רשויות מקומיות בישראל יכולות לפתח מנוע צמיחה, להעניק שירות טוב יותר לתושבים ולתושבות, ולהציע הפחתה בנטל יוקר המחייה, כל זאת באמצעות אנרגיה מתחדשת והתמודדות מיטיבה עם שינוי האקלים.

למה עכשיו?

בימים אלו, הרחק מהעין הציבורית מתחוללים שינויים מרחיקי לכת בעקבות הרפורמה במשק החשמל, שפתחה לתחרות את שוק החשמל. באופן ספציפי יותר, ישנה אסדרה חדשה שנכנסה לתוקף החל מינואר 2024, במסגרתה יוכלו צרכנים פרטיים לרכוש חשמל מספקי אנרגיה ירוקה ולייצר תחרות בשוק. גופים פרטיים שונים יהפכו ל"ספקי חשמל" ובעצם יחליפו את חברת החשמל במתן שירותי גביית חשבון החשמל לצרכנים שיבקשו בכך. בנוסף לכך, חוזר מנכ"ל משרד הפנים שפורסם לקראת סוף שנת 2023, מעודד רשויות מקומיות להקים תאגידי אנרגיה עירוניים כצעד להאצת המעבר לאנרגיה ירוקה וחיזוק הביטחון האנרגטי שלהן. 

איך זה עובד?

גג סולארי בסגולה, ישראל
תיעוד: גרינפיס

לפי המודל, ערים שונות בארץ יתפקדו כמעין "מיני" חברת חשמל ובעצם יחליפו את המונופול לשעבר במתן שירותי גביית חשבון החשמל. אבל במקום הפרטה מוחלטת של אספקת החשמל לחברות פרטיות, אנחנו מציעים לחזק דווקא את הרשויות – מתוך הבנה שהן השחקן המשמעותי ביותר שיכול להביא לשינוי דרמטי במעבר אנרגטי, ובמקביל להנות מתועלות רבות עבור כלל הציבור ולא רק לחברות פרטיות. בעוד הרפורמה במתכונתה המקורית עתידה להביא להנחה מזערית בחשבונות החשמל של הציבור, הפיכתן של העיריות עצמן לספקיות חשמל יכולה להביא בשורה של ממש עבור התושבים – הנחה משמעותית של עד 35% בחשבונות החשמל, שיפור באורח החיים העירוני, הפחתת פליטות גזי חממה, חוסן אנרגטי ועוד. 

בואו לשמוע עוד על חשמל ירוק, זול ונקי, ״משלנו״ בוובינר שנערוך עם פורום האקלים של הנשיא:

משלנו

הגיע העת למהפכת האנרגיה המתחדשת ברשויות המקומיות

לדעת עוד

תחרות תמונת השנה 2023: הזוכים

תמונת השנה בקטגוריית צרכנות
תיעוד: רועי גליץ, שגריר גרינפיס

בשבועות האחרונים הצביעו למעלה מאלף איש מרחבי הארץ לתמונת השנה 2023 של גרינפיס ישראל, בחמש קטגוריות: ים, אנרגיה, צרכנות, מגוון ביולוגי ו- פעילות בינלאומית. 
תודה לכל מי שהשתתפו בבחירת התמונות ונתנו לטבע קול!
בין המשתתפים בהצבעה נערכה הגרלה בניצוחה של שחר אור, רכזת פעולות השטח שלנו.

לכל התמונות המרהיבות באמת שהגיעו למקום הראשון ולמספרים שעלו בהגרלה של שחר, היכנסו לכאן.

תמונת השנה 2023

התמונות שזכו בתואר ״תמונת השנה 2023״ מהעוקבים של גרינפיס ברחבי ישראל

אני רוצה לראות

תרומה לגרינפיס ישראל מוכרת ברשויות המס בישראל ובארה״ב

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל