To wielkie kłamstwo, że skroplony gaz ziemny (LNG) jest czystym i bezpiecznym paliwem. Greenpeace w swoim raporcie ujawnia ukrywane przed opinią publiczną i decydentami zagrożenie, jakie stwarza to brudne źródło energii.

Nowe badanie zlecone przez Greenpeace analizuje wypadki związane z gazem skroplonym (LNG) na przestrzeni ostatnich 80 lat.  To szokująca historia braku przejrzystości, umniejszania ryzyka dla ludzi i środowiska i niewystarczających procedur i zabezpieczeń. Samo ryzyko potencjalnie śmiercionośnych wybuchów chmury parowej na skutek rozszczelnienia instalacji wedle raportu jest od 15 do 20 razy większe, niż oficjalnie deklaruje branża gazowa. Raport ukazuje się w czasie, gdy rządy w Europie intensywnie inwestują w nową infrastrukturę do importu LNG,  zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, największego światowego eksportera tego brudnego paliwa. Greenpeace wzywa do wstrzymania wszelkich nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi w Europie i do  odchodzenia od nich na rzecz odnawialnych źródeł energii.

– Branża LNG lubi robić wszystko po cichu. Tymczasem jej działalność zagraża naszemu bezpieczeństwu poprzez emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia, ale także eksplozje i pożary, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu pracowników oraz pobliskich społeczności. Możemy i musimy przejść na bezpieczniejsze źródła energii i przestać marnować pieniądze podatników na infrastrukturę związaną z paliwami kopalnymi. Nadszedł czas, abyśmy na dobre wycofali się z gazu.  Zacznijmy od wstrzymania wszystkich nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi w Unii Europejskiej już teraz – apeluje Eszter Matyas, koordynatorka kampanii przeciwko paliwom kopalnym z biura Greenpeace Central & Eastern Europe. 

– Boom na inwestycje gazowe w Polsce trwa w najlepsze. W budowie są kolejne duże elektrownie na gaz i terminal w Gdańsku do odbioru gazu ze Stanów Zjednoczonych. Gazyfikacja elektroenergetyki to najgorszy, po węglu, scenariusz dla Polski. Wydajemy miliardy na brudne, wybuchowe paliwo z importu, zamiast przeznaczać te pieniądze na szybszy rozwój energetyki opartej na OZE. Mam wrażenie, że politycy nie mają świadomości, w co nas pakują, kiedy dają zielone światło projektom gazowym, rzekomo takim ekologicznym i zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne. A jest dokładnie odwrotnie – komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznej w Greenpeace Polska.

Cały raport w języku angielskim: https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2024/12/10279f20-greenpeace_lng_explosivetruth.pdf

Gas station and distribution facilities Baumgarten is located in the eastern part of Austria. It serves as a major gas connecting hub within Europe and is operated by Gas Connect Austria. Baumgarten shows incomplete and not burned gases, as well as questionable escapes that are not visible to the naked eye. It was also possible to detect gases that were insufficiently burned, thus leaking into the atmosphere and potentially damaging the climate and environment.