Kijev, 2. oktober 2024 – Vodja organizacije Greenpeace International je pisal Mednarodni agenciji za atomsko energijo (IAEA) in jo urgentno pozval, naj okrepi inšpekcijski pregled jedrske in električne infrastrukture v Ukrajini. Urad okoljske skupine v Kijevu je objavil novo analizo, ki opozarja, da kriza jedrske varnosti v Ukrajini vstopa v “edinstveno nevarno fazo” zaradi ponavljajočih se ruskih napadov na električni sistem in nedavnih poročil, ki opozarjajo na prihodnje napade na jedrske reaktorje.
IAEA se je že v začetku septembra dogovorila, da bo razširila svojo prisotnost v Ukrajini in bolj podrobno spremljala električne transformatorske postaje, tako da bo na lokacijah postavila stalne misije. Vendar pa razen enega obiska IAEA 6. septembra niso bili sprejeti nobeni nadaljnji ukrepi.
“Nastajajoča jedrska kriza v Ukrajini je edinstvena grožnja v zgodovini jedrske energije in zgodovini IAEA. Zdaj je čas, da IAEA odločneje ukrepa tako v jasni in nedvoumni komunikaciji z rusko vlado kot v svojih ukrepih za takojšnjo napotitev razširjene misije na kritično infrastrukturo transformatorskih postaj,” je dejal Shaun Burnie, jedrski strokovnjak Greenpeaceovega urada v Kijevu.
Nova analiza Greenpeace Ukrajina kaže, kako krhek in ranljiv je ukrajinski elektroenergetski sistem postal zaradi namernih ruskih napadov od leta 2022, in pojasnjuje, zakaj obstaja veliko tveganje za jedrsko katastrofo brez primere. Če se bodo napadi na elektroenergetski sistem v Ukrajini nadaljevali, bi lahko stabilna oskrba z električno energijo, ki je bistvena za vzdrževanje vitalnih funkcij hlajenja reaktorja, propadla. V takih okoliščinah bi se delujoči reaktorji hitro segreli, kar bi povzročilo poškodbe jedra reaktorja, kar bi privedlo do taljenja jedrskega goriva in sproščanja radioaktivnosti.
Novembra 2022, ko so ukrajinske jedrske elektrarne izgubile električni priključek iz omrežja in je prišlo do izredne zaustavitve, je bil elektroenergetski sistem še vedno dovolj robusten, da je zagotovil dovolj zmogljivosti za proizvodnjo električne energije v omrežju, s čimer bi lahko ponovno zagnale reaktorje in jih povezale nazaj v omrežje.
Danes pa so ruski napadi že onesposobili večino nejedrskih elektrarn v državi, ki tradicionalno pomagajo ohranjati stabilnost v električnem omrežju. Poleg tega je ukrajinski nacionalni elektroenergetski sistem pod nenehnim napadom. Če se bodo ruski namerni napadi na ukrajinski elektroenergetski sistem nadaljevali tudi to zimo, obstaja tveganje, da bi se električno omrežje zrušilo in se ne bo ponovno zagnalo.
“Ukrajina je v pasti jedrske energije. Noben program jedrske energije na svetu ni bil zasnovan tako, da bi se spopadel z obsegom motenj, ki jih je ruska vojna povzročila ukrajinskemu energetskemu sistemu, in njenim posledicam za varnost jedrskih elektrarn,” je dejal Jan Vande Putte, jedrski strokovnjak pri Greenpeace Ukrajina.
Poleg takojšnje napotitve razširjene misije IAEA Greenpeace za srednjo in vzhodno Evropo (CEE) poudarja potrebo po polni podpori mednarodne skupnosti za obsežne naložbe v zeleno obnovo Ukrajine za zaščito in obnovo njene energetske infrastrukture. Da bi Ukrajina postala energetsko neodvisna in manj ranljiva za vojaške napade, Greenpeace CEE poziva:
- nadaljnje povečanje uvozne zmogljivosti prek povezovalnih povezav omrežja Evropske mreže operaterjev prenosnih sistemov za električno energijo (ENTSO-E) z Ukrajino;
- razširitev ukrepov za energetsko učinkovitost in pametnih števcev za zmanjšanje in boljše upravljanje povpraševanja po elektroenergetskem omrežju;
- uvedba decentralizirane energije iz obnovljivih virov, kot sta sončna in vetrna energija, v kombinaciji s shranjevanjem baterij, da bi bila manj odvisna od elektrarn.
Viri in literatura:
[1] Tveganje jedrske katastrofe brez primere, če se bodo ruski napadi na ukrajinski elektroenergetski sistem nadaljevali – analiza Greenpeace Ukrajina
[2] Povzetek analize