Przedstawiciele Greenpeace protestowali dzisiaj pod wrocławskim centrum dystrybucyjnym Amazona razem z innymi członkami inicjatywy Niech Amazon Zapłaci/Make Amazon Pay, domagając się, by ta gigantyczna korporacja przestała szodzić ludziom i planecie.
– Chcemy, żeby Amazon oraz jej właściciel, najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos, wreszcie sprawiedliwie zaczęli traktować pracownice i pracowników oraz realnie ograniczyli swój absurdalnie duży, szkodliwy wpływ na klimat. Czas zakończyć zło, które napędzane jest niepohamowaną konsumpcją i działaniami Amazona! Niech Amazon zapłaci! – powiedział Krzysztof Cibor z Greenpeace podczas protestu.
Amazon został wielokrotnie przyłapany na łamaniu praw pracowniczych. Ale olbrzymim problemem Amazona jest też jego niszczycielski wpływ na środowisko i klimat. Amazon w 2019 roku przyczynił się do emisji ponad 50 milionów ton CO2, 15% więcej niż rok wcześniej. To czyni tę firmę większym niszczycielem klimatu niż 2/3 krajów świata. Monstrualny rozwój korporacyjnego imperium – szczególnie dostawy dóbr i usługi internetowe, poprzez związane z nimi emisje napędzają kryzys klimatyczny.
– Strategia biznesowa Amazona polega na unikaniu odpowiedzialności za długi wobec pracowników, społeczeństw i planety. Podczas gdy Jeff Bezos bogaci się w tempie 13 milionów dolarów na godzinę, jego pracownicy nie są odpowiednio wynagradzani, koszty środowiskowe są przerzucane na społeczeństwo, podatki, które firma płaci, na przykład w Stanach Zjednoczonych, są śmiesznie niskie – mówi Krzysztof Cibor.
Amazon nie jest odosobniony w tych złych praktykach. Jednakże jest bardzo wyrazistym symbolem zepsutego systemu społeczno-gospodarczego, który napędza nierówności, kryzys klimatyczny oraz rozkład demokracji. – Pandemia ujawniła z dodatkową mocą, jak Amazon stawia zyski ponad pracownikami, społeczeństwem i naszą planetą. Amazon bierze od nas za dużo i oddaje zdecydowanie za mało. Nadszedł czas, aby Amazon zapłacił – dodaje Krzysztof Cibor.
Postulaty inicjatywy Make Amazon Pay to między innymi:
- sprawiedliwe wynagrodzenia dla osób zatrudnionych
- neutralność klimatyczna Amazona do 2030 roku
- zaprzestanie aktywności biznesowych, na których korzystają firmy zajmujące się wydobyciem paliw kopalnych
- uczciwe płacenie podatków w państwach, w których działa Amazon.
Koalicja Make Amazon Pay to pracownice i pracownicy, aktywiści i aktywistki klimatyczni oraz kilkadziesiąt organizacji pracowniczych i ekologicznych z krajów, w których działa Amazon i z całego świata.
Pozostałe postulaty: https://makeamazonpay.com/pl


Podpisz petycję o jak najszybsze odejście Polski od spalania paliw kopalnych.
Działaj!