Ko poslanci v Državnem zboru sprejemajo proračuna za prihodnji dve leti z ogromnimi zneski za nabavo novega orožja, je obrambno ministrstvo na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju soorganiziralo okroglo mizo o “razogljičenju vojske”. Na njej so Slovensko vojsko predstavljali kot primer dobre prakse poročanja o izpustih iz vojaškega sektorja.
A v izračune o ogljičnem odtisu Slovenske vojske nakup streliva, eksploziva in vojaške opreme sploh ni vključen.
Medtem slovenske vlade v zadnjih letih skokovito povečujejo prav proračunski denar, namenjen oboroževanju Slovenske vojske po željah Nato pakta. Za postavko “infrastruktura in opremljenost slovenske vojske” proračun samo v letu 2025 predvideva več kot 380 milijonov evrov, v letu 2026 pa še večjo vsoto. Še v letu 2021 je Slovenija iz proračuna pod isto postavko namenjala manj kot 100 milijonov evrov.
Trend je jasen: vlade vojaške izdatke povečujejo, socialno državo pa tanjšajo.
V obrazložitvah sprememb proračuna za prihodnje leto so na Ministrstvu za obrambo pojasnili: “V letu 2025 se bo nadaljevalo s postopki nakupov OVOS za potrebe izgradnje ciljnih zmogljivosti SV, predvsem bojnih kolesnih vozil 8×8 in lahkih oklepnih vozil 4×4 za potrebe izgradnje srednjih sil SV. Nadaljuje se s postopkom nabave kopenskega sistema zračne obrambe srednjega dosega z namenom vzpostavitve zmogljivosti za učinkovito obrambo zračnega prostora in sil. Prav tako se nadaljuje s projektom nakupa večnamenskih vojaških helikopterjev in protioklepnega raketnega sistema Spike. /…/”
Posebni del proračuna:
Tudi v težko predstavljivem primeru, da bi vojaška vozila, rakete in bombe imeli izključno električni pogon, to ne bi spremenilo dejstva, da so namenjeni uničevanju in pobijanju. Ogromni vojaški izdatki, ki so se začeli pod ministrovanjem Mateja Tonina in se pod ministroma Marjanom Šarcem in Borutom Sajovicem še povečujejo, služijo protičloveškim, protiokoljskim in protitrajnostnim interesom Nato pakta. Govor o “zelenitvi vojske” zato ni nič drugega kot greenwashing.