Nachádzame sa uprostred klimatickej krízy a dnes by už len málokto namietal, že hlavným vinníkom je odvetvie fosílnych palív. No zatiaľ čo vedecká komunita neustále upozorňuje na potrebu rapídneho znižovania emisií skleníkových plynov, fosílne spoločnosti a politici spolčení s ich biznisom sa nás ďalej snažia obalamutiť prázdnymi sľubmi, nebezpečnými klamstvami a falošnými riešeniami.Giganti fosílneho sektoru nás kontinuálne zavádzajú, aby mohli ďalej profitovať z fosílnych palív devastujúcich klímu.

Tieto spoločnosti vynakladajú obrovské množstvo financií na marketing, ktorý používajú na zníženie vlastnej zodpovednosti za klimatickúj krízu alebo prezentáciu fosílnych palív ako súčasť jej riešenia. Ich obrovské marketingové rozpočty im umožňujú pretláčať svoje klamstvá do verejného priestoru – od sociálnych sietí, médií cez kultúrne udalosti až po športové podujatia a školy.

Stratégia spoločností pôsobiacich v oblasti fosílnych palív je jasná: popierať, klamať a odďaľovať

Ropné a plynárenské spoločnosti ako Shell, BP, Exxon a TotalEnergies už desaťročia vedia, aký vplyv má ich podnikateľská činnosť na klimatickú krízu. Napriek tomu sa snažia nielen minimalizovať ich vlastný vplyv na klimatickú krízu, ale aj kontinuálne odďaľovať a mariť efektívne opatrenia v oblasti klimatickej krízy.   

1. Už roky popierajú klimatickú krízu a skutočnosť, že na nej majú veľký podiel.

2. Nad slnko jasným greenwashingom zavádzajú verejnosť, propagujú falošné riešenia a prezentujú sa ako „zelené“ spoločnosti. Napríklad v minulom roku organizácia ClientEarth podala právnu sťažnosť na spoločnosť British Petroleum za zavádzanie spotrebiteľov sebaprezentáciou ako spoločnosti na obnoviteľné zdroje energie, napriek tomu že 96% ich výdavkov bola využitá na ropu a plyn.

3. Fosílne spoločnosti maskujú svoje toxické výrobky lesklými navoňanými reklamnými kampaňami, aby si tak získali spoločenskú a politickú legitimitu. Možnosť vidieť to sme mali aj na klimatickej konferencii COP26, kde mal fosílny biznis najväčšiu delegáciu a sabotoval zmysluplné opatrenia v oblasti klímy.

reklamná kampaň Greenpeace reagujúca na greenwashing plynárenského priemyslu – Otvorte oči

4. Fosílne spoločnosti využívajú marketingové kampane, aby na nás ukázali prstom a zvalili vinu a ťarchu riešenia klimatickej krízy na spotrebiteľov. Klasickým príkladom je spoločnosť British Petroleum (BP), ktorá v roku 2004 zaviedla pojem „uhlíková stopa“. Spoločnosť BP si najala odborníkov na PR, aby „presadzovali názor, že za klimatické zmeny nemôže ropný gigant, ale jednotlivci„. Počas tejto reklamnej kampane spoločnosť BP propagovala kalkulačku uhlíkovej stopy, aby povzbudila spotrebiteľov k výpočtu toho, ako ich každodenný životný štýl prispieva ku klimatickej kríze. Podobnú kalkulačku uhlíkovej stopky propaguje aj Slovenský plynárenský priemysel. Takéto taktiky odvádzajú pozornosť od toho, že fosílne spoločnosti majú na svedomí väčšinu skleníkových plynov (iba tak málo ako 100 spoločností je zodpovedných za 71 % celosvetových emisií).   

5. Fosílne spoločnosti sponzorujú aj naše múzeá a obľúbené športové tímy, aby si tak vylepšili svoju povesť. Je to šikovná stratégia, pretože ak uvidíte logo takejto spoločnosti na múzeu vedy, pravdepodobne si budete myslieť, že ide o spoločnosť, ktorá je priateľská ku klíme, však?

Nastal čas zastaviť propagandu fosílnych palív

Na to, aby ich nečestná stratégia uspela zúfalo potrebujú platformy, na ktorých by mohli ďalej šíriť klamstvá a  propagandu.

Fosílny biznis podľa vzoru tabakových spoločností sa zúfalo snaží držať sa nad vodou nalievaním peňazí do reklamy a sponzoringu, pričom zámerne ignorujú všetky vedecké dôkazy svedčiace o tom, že ohrozujú naše zdravie a zdravie planéty. Následky ich konania sú príliš vážne na to, aby sme ich prehliadali.Ovzdušie znečistené spaľovaním fosílnych palív si každoročne vyžiada viac životov než tabak a malária dohromady; krása planéty zaniká v dôsledku masívneho vymierania druhov a kvalitu nášho života vážne ohrozujú čoraz častejšie požiare, suchá, záplavy a iné extrémne výkyvy počasia, ktoré už vyhnali z domovov viac než 55 miliónov ľudí.

Stúpajúca hladina mora ako jedného z mnohých ľudí zasiahla aj Dukhdeva Tikadara žijúceho na ostrove Ghoramara v Západnom Bengálsku: „Lovím v rieke ryby a mám to tu veľmi rád.“ Vedci odhadujú, že do roku 2030 bude len z oblasti Sundarban v dôsledku stúpajúcej hladiny mora vysídlených vyše 70 000 ľudí.

Čo treba urobiť

Takto to ďalej nesmie ísť. Je nutné zmeniť pravidlá hry, v ktorej s nami nebudú môcť fosílne spoločnosti manipulovať a úplne beztrestne pokračovať v sabotovaní boja proti klimatickému kríze na úkor tých najzraniteľnejších. Preto je načase zakázať propagandu fosílnych palív, ktorá nás ženie do čoraz väčšej klimatickej núdze.

Ľudia v Európskej únii majú možnosť ovplyvniť politiku a zbaviť fosílne spoločnosti priestoru na šírenie klamstiev . Prostredníctvom Európskej iniciatívy občanov môžeme zmeniť legislatívu a presadiť historický zákaz reklamy a sponzoringu fosílnych palív.  Úspech tejto iniciatívy môže otvoriť dvere podobným iniciatívam po celom svete.

A následky by boli veľké. Znamenalo by to koniec reklame od spoločností, ktoré ťažia, rafinujú, dodávajú, distribujú alebo predávajú fosílne palivá. Koniec sponzorstva, ochranných známok či komerčných názvov fosílnych palív.

 Je najvyšší čas. Stačí, aby nás bolo milión. Milión podpisov nám môže priniesť budúcnosť bez fosílnych palív. #FossilFreeRevolution