תל אביב,  16 במאי 2020  

היום (שני), ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ אישרה את התיקון הקיגאלי לאמנת מונטריאול אשר ייאפשר הפחתה של חומרי קירור המהווים כ-6% מפליטות גזי החממה של ישראל. התיקון ״הקיגאלי״ נכנס לתוקף בישראל בראשון לינואר 2019 ובאופן שערורייתי לא אושרר בישראל עד כה, זאת על אף שחלפו קרוב לשנתיים מהמועד בו נכנס לתוקף. למרות המשרד להגנת הסביבה הכין את התיקון לאשרור במעוד מועד, התהליך נתקע בין משרדי הממשלה, ומעל הכל, בשל מערכות הבחירות בשנתיים האחרונות אשר שיבשו את עבודת הפיקוח של הכנסת על עבודת הממשלה. השלב הראשון באישרור התקנות צפוי להביא לצמצום של מאות אלפי טון שווה ערך פחמן דו-חמצני בשנה הקרובה.

פרוטוקול מונטריאול הפחית את השימוש בחומרים הפוגעים בשכבת האוזון, אך למרבה הצער במערכות מיזוג האוויר הוחלפו חומרים אלה בחומרים אחרים ממשפחת ה-HCFC, שהינם גזי חממה עוצמתיים מאוד, עד פי 14 אלף יותר מפחמן דו חמצני. בשל כך בשנת 2016 נוסח תיקון ״קיגאלי״ שנועד להחליף את החומרים במזגנים המהווים גזי חממה עוצמתיים, לחומרים שלא פוגעים באוזון או באקלים.  גזי חממה מסוג זה היוו עד כה כאחוז מסך פליטות גזי החממה אך בשל השימוש המוגבר בחומרי קירור למזגנים הוא עולה באופן מתמיד. בישראל החמה חומרי הקירור מהווים כ-6% מפליטות גזי החממה, כ-5 מיליון טון שווי ערך פחמן דו-חמצני בשנה.

ד״ר יונתן אייקנבאום מנהל גרינפיס ישראל: ״זהו יום בשורה בשותפות של ישראל במאבק בגלובאלי במשבר האקלים ההולך ומחריף. פנינו לשר להגנת הסביבה הקודם אלקין בנוגע לגרירת רגליים הממשליתית לפני שנה וחצי אך דבר לא התקדם. אנו שמחים מהגיבוי שהצוות הנוכחי בהגנת הסביבה נתן לנושא ומהנכונות של ח"כ חיימוביץ לא לוותר ולהשלים את אשרור התיקון. עתה אנחנו מצפים מכל גופי הממשלה המעורבים בנושא לפעול בזריזות ליישום התיקון ונמשיך לעקוב כדי לוודא שכבר משנה הבאה יופחתו פליטות גזי החממה של ישראל"

The first cfc-free refrigerator "Greenfreeze" at a fair in Bejing, China. Erster FCKW-freier Kuehlschrank "Greenfreeze" auf einer Messe in Peking.
אני רוצה לעזור