В деня на първото изслушване по заведеното от „Грийнпийс“ – Интернешънъл  дело по новата европейска директива срещу делата шамари, 40 организации от цяла Европа се обявиха срещу този вид злоупотреби с правосъдието.

2 юли 2025 г., Амстердам, Нидерландия – 40 организации от 15 европейски държави призовават правителствата си да транспонират „анти-SLAPP“ директивата на Европейския съюз в националните си законодателства. Това става в деня, в който се провежда първото изслушване по заведеното от „Грийнпийс“ – Интернешънъл дело по директивата, срещу американската компания за нефтопроводи Energy Transfer в съда в Нидерландия.

Припомняме, че компанията Energy Transfer заведе две последователни дела шамари срещу „Грийнпийс“ – Интернешънъл и „Грийнпийс“ – САЩ след мирните протести в Стендинг рок през 2016 г. срещу нефтопровода Dakota Access Pipeline. Първото дело беше отхвърлено, но „Грийнпийс“ продължават да се защитават срещу второто дело, което все още е в ход, след като жури в Северна Дакота наскоро присъди над 660 милиона долара обезщетение на петролния гигант за това, че природозащитната организация е проявила солидарност с протеста, воден от коренното население.

Банерът, разпънат пред Съдебната палата в Амстердам гласи: „Energy Transfer, добре дошли в Европейския съюз, където свободата на словото все още означава нещо“. Акцията бележи началото на на анти-SLAPP делото на „Грийнпийс“ – Интернешънъл срещу петролопроводната компания Energy Transfer, което се гледа в Амстердам, Нидерландия.

Делата-шамари срещу журналисти и граждански активисти са изтъквани като системен проблем и в България. Индексът за медийна свобода на „Репортери без граници“ показва системна злоупотреба с дела и присъждане на огромни обезщетения. През март 2023 г. застрахователната компания „Лев Инс“ заведе иск за 1 млн. лева срещу „Медиапул“ заради публикация, която цитира стенограма на Министерския съвет. През 2024 г. пък бяха заведени и няколко дела „шамари“ срещу журналисти от разследващия сайт BIRD.bg заради техни разследвания за корупция. През 2024 г. медицинската сестра Наталия Станчева разкри незаконни практики на работодателя си – АЕЦ Козлодуй, на което ръководството отговори със съдебно дело. Глобата, присъдена на Станчева, беше 15 хиляди лева. 

 „Злоупотребата със SLAPP искове е пряка заплаха за свободата на словото и правото на мирен протест. Но заедно ще победим тази несправедлива тактика. Делото има потенциал да обърне страницата на заплашителните съдебни дела и да покаже, че корпоративният тормоз не работи. Energy Transfer се опитва да заглуши истинската история: те печелят милиарди, докато замърсяват планетата ни с петрол и газ“ – заяви Мадс Фларуп Кристенсен, изпълнителен директор на „Грийнпийс“ – Интернешънъл.

Все повече организации, журналисти, активисти, защитници на правата на човека и членове на общности в цяла Европа признават SLAPP като заплаха за свободата на словото, както и за правото на обществото да знае. CASE (Коалиция срещу SLAPP в Европа) е идентифицирала общо 1049 SLAPP дела, заведени в периода 2010 – 2023 г. Държавите членки на ЕС имат срок до 7 май 2026 г. да въведат директивата в националното си законодателство, но досега е постигнат малък напредък. Ето защо над 40 организации в повече от 15 държави се събраха днес, за да притиснат правителствата си да спазват директивата.

След години на преговори по законодателството е време да видим как директивата на ЕС срещу SLAPP ще се прилага на практика и да тестваме нейната ефективност в защитата на участието на обществеността. Днес европейските журналисти застават твърдо зад „Грийнпийс“: срещу злоупотребата с власт, за свободата на изразяване и правото на протест. Този случай засяга всички нас“ – заяви Мая Север, председател на Европейската федерация на журналистите.

Организациите от българска страна, които застават зад обединението, са Националната работна група срещу „делата шамари“, Екологично сдружение „За Земята“, Българска фондация Биоразнообразие, Асоциация на европейските журналисти – България, БлуЛинк, „Грийнпийс“ – България, журналисти, юристи, правозащитници и активисти.

Дело шамар или SLAPP case (oт английски: SLAPP – Strategic Lawsuits Against Public Participation или стратегически дела против публично участие). Това са дела, които не търсят правосъдие, а се водят, за да потопят активисти и нестопански организации в съдебни такси и безпрецедентни разходи, така да ги блокират, да предизвикат банкрута им и в крайна сметка да ги принудят да замълчат завинаги. През май 2024 влезе в сила нова европейска директива срещу SLAPP. През февруари 2025 „Грийнпийс“ – Интернешънъл пробно заведе иск срещу корпорацията Energy Transfer, като се позова на тази директива. Първото изслушване по това дело е на 2 юли 2025. Денят, в който десетки организации от цяла Европа се обединиха срещу злоупотребата с правосъдието чрез SLAPP.