Greenpeace Slovensko a občianske združenie Chceme zdravú krajinu nesúhlasia s rozšírením ťažby fosílneho plynu na Slovensku. Plánovaným 800 metrov hlbokým vrtom v Trakoviciach o ňu žiada spoločnosť NAFTA, ktorej majoritným vlastníkom je skupina EPH českého miliardára Daniela Křetínského. Plánovaná ťažba plynu je podľa Greenpeace v čase zhoršovania klimatickej krízy nezmysel. 

Plánovaný projekt podľa Greenpeace Slovensko predstavuje vážne environmentálne a klimatické riziko, pričom jeho prínos je zanedbateľný. Slovensko by zároveň ako člen EÚ a signatár Parížskej dohody nemalo v čase klimatickej krízy podporovať nové fosílne projekty.

“Rozširovať ťažbu fosílneho plynu v čase, keď na vlastnej koži zažívame dôsledky klimatickej krízy v podobe extrémnych prejavov počasia, je nezmysel. Projekt je v rozpore s cieľmi uhlíkovej neutrality Slovenska a predstavuje riziko pre podzemné vody, ktoré budú pre ďalšie generácie strategickým zdrojom. Riziká sú veľké, efektivita nízka. Ak by sa aj potvrdil odhad spoločnosti NAFTA o veľkosti ložiska na úrovni cca 90 mil.m3 plynu a hypoteticky sa úplne vyťažilo za jeden rok, pokrylo by sotva 2 % ročnej spotreby Slovenska. Nehovoriac o tom, že projekt ráta aj s možnosťou, že vyťažený plyn sa nebude vôbec dodávať zákazníkovi, ale sa priamo na mieste spáli. Ak niekto hovorí, že toto prispeje k energetickej bezpečnosti Slovenska, tak zavádza,” uviedla kampanierka Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová.

To, že spoločnosť nedbá na ochranu klímy dokazuje podľa nej aj fakt, že v rámci projektu plánuje odfukovanie, tj. priame vypúšťanie nespáleného metánu do atmosféry, rovnako ako aj flérovanie (bezúčelné spalovanie). Metán je vysoko účinný skleníkový plyn, ktorý za obdobie 20 rokov oteplí planétu 80-násobne viac ako oxid uhličitý (CO₂). Aj malé úniky metánu preto výrazne prispievajú k zhoršovaniu klimatickej krízy. Plán spoločnosti NAFTA je navyše v priamom rozpore s nariadením EÚ 2024/1787, ktoré, ak nejde o poruchu či núdzový stav, odfukovanie a flérovanie zakazuje. Že je to na Slovensku reálny problém ukázal Greenpeace už v roku 2022, keď pomocou infračervenej kamery odhalil okom neviditeľných 31 prípadov únikov emisií metánu z plynárenskej infraštruktúry.

„Namiesto nezmyselných investícií do fosílnych projektov by malo Slovensko investovať do rozvoja obnoviteľných zdrojov prostredníctvom energetických spoločenstiev, keď si ľudia môžu vlastnú zelenú energiu vyrábať, sami ju spotrebúvať a tú prebytočnú aj zdieľať. Musíme investovať do riešení budúcnosti, nie do problémov minulosti,“ dodala Osvaldová.

Občianske združenie Chceme zdravú krajinu združuje miestnych obyvateľov, ktorí už šesť rokov bránia svoje ústavné právo na zdravé životné prostredie pred rizikami spojenými s prieskumom a ťažbou zemného plynu. 

“Čistá voda a zdravá krajina je viac než zahraničný zisk. Ťažba malých ložísk zemného plynu pri Trnave nebude znamenať lacnejší plyn ani energetickú sebestačnosť Slovenska. Nejde o verejný záujem, ale o to, či si naplnia vrecká vlastníci ťažobných spoločností. O úrovni rizík pre podzemné vody svedčí aj to, že ťažba a dokonca aj prieskum ložísk zemného plynu sú na viac ako pätine územia Slovenska úplne zákazané, a to pre kvalitatívnu ochranu vodných zdrojov. Oprávnenosť našich námietok už dvakrát uznal aj Krajský súd v Trnave, ktorý v roku 2021 zrušil nezákonné rozhodnutia v prípade vrtov Malženice-1 a Madunice,” uviedol riaditeľ o. z. Chceme zdravú krajinu Michal Daniška.

Organizácie žiadajú, aby sa projekt neposudzoval len v rámci zisťovacieho konania, ale aby prešiel kompletným procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (tzv. veľká EIA), aby sa stanovili jasné environmentálne požiadavky vrátane analýz celkových emisii CO₂eq a metánu, aby sa vyhodnotil vplyv projektu na kvalitu podzemných vôd a tiež aby sa zohľadnila kumulatívna záťaž životného prostredia v regióne. Vyzývajú preto ministerstvo životného prostredia a okresný úrad v Hlohovci, ktorý vedie zisťovacie konanie, aby odmietli realizáciu projektu a postavili sa na stranu ochrany klímy a zdravia ľudí a nie na stranu ziskov súkromných spoločností a ich zahraničných vlastníkov.